Զիմբաբվեում զինվորականները կալանքի տակ են վերցրել երկրի ֆինանսների նախարարին. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զիմբաբվեի ֆինանսների նախարար Իգնասիուս Չոմբոն նոյեմբերի 15-ին կալանքի տակ Է վերցվել երկրի մայրաքաղաքը գրաված զինվորականների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով նախարարների կաբինետի մի աղբյուրի:
Գործակալության տվյալներով՝ Չոմբոն երկրի 93-ամյա նախագահ Ռոբերտ Մուղաբե Գրեյսի զինակիցն Է: Իսկ վերջինս նախկին փոխնախագահ Էմերսոն Մնանգագվուի հիմնական քաղաքական մրցակիցն Է, որի պաշտոնանկությունը նոյեմբերի 6-ին զինվորականներին դրդել Է վճռական գործողությունների:
Նոյեմբերի 15-ին ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ մի խումբ զինվորականներ Զիմբաբվեի մայրաքաղաք Հարարայում հսկողության տակ են վերցրել երկրի հեռուստահաղորդումների պետական կորպորացիայի շենքը: Զինվորականները նաեւ գրավել են քաղաքի կենտրոնը, որտեղ լսվել են պայթյուններ: «Ֆրանսպրես» գործակալության տվյալներով՝ կրակոցներ են հնչել Մուղաբեի նստավայրի մոտ: Զինվորականներն իրենք հավատացնում են, որ խոսքը բնավ չի վերաբերում պետական հեղաշրջմանը, նախագահին վտանգ չի սպառնում, իսկ իրենց նպատակը «նրան շրջապատող հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելն Է»: Զինվորականներն ակտիվացել են այն բանից հետո, երբ «Զիմբաբվեի աֆրիկայն ազգային միություն- Հայրենասիրական ճակատ» կառավարող կուսակցությունը երկրի զինված ուժերի հրամանատար Կոնստանտինո Չիվենգին մեղադրեց դավաճանության եւ խռովության հրահրելու մեջ:
Ավելի վաղ նա հայտարարել Էր, որ պատրաստ Է միջամտել, որպեսզի վերջ դնի Մնանգագվուի կողմնակիցների հալածանքներին, որը, ինչպես համարվում Է, փոխարինելու Է Մուղաբեին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: военные Зимбабве взяли под стражу министра финансов страны
Министр финансов Зимбабве Игнасиус Чомбо взят в среду под стражу занявшими столицу военными. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на источник в кабинете министров.
По данным агентства, Чомбо был сподвижником супруги 93-летнего президента страны Роберта Мугабе Грейс. Последняя же является основным политическим соперником бывшего вице-президента Эммерсона Мнангагву, отстранение которого с поста 6 ноября побудило военных к решительным действиям.
Ранее в среду стало известно, что группа военнослужащих взяла под контроль здание государственной Телерадиовещательной корпорации Зимбабве в столице страны Хараре. Вооруженные солдаты заняли и центр города, где были слышны взрывы. По данным агентства Франс Пресс, выстрелы раздались у резиденции Мугабе. Сами военные уверяют, что ни о каком государственном перевороте речь не идет, президент в безопасности, а их цель - "призвать к ответственности преступников вокруг него".
Военные активизировались после того, как правящая партия "Африканский национальный союз Зимбабве - Патриотический фронт" обвинила в измене и подстрекательстве к мятежу командующего ВС страны Константино Чивенгу. Ранее тот заявил о готовности вмешаться, чтобы прекратить гонения на сторонников Мнангагву, которого считали преемником Мугабе.