Աստղանավորդ Տոմա Պեսկեն տիեզերական լուսանկարների ալբոմ Է թողարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստղանավորդ Տոմա Պեսկեն ուղեծրից տված իր ռեպորտաժների ժամանակ ազնվորեն խոստովանել Է, որ Միջազգային տիեզերակայանի դիտարանի գմբեթից լուսանկարելն իր սիրած զբաղմունքներից մեկն Է դարձել ազատ ժամանակ, այսինքն՝ յուրաքանչյուր կիրակի օրվա երեկոյան: Եվ նախասիրած զբաղմունքը զուր չի անցել. Եվրոպայի տիեզերական գործակալության աստղանավորդը, 196 օր անցկացնելով ուղեծրում, այժմ Երկրի վրա իր արած լուսանկարների մեծ ալբոմ Է թողարկել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
320 Էջ ծավալով գիրքը, որը վերնագրված Է "Terre (s)" («Երկիր եւ երկրներ»), թողարկվել Է Փարիզի Michel Lafon խոշորագույն հրատարակչության կողմից: Այն պատմում Է մեր մոլորակի ամբողջ գեղեցկության ու նաեւ այն մասին, որ այն բնավ պաշտպանված չԷ:
«Տիեզերական» լուսանկարչական ալբոմը թողարկվել Է 5 հազար օրինակ տպաքանակով: 39,95 եվրո գնով գրքի բոլոր հեղինակային հոնորարները Պեսկեն փոխանցել Է «Սրտի ռեստորաններ» բարեգործական կազմակերպությանը, որը ուտելիք Է պատրաստում Ֆրանսիայում կարիքավոր եւ անօթեւան մարդկանց համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Астронавт Тома Песке выпустил альбом космических фотографий
Астронавт Тома Песке во время своих репортажей с орбиты честно признавался, что фотографировать через купол обсерватории Международной космической станции стало для него одним из любимых занятий в свободное время, то есть вечером каждого воскресенья. И увлечение оказалось не напрасным - астронавт Европейского космического агентства, проведя на орбите 196 суток, теперь на Земле выпустил большой альбом сделанных им фотографий, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Книга объемом в 320 страниц, озаглавленная "Terre (s)" ("Земля и земли") выпущена крупнейшим парижским издательством Michel Lafon. Она повествует о всей красоте и всей беззащитности нашей планеты.
"Космический" фотоальбом выпущен тиражом в 5 тыс. экземпляров. Все авторские гонорары за книгу ценой в €39,95 будут переданы Песке французской благотворительной организации "Рестораны сердца", готовящей пищу для малообеспеченных или бездомных людей во Франции.