Թուրքիայում գյուլենականների գործով նախկին ոստիկաններ են ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայի հանրապետական դատախազությունը գյուլենականների դեմ իրականացվող հետաքննության շրջանակում 108 նախկին ոստիկանի ձերբակալելու մասին որոշում է ընդունել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Թուրք իրավապահ մարմինները երկրի 30 նահանգում, այդ թվում և Անկարայում նոյեմբերի 16-ի առավոտվանից համաժամանակյա գործողություններ են սկսել: Դրանց արդյունքում ձերբակալվել է կասկածվող 108 ոստիկաններից 60-ը:
Պաշտոնական Անկարան երկրում 2016 թվականի հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման փորձ իրականացնելու մեջ մեղադրում է չափավոր իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին և նրա հետևորդներին` գյուլենականներին: Հեղաշրջման փորձից հետո երկրի իշխանությունները սկսել են Թուրքիայի մասնավոր և պետական ոլորտները գյուլենականներից մաքրելու աշխատանքները:

В Турции по делу гюленовцев арестованы бывшие полицейские
В рамках проводимого против гюленовцев расследования, прокуратура Анкары приняла постановление об аресте 108 бывших полицейских, подозреваемых в гюленизме. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Хурриет».
Утром 16-го ноября   правоохранительные органы Турции начали одновременную операцию в Анкаре и в 30 губерниях страны, в результате которой из списка 108 подозреваемых удалось задержать  60 бывших полицейских.
Ранее СНБ Турции расшифровала мессиджи в приложении ByLock  и предположила, что с его помощью заговоршики из числа гюленовцев общались друг с другом. По данным спецслужб, таким образом удалось разоблачить 53 тысячи гюленовцев. Вечером 15-го июля власти Турции заявили о попыке военного переворота в стране; в свою очередь, военные сделали сообщение о том, что взяли власть в свои руки. Утром 16-го июля повстанцы начали сдаваться, попыка военного переворота была подавлена.