ԵՊՀ ռեկտոր. Վստահ եմ՝ հացադուլ հայտարարած երիտասարդները կանսան իմ կոչին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը կոչ է անում հացադուլ հայտարարած ուսանողների խմբին զերծ մնալ գործընթացի հետագա անօրինական զարգացումներից: «Արմենպրես»-ը զրուցել է ռեկտորի հետ բուհի մի խումբ ուսանողների գործողությունների ու իրադարձությունների զարգացման մասին:
-Պարո՛ն Սիմոնյան, մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ 5 ուսանող հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ դիմում են անժամկետ հացադուլի, ինչը կապված է տարկետման իրավունքի տրամադրման կարգի փոփոխության դեմ իրենց պահանջների հետ: Տեղեկացանք, որ հացադուլը հայտարարվել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի լսարաններից մեկում: Կմեկնաբանե՞ք այս տեղեկությունը:
-Ցավում եմ, բայց ուսանողները իրենց պահանջների արտահայտման քաղաքակիրթ մեթոդները ստորադասեցին ավելի ծայրահեղ միջոցներին: Այսօր՝ առավոտյան, նրանք փակվել են ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի լսարաններից մեկում և հայտարարում են, որ հացադուլ կանեն այնքան ժամանակ, մինչև չկատարվեն տարկետման իրավունքի փոփոխությանն առնչվող իրենց պահանջները: Դրա հետևանքով խաթարվել է ֆակուլտետի ամբողջ դասապրոցեսը և աշխատանքային բնականոն ընթացքը, ինչն անընդունելի է:
-ԵՊՀ ղեկավարությունը խոսե՞լ է հացադուլ հայտարարած երիտասարդների հետ, և այս իրավիճակում ինչպիսի՞ լուծում եք տեսնում:
-Անկեղծ ասած, ես սրա մեջ շանտաժի պարզ տարրեր եմ տեսնում՝ ուղղված հասարակությանը և կոնկրետ ԵՊՀ-ին: Համոզվելով, որ դասադուլի կոչերը բողոքի ակցիայի ակնկալվող համակիրների բանակ չեն ապահովում, երիտասարդներն ընտրեցին այդ մեթոդը: Հացադուլ հայտարարելն իրենց իրավունքն է, սակայն դա անել՝ փակվելով կրթական հաստատության լսարանում, և հազարավոր ուսանողների կրթության սահմանադրական իրավունքի խախտման հաշվին իրականացնել բողոքի ակցիա, կարծում եմ՝ անընդունելի է: ԵՊՀ-ն հանրային նշանակության հիմնարկ է, բարձր է գնահատում խոսքի ազատության և բազմակարծության արժեքը, սակայն այդօրինակ վարքագիծը մերժելի է: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ կոչով դիմել ուսանողներին՝ զերծ մնալու այս գործընթացի հետագա անօրինական զարգացումներից, հորդորել շուտափույթ ազատելու Ֆիզիկայի ֆակուլտետի լսարանը և հնարավորություն տալ վերականգնելու դասապրոցեսի բնականոն ընթացքը: Պահանջների արտահայտման ձևերը ուսանողները պետք է ընտրեն ՀՀ  օրենսդրությամբ սահմանված իրավակարգավորումների շրջանակում:
-Ի՞նչ եք կարծում՝ այս պահին երիտասարդները կընդունե՞ն Ձեր կոչը:
-Հաշվի առնելով, որ գործ ունենք նորմալ, ինտելեկտուալ մարդկանց հետ, վստահ եմ, որ կանսան իմ կոչին: Բացի դրանից՝ հաշվի կառնեն, որ ԵՊՀ-ում աշխատաժամանակի ավարտից հետո շենքերն ու շինություններն անցնում են անվտանգության ծառայության պահպանության ներքո, և մեր համալսարանի ներքին կարգապահական կանոնների համաձայն՝ այդ պահից սկսած ԵՊՀ շենքեր և շինություններ մուտք գործելն արգելվում է:

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Rector of the Yerevan State University Aram Simonyan calls on the students who declared hunger strike to refrain from further illegal developments of the process.
ARMENPRESS talked with Mr. Simonyan on the actions of a group of students and developments.
Mr. Simonyan, according to media reports five students declared hunger strike with an indefinite time period regarding their demands against the changes of the deferment right. We found out that the hunger strike has been declared in a lecture hall of physics of the YSU. Could you comment on this information?
Unfortunately, the students put extreme methods above civilized methods of expressing their demands. Today in the morning, they locked themselves in a lecture room of physics of the YSU and are declaring that they will be on hunger strike as long as their demands regarding the changes in the deferment right are met. This resulted in disrupting the entire academic process of the faculty and normal work process, which is unacceptable.
- Has the YSU administration spoken with the students, and what solution do you see in this situation?
- Frankly speaking I see simple elements of blackmail in this, aimed at the society and specifically the YSU. By realizing that their calls for a class strike don’t provide enough supporters, the students chose this method. Declaring hunger strike is their right, however doing so by locking up in the classroom of an educational institution, and rallying on behalf of violating the constitutional right to education of thousands of students, I believe is unacceptable. The YSU is a facility of public significance, it highly appreciates the value of speech freedom and multiple opinions, however this kind of conduct is denied. Taking this opportunity I would like to address the students with a call to refrain from further illegal developments of this process, to exit the classroom as soon as possible and to allow restoring the normal process of the university. Students should choose the types of expressing demands within the framework of the law.
- What do you think, will the students accept your urge at this moment?
- Taking into account that we are dealing with normal, intellectual people, I am sure they will listen to my call. In addition, they will take into account that after working hours, the buildings of the YSU are under the protection of the security service, and according to internal rules of the university, entering the YSU buildings is prohibited at those hours.