Բարսելոնայում հանրահավաք Է անցկացվել Իսպանիայի պետական տոնի կապակցությամբ. El Mundo
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 12-ին հազարավոր մարդիկ են մասնակցել Իսպանիայի պետական տոնի կապակցությամբ Բարսելոնայում անցկացված հանրահավաքին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է El Mundo թերթը:
Նրա տեղեկատվությամբ՝ ակցիայի բազմաթիվ մասնակիցներ իրենց հետ բերել Էին Իսպանիայի եւ Կատալոնիայի դրոշները: Մարդիկ վանկարկում Էին՝ «Մենք իսպանացիներ ենք», «Պուչդեմոնին՝ բանտ»՝ նկատի առնելով տարածաշրջանի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնին: Հանրահավաքը հրավիրվել Էր Կատալոնիայի քաղաքացիական հասարակություն ընկերակցության կողմից՝ այլ կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Ամբողջ պիրենեյան թագավորությունում նշվում Է Պետական տոնը, որը կոչված Է հավերժացնել երկրի դերը Ամերիկայի հայտնագործման մեջ: Այդ իրադարձության պաշտոնական ամսաթիվը համարվում Է 1492 թվականի հոկտեմբերի 12-ը, երբ ծովագնաց Քրիստափոր Կոլումբոսը՝ Հնդկաստան ծովային ամենակարճ ճանապարհը որոնող իսպանական արշավախմբի գլխավորությամբ, հասավ Սան Սալվադոր կղզի: Այդ դարակազմիկ իրադարձությունը՝ որպես Իսպանիայի պետական տոն, թագավորությունում նշվում Է 1958 թվականից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

El Mundo: в Барселоне прошел митинг по случаю Государственного праздника Испании
Тысячи человек принимают в четверг участие в демонстрации в Барселоне по случаю Государственного праздника Испании. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета El Mundo.
По ее информации, многие участники акции принесли с собой флаги Испании и Каталонии. Люди скандируют: "Мы испанцы", "Пучдемон, в тюрьму", имея в виду главу региона Карлеса Пучдемона. Митинг был созван ассоциацией Каталонское гражданское общество при поддержке других организаций.
По всему пиренейскому королевству отмечается Государственный праздник, который призван увековечить роль страны в открытии Америки. Официальной датой этого события считается 12 октября 1492 года, когда мореплаватель Христофор Колумб во главе испанской экспедиции в поиске кратчайшего морского пути в Индию достиг острова Сан-Сальвадор. Это эпохальное событие отмечается в королевстве как Государственный праздник Испании с 1958 года.