Շվեդիայում մզկիթ են հրկիզել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի Էրեբրու քաղաքում այրվել Է տեղի գլխավոր մզկիթը: Այս մասին հայտնել Է SVT-ն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Բռնկման ահազանգը հրշեջ պահպանության կառավարակետում ստացվել Է տեղական ժամանակով 02:00-ին (Երեւանի ժամանակով 04:00-ին): Կրակը պատել Է գործնականում ամբողջ շենքը, ավելի ուշ փլվել Է տանիքը: Զոհերի եւ տուժածների մասին տվյալներ չկան:
Փրկարարական ծառայության սպաների խոսքով՝ իրենց հաջողվել Է կանխել կրակի տարածումը հարեւան շենքեր: Իրենց հերթին ոստիկանները հայտնել են, որ հրկիզման կասկածանքով իրենք ձերբակալել են 1997 թվականին ծնված մի տղամարդու: Նրա անունը չի հրապարակվում:
Մզկիթի դիտորդական խորհրդի ղեկավար Ջամալ Լամհամդին հայտարարել Է, որ դա «ցավալի օր» Է հավատացյալների համար: Նրա խոսքով՝ տեղական մահմեդական համայնքում կա շուրջ 20 հազար մարդ: Լահմամդին նաեւ հիշեցրել Է, որ ավելի վաղ մզկիթի ղեկավարության հասցեին տարատեսակ սպառնալիքներ Էին ստացվում: Էրեբրուն քաղաք Է Շվեդիայի կենտրոնական մասում՝ համանուն լենի (շրջանի) մայրաքաղաքը: Բնակչությունը կազմում Է շուրջ 130 հազար մարդ:

В Швеции сожгли соборную мечеть
Сигнал о возгорании поступил на пульт пожарной охраны около 02:00 по местному времени (03:00 мск). Огонь охватил практически все здание, позже рухнула крыша. Данных о жертвах и пострадавших нет.
По словам офицеров спасательной службы, им удалось предотвратить распространение огня на соседние здания. В свою очередь полицейские сообщили, что по подозрению в поджоге они задержали мужчину 1997 года рождения. Его имя не разглашается,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Глава наблюдательного совета мечети Джамал Ламхамди заявил, что это «печальный день» для верующих. По его словам, местная мусульманская община насчитывает около 20 тысяч человек. Ламхамди также напомнил, что ранее в адрес руководства мечети поступали различного рода угрозы.
Эребру — город в центральной части Швеции, столица одноименного лена (района). Население составляет около 130 тысяч жителей.