Միջխորհրդարանական միությունը գլխավորել Է մեքսիկացի Գաբրիելա Կուեւաս Բարոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջխորհրդարանական միության (ՄԽՄ) նոր նախագահ Է ընտրվել Մեքսիկայի ներկայացուցիչ Գաբրիելա Կուեւաս Բարոնը: Ընտրություններում նրա մրցակցուհին Իվոննա Պասադան (Ուրուգվայ) Էր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՄԽՄ-ի ղեկավար խորհրդի 137-րդ ասամբլեայում կայացած քվեարկության արդյունքներով՝ Բարոնը հավաքել Է 287 ձայն, Պասադան՝ 70:
ՄԽՄ-ի նախագահի առաջին տեղակալ Է դարձել Ռուսաստանի սենատոր, Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը: Միջխորհրդարանական միության նախագահն ընտրվում Է եռամյա ժամկետով:
Նախագահի պարտականությունների մեջ մտնում Է կանոնավոր շփումներ պահպանելը պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների, խորհրդարանների նախագահների, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի եւ բարձրաստիճան այլ պաշտոնատարների հետ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Межпарламентский союз возглавила мексиканка Габриэла Куйэвас Баррон
Новым председателем Межпарламентского союза (МПС) избрана представительница Мексики Габриэла Куйэвас Баррон, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ее конкуренткой на выборах была Ивонна Пассада (Уругвай).
По итогам голосования Руководящего совета МПС на 137-й Ассамблее Баррон набрала 287 голосов, Пассада - 70.
Первым заместителем председателя МПС стал российский сенатор, глава комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев.
Председатель Межпарламентского союза избирается на трхлетний срок.
В обязанности председателя входит поддержание регулярных контактов с главами государств и правительств, председателями парламентов, генеральным секретарём ООН и другими высшими должностными лицами.