Միջերկրածովյան սննդակարգը պաշտպանում Է դեպրեսիայից. իռլանդացի միկրոկենսաբաններ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քորքի համալսարանական քոլեջի (UCC) գիտնականները մարդու ուղեղի վրա մանրԷների ներգործության հետազոտության ընթացքում պարզել են, որ միջերկրածովյան սննդակարգն առավել օպտիմալն Է աղիների առողջ միկրոֆլորայի պահպանման համար:
Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է իռլանդական Irish Independent հրատարակությունը: Պրոֆեսորներ Թեդ Դինանը եւ Ջոն Քրիանը վերջին 14 տարվա ընթացքում զբաղվել են այդ խնդրով, ճշտում Է հրատարակությունը: Նրանք հանգել են այն եզրակացության, որ աղիքային տրակտը բնակեցնող տրիլիոնավոր միկրոօրգանիզմները վիթխարի ազդեցություն ունեն մարդու հոգեկան եւ հուզական վիճակի վրա: «Եթե միկրոֆլորան բավականաչափ բազմազան չԷ վատ սնվելու կամ հակաբիոտիկների ներգործության հետեւանքով, ապա դա ազդում Է ուղեղի գործունեության վրա»,- նշել Է Դինանը:
Նա հայտնել Է, որ այդ դրության շտկման համար անհրաժեշտ Է թաղանթանյութով, ձկով, մրգերով եւ բանջարեղենով հարուստ սննդակարգ: «Միջերկրածովյան սննդակարգը, թերեւս, առավել հավասարակշռվածն ու օգտակարն Է մանրԷների համար»,- կարծում Է գիտնականը:
Իռլանդացի միկրոկենսաբանը հայտնել Է, որ ինքը եւ իր գործընկերներն սկսել են այն պրոբիոտիկի մշակումը, որն իր մեջ պարունակեր մանրԷների առավել օպտիմալ լրակազմը: «Այդ սննդային հավելումն արդյունավետ միջոց կդառնա դեպրեսիայի եւ այլ հոգեկան խանգարումների բուժման համար»,- ասել Է Դինանը: Միջերկրյածովյան սննդակարգը 2010 թվականին ներառվել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական սեփականության ցանկում՝ որպես «բացառիկ հմտությունների, գիտելիքների, պրակտիկայի եւ ավանդույթների ամբողջություն», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ирландские микробиологи доказали, что средиземноморская диета избавляет от депрессии
Ученые из университетского колледжа Корка (UCC) в ходе исследования влияния бактерий на мозг человека установили, что средиземноморская диета является наиболее оптимальной для поддержания здоровой микрофлоры кишечника. Как передает Арменпресс, об этом сообщило ирландское издание Irish Independent.
Профессора Тед Динан и Джон Криан на протяжении последних 14 лет занимались этой проблемой, уточняет издание. Они пришли к выводу, что триллионы микроорганизмов, населяющих кишечный тракт, имеют огромное влияние на психику и эмоциональное состояние. "Если микрофлора недостаточно разнообразна в результате плохого питания либо воздействия антибиотиков, то это сказывается на функциях мозга", - отметил Динан. Он заметил, что для исправления такого положения необходима диета, богатая клетчаткой, рыбой, фруктами и овощами. "Средиземноморская диета, пожалуй, наиболее сбалансирована и полезна для микробиоты", - считает ученый. Ирландский микробиолог сообщил, что он и его коллеги начали разработку пробиотика, который содержал бы в себе наиболее оптимальный набор бактерий. "Эта пищевая добавка станет эффективным средством для лечения депрессии и других психических расстройств", - сказал Динан.
Средиземноморская диета в ноябре 2010 года была включена в список нематериального достояния человечества ЮНЕСКО как "сумма уникальных навыков, знаний, практики и традиций".