Արեւելյան գործընկերության տարածքում հակամարտությունները տարբեր են. Արցախյան հարցը նման չէ ոչ մեկին. Աշոտյան
Արեւելյան գործընկերության տարածքում հակամարտությունները տարբեր են.
Արցախյան հարցը նման չէ ոչ մեկին. Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 31-ին ելույթ է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նիստի բացմանը՝ Արեւելյան գործընկերության ապագայի եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների շուրջ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Արեւելյան գործընկերության առաջնահերթությունների համատեքստում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Հայաստանի բազմավեկտոր կամ այսպես կոչված «կոմպլեմենտար» Արեւելյան գործընկերության դիրքորոշմանը եւ այս առնչությամբ ընդգծել, որ պետք է հաշվի առնել, որ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում ընդգրկված յուրաքանչյուր պետություն ունի իր սեփական հետաքրքրություններն ու ուղեգիծը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր իրավական շրջանակի ձեւավորումը եւ Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայանագրի ստորագրումը: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը նաեւ հույս է հայտնել մոտ ապագայում վիզաների ազատականացման գործընթացի հետ կապված դրական արդյունքների արձանագրման վերաբերյալ:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է նաեւ Արեւելյան գործընկերության հարթակի արդյունավետ ծառայեցումն Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիների շահերին:
Անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների միջեւ առկա տարբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այնպիսի արժեքների սահմանումը, որոնք կլինեն ընդհանուր եւ ընդունելի Արեւելյան գործընկերության բոլոր երկրների համար:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանը նաեւ անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա հակամարտություններին եւ նշել, որ Եվրանեսթ-ը հակամարտությունների կարգավորման հարթակ չէ, սակայն այն կարող է դիտարկվել որպես եզակի միջոց հակամարտող պետությունների՝ մասնավորապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործընկերների միջեւ քաղաքական երկխոսության ծավալման համար: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Վեհաժողովը Կիեւում ընթացող իր աշխատանքներում կարողացել է ընդգծել եւ արձանագրել այն կարեւոր փաստը, որ Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա բոլոր հակամարտությունները տարբեր են, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, եւ խնդրի կարգավորումը հիմնված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հիմնարար սկզբունքների եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի վրա: Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այն, որ Վեհաժողովը վերահաստատել է իր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է նաեւ այն հանգամանքը, որ Արեւելյան գործընկերությունը թղթի վրա նշված պայմանավորվածություն եւ փաստաթղթաշրջանառություն չէ եւ չի կարող լինել, այն հարթակ է Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիների ակնկալիքների արդարացման համար՝ գործունեության հիմք եւ նպատակ դարձնելով բարեփոխումների իրականացումն ու ամենօրյա հետեւողական աշխատանքը:
Ելույթի ավարտին Արմեն Աշոտյանն Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովի շրջանակում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայանագրի ստորագրման հետ կապված նշել է, որ իրավական այս նոր շրջանակում Հայաստանը կդառնա առաջին երկիրը, որը հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եւ միաժամանակ ունենալու է իրավականորեն պարտավորեցնող համաձայնագիր Եվրոպական միության հետ: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը կլինի հղում միջազգային հանրությանն առ այն, որ Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Եվրոպական միությունը չպետք է լինեն հակամարտող կողմեր, եւ Հայաստանն այս պարագայում կարող է հանդիսանալ կապող օղակ՝ երկու միավորումների տարբեր տնտեսական եւ քաղաքական ջանքերի միավորման համար:

Conflicts in EaP zone are different, NK conflict is not like any of them – Armen Ashotyan
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, the Head of the Armenian parliamentary delegation to Euronest PA Armen Ashotyan delivered a speech on October 31 at the opening of the Euronest PA Plenary Session on the future of the Eastern Partnership and Armenia-EU relations.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, in the context of Eastern Partnership priorities Armen Ashotyan touched upon Armenia's multi-track or the so-called 'complimentary' Eastern partnership position and in relation to this underlined that we should take into consideration that every Eastern Partnership participant state has its own interests and guideline. Armen Ashotyan highlighted the formation of the new legal framework of the Armenia-EU cooperation and the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced New Agreement. The Head of the parliamentary delegation also expressed hope that there will be positive results connected with the visa liberalization process in the near future.
In his word Armen Ashotyan emphasized the effective role of the Eastern Partnership platform for the interests of the citizens of the Eastern Partnership countries.
Regarding the current differences between the Eastern Partnership participant states, Armen Ashotyan highlighted the definition of such values, which will be common and admissible for all Eastern Partnership countries.
In his speech Armen Ashotyan also talked about the conflicts existing in the Eastern Partnership countries and has noted that the Euronest is not a platform of the conflicts' settlement, however it can be observed as a unique means for the political dialogue of conflicting states, particularly between the colleagues of Armenia and Azerbaijan. In this context Armen Ashotyan emphasized the circumstance that the Assembly could underline in its works in Kiev and record the important fact that all the conflicts existing in the Eastern Partnership countries are different, the Nagorno Karabakh conflict has no military solution, and the problem settlement is based on the OSCE Minsk Group fundamental principles and Helsinki Final Act. Armen Ashotyan attached importance to the fact that the Assembly reaffirmed its support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Armen Ashotyan also underscored the circumstance that the Eastern Partnership is not an agreement and document turnover mentioned on the paper and cannot be, it is a platform for the justification of the expectations of the Eastern Partnership countries, making as a basis and goal of the activity the implementation of the reforms and the daily consistent work.
At the end of his speech Armen Ashotyan has noted in relation to the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced New Agreement within the framework of the upcoming Summit of the Eastern Partnership that in this new legal framework Armenia will become the first country which is a member of the Eurasian Economic Union and at the same time it will be a legally bounding agreement with the European Union. In this context Armen Ashotyan noted that the signing of the Agreement would be a link to the international community that the Eurasian Economic Union and the European Union should not be conflicting parties, and in this case Armenia could be a bridge connecting two different economic and political efforts of the two Unions.