Չինաստանի ամենահարուստ բնակչի կարողությունը գնահատել են 43 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ամենահարուստ բնակիչը, ըստ «Խուժուն» հետազոտական կազմակերպության տվյալների, դարձել Է երկրի ամենախոշոր շինարարական ընկերություններից մեկի՝ China Evergrande Group-ի ղեկավար Սյույ Ցզյաինը. նրա կարողությունը կազմում Է մոտավորապես 43 մլրդ դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հոկտեմբերի 12-ին «Խուժուն» հետազոտական կազմակերպությունը (Hurun Research Institute) հրապարակել Է Չինաստանի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշը: «Խուժուն»-ի առաջին վարկանիշը հրապարակվել Է 1999 թվականին:
Վարկանիշի երկրորդ տեղում Է Tencent հեռահաղորդակցական ընկերության հիմնադիր Պոնի Ման. նրա կարողությունը կազմում Է 37 մլրդ դոլար, ինչը 52 տոկոսով ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ:
Alibaba Group խոշորագույն չինական ինտերնետ-ընկերության հիմնադիր Ջեկ Ման այս տարի չի պահպանել երկրորդ հորիզոնականը եւ հայտնվել Է երրորդ դիրքում: Վերջին տարվա ընթացքում նրա կարողությունը կրճատվել Է 2 տոկոսով:
Անցյալ տարի Չինաստանի ամենահարուստ բնակիչ Էր ճանաչվել Dalian Wanda Group-ի ղեկավար Վան Ցզյանլինը, որի կարողությունն այդ պահին կազմում Էր 32,1 մլրդ դոլար. այս տարի նա հայտնվել Է միայն հինգերորդ տեղում: Վերջին տարվա ընթացքում նա կորցրել Է իր կարողության 23 տոկոսը, որը ներկայում կազմում Է 23 մլրդ դոլար:
«Խուժուն»-ի տվյալների համաձայն, ներկայում մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում ապրում Է 647 միլիարդատեր, ինչը 53-ով ավելի Է, քան անցալ տարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Состояние богатейшего жителя Китая оценили в $43 миллиарда
Богатейшим жителем Китая, по данным исследовательской организации "Хужунь", стал глава одной из крупнейших компаний-застройщиков в стране China Evergrande Group Сюй Цзяинь, его состояние составляет около 43 миллиардов долларов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В четверг исследовательская организация "Хужунь" (Hurun Research Institute) опубликовала рейтинг богатейших людей Китая. Первый рейтинг исследовательской организации "Хужунь" был опубликован в 1999 году.
На втором месте в рейтинге расположился основатель телекоммуникационной компании Tencent Пони Ма (Ма Хуатэн), его состояние составляет 37 миллиардов долларов, что на 52% больше, чем годом ранее.
Основатель крупнейшей китайской интернет-компании Alibaba Group Джек Ма в этом году не удержал второе место и оказался на третьей позиции. За последний год его состояние сократилось на 2%.
В прошлом году самым богатым жителем Китая был признан глава Dalian Wanda Group Ван Цзяньлинь, чье состояние на тот момент составляло 32,1 миллиарда долларов, в этом году он оказался лишь на пятой строчке. За последний год он потерял 23% состояния, которое в настоящий момент составляет 23 миллиарда долларов.
Согласно данным "Хужунь", в настоящий момент на территории материкового Китая проживают 647 миллиардеров, что на 53 человека больше, чем в прошлом году.