Հայ-կանադական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ բարեկամության ոգով. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Կանադայի Համադաշնության 150-ամյակի միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի բացման խոսքով է հանդես եկել Կանադայի Համադաշնության 150-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ի ն տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է. «Մեծարգո պարոն դեսպան,
Ողջունում եմ ձեզ Կանադայի Համադաշնության 150-ամյակին նվիրված այս հանդիսավոր միջոցառմանը և ամենաջերմ շնորհավորանքներն ու լավագույն մաղթանքներն եմ հղում կանադացի բարեկամ ժողովրդին:
1867թ.-ին Կանադայի հիմնադիր հայրերը սկիզբ դրեցին մի հասարակության, որի հիմքում ընկած են հավասարության, արդարության, հանդուրժողականության, համակեցության գաղափարները:
Ազգային ու կրոնական հակասություններով լի ժամանակակից աշխարհում Կանադան բազմամշակութային ու բազմակրոն հասարակության վառ օրինակ է հանդիսանում` ի ցույց դնելով, որ մարդկանց միջև տարբերությունը պետք է ոչ թե թշնամանքի աղբյուր լինի, այլ` հիմք ծառայի բարեկեցիկ երկրի կառուցման համար:
Մենք՝ հայերս, սեփական փորձով ենք համոզվել, որ կանադական աշխարհայացքի այս ազնիվ գաղափարները սոսկ բառեր չեն: Կանադան առաջիններից մեկն էր, որ պետական մակարդակով օգնության ձեռք մեկնեց Մեծ Եղեռնը վերապրածներին` ապաստան տրամադրելով և նոր կյանք սկսելու հնարավորություն տալով 109 հայ որբերի: «Կանադայի ազնիվ փորձ» անվանումը ստացած այս նախաձեռնությունն առաջիններից մեկն էր այն մարդասիրական ծրագրերից, որոնցով այսօր Կանադան հայտնի է ողջ աշխարհում:
Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր իշխանությունների մակարդակով Կանադան ևս մեկ անգամ հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային բարձրագույն արժեքներին: Բարձր ենք գնահատում Կանադայի վարչապետերի կողմից ամեն տարի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության տարելիցներին նվիրված ուղերձները:
Կանադան միջազգային անվտանգության ու կայունության գործում մեծ ներդրում է կատարում` աշխարհի տարբեր անկյուններում իր մասնակցությունը բերելով խաղաղապահ և մարդասիրական առաքելություններում, ինչի ակունքներում կանգնած է Կանադայի նախկին վարչապետ, խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Լեսթեր Փիրսոնը:
Հայաստանը ևս փորձում է միջազգային ասպարեզում իր ներդրումն ունենալ ինչպես խաղաղապահության, այնպես էլ մարդասիրական առաքելությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործերում: Այս ամենը պարարտ հող է ստեղծում միջազգային հարթակներում Հայաստանի ու Կանադայի փոխգործակցության համար:
Առանձնահատուկ կցանկանայի նշել Հայաստանի և Կանադայի արդյունավետ համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում: Բարձր ենք գնահատում անցյալ տարի Մադագասկարում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի ժամանակ Կանադայի արտահայտած սկզբունքային դիրքորոշումը` 2018թ.-ին կազմակերպության գագաթաժողովը Երևանում անցկացնելու որոշման ընդունման գործում։
Այս տարի հունվար ամսին մենք հանդիսավոր պայմաններում նշեցինք Հայաստանի և Կանադայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Մենք հպարտ ենք, որ անցնող քառորդ դարի ընթացքում փոխադարձ հարգանքի և վստահության հիման վրա Կանադայի հետ հաստատել ենք ջերմ բարեկամություն և սերտ համագործակցություն: Տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի փոխայցելություններ, ստորագրվել են բազմաթիվ միջպետական համաձայնագրեր, իրականացվում են ամենատարբեր ոլորտներին առնչվող ծրագրեր, տարեցտարի զարգանում և թափ է առնում ժողովրդական դիվանագիտությունը:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ այն պատկառելի ավանդը, որ հայ-կանադական հարաբերությունների զարգացման մեջ ներդնում է Կանադայի բազմահազարանոց հայ համայնքը:
Վստահ եմ, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ բարեկամության և համագործակցության ոգով` գրանցելով նորանոր տպավորիչ նվաճումներ:
Կրկին շնորհավորում եմ Կանադայի Համադաշնության 150-ամյակի կապակցությամբ և լավագույն մաղթանքներն եմ հղում կանադացի մեր բարեկամներին»։

Armenian-Canadian relations to continue developing in friendly spirit – says Armenian FM at event of 150th anniversary of the Canadian Confederation
Armenian-Canadian relations to continue developing in friendly spirit – says Armenian FM at
event of 150th anniversary of the Canadian Confederation
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS.  Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian gave an opening speech at the event dedicated to the 150th anniversary of the Canadian Confederation. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, FM Nalbandian said,
“Honorable Ambassador,
I am happy to greet you at this solemn event dedicated to the 150th anniversary of the Canadian Confederation and on this occasion to send our warmest congratulations and best wishes to the friendly people of Canada.
In 1867, the founding fathers of Canada envisaged a society based on the ideas of equality, justice, tolerance and integrity.
In the modern world full of national and religious antagonisms, Canada is a vivid example of a multicultural and multi-religious society, proving that the differences between peoples should not be a source of hostility but a create a basis for a prosperous country.
We, Armenians, know from our own experience that the noble principles laid in the foundation of the Canadian way of conduct are not just words. Canada was one of the first countries to provide relief to the survivors of the Armenian Genocide by adopting 109 Armenian orphans and giving them a chance to begin a new life. This initiative, known as "Canada’s Noble Experiment," was one of the first humanitarian projects for which Canada is known today throughout the world.
By recognizing the Armenian Genocide, both on the legislative and executive levels, Canada once again reaffirmed its commitment to universal human values. We highly appreciate the yearly messages by the Canadian Prime Ministers on the April 24 commemorating the anniversary of the Genocide.
Canada makes significant contributions to international security and stability by participating in peacekeeping and humanitarian missions around the world. The concept of modern peace-keeping was proposed by Canada's former prime minister, a brilliant diplomat and a Nobel Peace Prize winner Lester Pearson.
Armenia also strives to contribute to international peacekeeping operations and humanitarian missions and preventing crimes against humanity. This creates a good basis for Armenian-Canadian interaction in international formats.
I would like to particularly mention the successful cooperation between Armenia and Canada within the framework of the International Organization of La Francophonie. We highly appreciate the strong Canadian support during the last year's Francophone Summit in Madagascar for the proposal to hold the Francophonie Summit in 2018 in Yerevan.
This January we have celebrated the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Canada. We are proud that during the last quarter-of-a-century we have established warm friendship and close cooperation with Canada on the basis of mutual respect and trust. There have been high-level reciprocal visits, numerous intergovernmental agreements have been signed, various programs have been implemented, and people’s diplomacy has been developing year after year.
I should note with satisfaction the outstanding contribution of the Armenian community of Canada to the development of Armenian-Canadian relations.
I am confident that the Armenian-Canadian relations will continue to develop in the spirit of friendship and cooperation by registering new impressive achievement.
I want to congratulate Canada once again on the 150th anniversary of the Canadian Confederation and I extend my best wishes to our Canadian colleagues”.