Սաուդյան Արաբիայում կոռուպցիայի մեջ մեղադրվողների 95 տոկոսն ակտիվներ Է փոխանցել իշխանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների կողմից կոռուպցիայի մեջ մեղադրվողների մեծամասնությունը համաձայնել Է մինչդատական կարգավորմանը, որը ենթադրում Է նրանց ունեցվածքի մի մասի ազգայնացում: Այդ մասին գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդը հայտնել Է The New York Times ամերիկյան թերթի լրագրողներին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է նոյեմբերի 23-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր երկիրը կոռուպցիայից խիստ տուժել Է 1980-ական թվականներից մինչեւ մեր ժամանակները: Մեր փորձագետների հաշվարկների համաձայն, ամեն տարի պետական բոլոր ծախսերի մոտավորապես 10 տոկոսը կոռուպցիայի արդյունքում յուրացնում են ամենաբարձրից մինչեւ ամենաստորին մակարդակներով»,-ասել Է արքայազնը: Ինչպես նշել Է նա, Սաուդյան Արաբիայի Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդ թագավորը դեռ մոտավորապես երկու տարի առաջ կարգադրել Էր կոռուպցիայի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքել «ամենավերեւում»: Արդյունքում կազմվել Է մի ցուցակ, որում տեղ են գտել շուրջ 200 մարդկանց անուններ:
Ինչպես հայտնել Է Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդը, ավելի ուշ իրավախախտներին ծանոթացրել են իշխանությունների ունեցած տվյալներին: Նրա խոսքով՝ կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող բոլոր անձանց 95 տոկոսը համաձայնել Է մինչդատական կարգավորմանը»: Դրա պայմանների համաձայն, խախտողները պետք Է սաուդյան իշխանություններին փոխանցեն իրենց ակտիվներից կամ բիզնեսներից մի քանիսը:
Ընդ որում՝ գահաժառանգ արքայազնի խոսքով, այդ մարդկանց «մոտավորապես 1 տոկոսը» «կարողացել Է ապացուցել իր անմեղությունը, եւ մեղադրանքները հանվել են»: «Շուրջ 4 տոկոսը հայտարարել Է, որ իրենք կոռուպցիոներ չեն եւ իրենց իրավաբանների հետ միասին պատրաստ են դատավարությանը»,-նշել Է նա: Նա հավելել Է, որ ընդհանուր առմամբ համաձայնությունների արդյունքում հավաքվել Է մոտավորապես 100 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Саудовский кронпринц сообщил, что 95% обвиненных в коррупции передали активы властям
Большинство из тех, кого власти Саудовской Аравии обвинили в коррупции, согласились на досудебное урегулирование, предполагающее национализацию части их состояния. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил наследный принц Мухаммед бен Сальман Аль Сауд в интервью журналистам американской газеты The New York Times, опубликованном в четверг.
"Наша страна сильно страдала от коррупции с 1980-х годов до настоящего времени. По расчетам наших экспертов, примерно 10% всех государственных расходов каждый год присваивают в результате коррупции на уровнях от самого высокого до низкого", - сказал принц. Как он указал, король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд еще около двух лет назад распорядился собирать информацию о коррупции "на самом верху". В результате был составлен список, в который вошли имена примерно 200 человек.
Как сообщил Мухаммед бен Сальман Аль Сауд, позже нарушителей ознакомили с имеющимися у властей данными. По его словам, из всех лиц, обвиненных в коррупции, "95% согласились на досудебное урегулирование". Согласно его условиям, нарушители должны были передать саудовским властям некоторые из своих активов или часть бизнеса.
При этом, по словам наследного принца, "примерно 1%" из этих людей "сумели доказать свою невиновность и обвинения были сняты". "Около 4% заявили, что они не являются коррупционерами и вместе со своими юристами готовы к суду", - отметил он. По его словам, в общей сложности в результате соглашений было собрано около $100 млрд.