Քարաշամբի գավաթը, ուրարտական վահանները կցուցադրվեն Իրանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրարտական ժամանակաշրջանին վերաբերող շուրջ 103 հնագույն գտածոներ Հայաստանի կտարվեն Իրան և կցուցադրվեն Թեհրանի ազգային թանգարանում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի պատմության թանգարան ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գրիգոր Գրիգորյանը, ցուցանմուշները թանգարանի հնագիտական նմուշներն են` բացարձակապես Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պեղված:
«Ապահովագրված նմուշներն արդեն անվտանգ հասցվել են Իրան: Դրանք պատկանում են մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակից մինչև մ.թ.ա. 1-ին դարը: Նույն ժամանակաշրջանի լավ նյութ ունի նաեւ Իրանի թանգարանը, որը պետք է զուգահեռ ներկայացվի նույն ցուցադրության ժամանակ»,-ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ ցուցահանդեսում կներկայացվեն, օրինակ, Քարաշամբի գավաթը, ուրարտական վահանները, որոնք շատ հետաքրքիր են հանրության համար:
Գրիգորյանի խոսքով`հնագիտական ցուցանմուշները Հայաստանի պատմության թանգարան կվերադարձվեն հունվարի 23-ին:

В Иране покажут кубок из Карашамба и урартские щиты
103 экспоната урартского периода из Армении будут показаны в национальном музее Тегерана. Как сказал в беседе с  «Арменпресс» директор музея истории Армении Григор Григорян, все они найдены при раскопках на территории Армении.
«Застрахованные экспонаты благополучно добрались в Иран. Они относятся к периоду от третьего тысячелетия до Р.Х. до первого века. Музей Тегерана имеет свою хорошую коллекцию этого же периода, которая будет выставлена параллельно”, - сказал Г. Григорян, добавив, что будут выставлены, в частности, кубок из Карашамба, уратские щиты, которые очень интересны для посетителей.Григорян сказал также, что экспонаты будут возвращены в Армению 23 января 2018 г.