ԵԱՏՄ-ի միասնական վճարային տարածքը կարող Է կազմավորվել մինչեւ 2019 թվականի վերջը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միասնական վճարային տարածքը կարող Է կազմավորվել մինչեւ 2019 թվականի վերջը: Այս մասին հայտարարել Է ՌԴ Վճարային քարտերի ազգային համակարգի (ՎՔԱՀ) գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Կոմիլեւը՝ ամփոփելով ԱՊՀ-ի երկրների ազգային վճարային համակարգերի եւ ազգային բանկերի ղեկավարների երկրորդ աշխատանքային հանդիպման արդյունքները, հայտնել Է Վճարային քարտերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Յուրաքանչյուր երկրում կան կարգավորման, օրենսդրության, մշակույթի իրենց առանձնահատկությունները, եւ մյուս վճարային համակարգերի հետ ինտեգրացման շրջանակներում ինչ-որ հարցեր մենք ստիպված կլինենք աշխատանքային հանդիպման մասնակիցների հետ լուծել նորից: Բայց մենք պլանավորում ենք ԵԱՏՄ-ի երկրների միասնական վճարային տարածքի կազմավորումն ավարտել մինչեւ 2019 թվականի վերջը»,- ասել Է Կոմիլեւը: Իր հերթին Ռուսաստանի բանկի Ազգային վճարային համակարգի դեպարտամենտի տնօրեն Ալլա Բակինան հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ նշել Է, որ դրա մասնակիցներն արդեն բազմակողմ համաձայնագիր են պատրաստել ԵԱՏՄ-ի վճարային համակարգերի գործունեության հսկման եւ դիտարկման բնագավառում: Նա նաեւ հույս Է հայտնել, որ այդ փաստաթուղթը կստորագրվի 2018 թվականի առաջին կեսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Единое платежное пространство ЕврАзЭС могут сформировать до конца 2019 года
Единое платежное пространство стран Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС) может быть сформировано до конца 2019 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил генеральный директор Национальной системы платежных карт (НСПК) Владимир Комлев по итогам второй рабочей встречи глав национальных платежных систем и национальных банков стран СНГ, сообщает пресс-служба НСПК.
"В каждой стране есть свои особенности регулирования, законодательства, культуры, и какие-то вопросы в рамках интеграции с другими платежными системами - участниками рабочей встречи нам придется решать заново. Но мы планируем завершить формирование единого платежного пространства стран ЕАЭС до конца 2019 года", - сказал Комлев.
В свою очередь директор департамента национальной платежной системы Банка России Алла Бакина по итогам встречи отметила, что ее участники уже подготовили многостороннее соглашение в области надзора и наблюдения за деятельностью платежных систем ЕврАзЭС. Она также выразила надежду, что этот документ будет подписан в первой половине 2018 года.