Ֆինանսների նախարարը վստահեցնում է՝ Հայաստանին դեֆոլտ չի սպառնում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանին դեֆոլտ չի սպառնում: «Մենք բոլոր հարաբերական ցուցանիշները հաշվարկելիս ներկայացրել ենք, որ Հայաստանը դեռևս մնում է ցածր պարտքի բեռ ունեցող երկիր»,- այդ մասին Արամյանը նշեց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում: Նրա խոսքով, 2017 թվականին ընդհանուր պետական պարտքը՝ ներառյալ նաև Կենտրոնական բանկինը, կլինի շուրջ 6 միլիարդ 700 միլիոն դոլարի չափ:
«Դեֆոլտ ունենալու համար պետք է նախ խնդիրներ ունենանք լիկվիդայնության հետ, այսինքն` մեր գրպանի կանխիկը չբավարարի մեր ընթացիկ պարտավորություններն իրականացնելու համար: Իսկ մեր ընթացիկ պարտավորությունները գնահատելու համար պետք է տեսնենք, թե մեր պարտքի միջին տարողությունն ինչքան է: Ներքին պարտքի մասով դա 8 տարուց ավելի է, իսկ մեր միջնաժամկետ թիրախներն այնպիսին են, որ կարող ենք առաջիկա 3-4 տարիներին պահել այդ 8 տարվա ցուցանիշը: Արտաքին պարտքի համար այդ ցուցանիշն ավելի մեծ է՝ 17-18 տարի է: Հետևաբար դեֆոլտի վտանգ չկա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Ֆինանսների նախարարը:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia’s finance minister Vardan Aramyan reassures that the country isn’t facing a threat of default.
“When calculating all relative indicators we presented that Armenia still remains a country having a low burden of debt”, the minister told a press briefing after the Cabinet meeting.
According to him, the total state debt, including the debt of the Central Bank in 2017 will be around 6 billion 700 million dollars.
“For a default we must first of all have problems with liquidity, meaning for the cash in our pockets to be insufficient for realizing our ongoing obligations. And for assessing our ongoing obligations we must see how much the average capacity of our debt is. In terms of the domestic debt it is more than 8 years, while our mid-term targets are such that we are able to keep that 8 year indicator in the upcoming 3-4 years. The indicator for the foreign debt is much bigger, 17-18 years. Therefore there is no danger of default”, he said.