Շարքային քաղաքացին ժամանակի ընթացքում կզգա ՀՀ-ԵՄ համաձայանգրի արդյունքները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարքային քաղաքացին ժամանակի ընթացքում կզգա ՀՀ-ԵՄ համաձայանգրի արդյունքները, որովհետև Հայաստանն ի վիճակի է արագ անցկացնել Եվրամիության աջակցությամբ բարեփոխումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովից հետո «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցին, թե շարքային հայաստանցին ի՞նչ է ստանալու այս համաձայնագրից՝ Նախագահն ասել է. «Վաղը չէ մյուս օրը, երևի թե՝ ոչինչ, անմիջապես իր վրա չի զգա, բայց ժամանակի ընթացքում կզգա, որովհետև մենք բարեփոխումները ի վիճակի ենք արագ անցկացնել Եվրամիության աջակցությամբ։ Ինքներս հեծանիվ հնարելու ունակությունը չունենք և ոչ էլ ցանկությունը, կան բացարձակ ճշմարտություններ, և այդ ճշմարտություններով մենք պետք է ղեկավարվենք։ Բայց ընթացքում բացի ներքին ազատություններից, Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու առանց խոչընդոտի ուղևորվել դեպի Բրյուսել, դեպի Փարիզ, դեպի եվրոպական այլ երկրներ, և կարծում եմ, որ ԵԺԿ-ի այսօրվա հայտարարության մեջ այդ հստակ ձևակերպումը կար, տեսնենք, թե վաղվա գագաթնաժողովի ժամանակ ինչպիսին կլինի»:
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք  այս համաձայնագիրը կնպաստի նաև Հայաստանի անվտանգության ամրապնդմանը, սա անվտանգության ապահովման այլընտրանքայի՞ն մի ուղղություն է, Սերժ Սագսյանն ասել է, որ այստեղ այլընտրանքային բառը ճիշտ չէ:  «Բայց՝ իհարկե, նաև հատկապես այն դեպքում, երբ որ մեր անվտանգությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերների պարագայում ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները և հատկապես Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը համակարծիք են, և սա այն եզակի տեղերից է, որտեղ նրանք ամբողջովին համագործակցում են, ինչպես նրանք են հայտարարում։ Սա, իհարկե, մեզ համար ձեռքբերում է»,- ընդգծել է Նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը նաև անդրադարձել է ՌԴ դիրքորոշմանը ԵՄ-ի հետ ակնկալվող համաձայնագրի ստորագրման շուրջ և ընդգծել, որ ՌԴ նախագահից ոչ մի քննադատություն ԵՄ-ի հետ ՀՀ համագործակցության վերաբերյալ չի լսել: «Արդեն շուտով տասը տարի կլինի, որ նախագահ եմ, դրանից առաջ տարբեր պաշտոններում, ես երբեք կես բառ անգամ չեմ լսել Ռուսաստանի որևէ ղեկավարից, հատկապես նախագահ Պուտինից, որն իր մեջ կշտամբանք պարունակի Եվրամիության հետ մեր համագործակցելու առումով»,- նշել է ՀՀ Նախագահը։
Հարցին՝  2018-ից հետո ինչպե՞ս է պատկերացնում, որտե՞ղ եք լինելու՝ մնալու է Հայաստանի ղեկավա՞րը, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է. «Եթե ես պատկերացնեի, վաղուց արդեն հայտարարած կլինեի։ Երբ որ պատկերացնեմ, այն ժամանակ կհայտարարեմ»։

Со временем рядовой гражданин почувствует результаты соглашения Армения-ЕС: президент Армении Серж Саргсян
Со временем рядовой гражданин почувствует результаты соглашения Армения-ЕС:
президент Армении Серж Саргсян
Со временем рядовой гражданин почувствует результаты соглашения Армения-ЕС, поскольку Армения в состоянии быстро провести реформы, при поддержке ЕС. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью р/с «Свобода» после саммита ЕНП заявил президент Армении Серж Саргсян.
На вопрос, что получит от соглашения Армения-ЕС рядовой гражданин, президент Армении Серж Саргсян сказал: «Завтра или послезавтра, по всей вероятности, ничего не почувствует, однако со временем рядовой гражданин почувствует результаты соглашения Армения-ЕС, поскольку Армения в состоянии быстро провести реформы, при поддержке ЕС. Мы сами не имеем ни возможностей, ни желания изобретать велосипед: есть безусловные истины, которыми мы должны руководствоваться. Кроме внутренних свобод, со временем рядовой гражданин сможет свободно ездить в Брюссель, в Париж, в европейские страны, думаю, что в сегодняшнем заявлении ЕНП прозвучали четкие формулировки, посмотрим, каков будет завтрашний саммит».
На вопрос, послужит ли соглашение укреплению безопасности Армении, является ли это альтернативным направлением укрепления безопасности Армении, президент Армении Серж Саргсян сказал, что слово «альтернатива» здесь неуместно. «Но, конечно, особенно в том случае, когда в условиях угроз нашей безопасности, сопредседатели Минской группы ОБСЕ, особенно, США и РФ, единодушны, и это одно из тех эксклюзивных мест, где, как они заявляют, они полностью сотрудничают. Конечно, для нас это является достижением»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Президент Армении Серж Саргсян затронул также позицию РФ в вопросе ожидаемого подписания соглашения Армения-ЕС и подчеркнул, что не услышал от президента РФ ни слова критики в адрес сотрудничества с ЕС. «Уже скоро 10 лет, как я президент, до этого занимал различные должности, и никогда не слышал ни полслова от кого-нибудь из руководителей РФ, особенно, от президента Путина, в котором содержался бы упрек по поводу нашего сотрудничества с ЕС»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
На вопрос, как он представляет ситуацию после 2018-го года, останется ли он руководителем Армении, президент Армении Серж Саргсян сказал: «Если бы я представлял, то давно бы сделал заявление. Когда представлю, тогда и заявлю».