Երևանի մերձակայքում նախատեսվում է աղբի վերամշակման գործարանի կառուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն այսօր փորձում է լուծել Երևանի մերձակայքում վերամշակող գործարան կառուցելու  խնդիրը, ուր կարող է տեղափոխվել հանրապետության աղբի 2/3-ը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապետական երրորդ շաբաթօրյակի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը:
«Նախատեսվող գործարան օրական կտեղափոխվի շուրջ 1000 տոննա աղբ, որը կարող է էլեկտրաէներգիա արտադրել: Մենք ունենք 4 գործընկերներ՝ ԱՄՆ-ից, Չեխիայից, Լիբանանից, որոնց հետ քննարկում ենք այդ հարցը»,-ասաց նախարարը:
Լոքյանի խոսքով՝ նրանք արևելյան գործընկերության շրջանակներում կարող են Եվրամիության համապատասխան միջոցներով օժանդակել Հայաստանի նման երկրներին՝ լուծելու այդ խնդիրը:

Waste recycling plant expected to be constructed near Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Armenia tries to solve the issue of constructing recycling plant near Yerevan where 2/3 of the country’s waste can be transported, minister of territorial administration and development Davit Lokyan told reporters within the frames of the third pan-national clean-up day, reports Armenpress.
“About 1000 tons of waste will be transported daily to the expected plant which can generate electricity. We have four partners from US, the Czech Republic and Lebanon, and we together are discussing this issue”, the minister said.
Minister Lokyan added that they can assist Armenia to solve that issue through EU’s respective measures within the frames of the Eastern Partnership.