Մոսկվայում վտանգավոր են համարում ՆԱՏՕ-ի ակտիվացումն Անդրկովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը Անդրկովկասի իրադրության շուրջ Ժնեւյան քննարկումների համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը մատնանշել Է տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի ակտիվացման վտանգավորությունը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Անտի Տուրունենը եւ ԵԱՀԿ-ի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյունտեր Բեհլերը:
«Ռուսական կողմը մատնանշել Է տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի դաշինքի ակտիվացման վտանգավորությունը: Վրաստանի տարածքում ծավալվում Է դաշինքի ռազմական ենթակառուցվածքը, պարբերաբար անցկացվում են զորավարժություններ, որոնց մասշտաբները տարեցտարի մեծանում են, ներդրվում են զինված ուժերի եւ դրանց կառավարման նատօյական ստանդարտներ,-նշել են Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում:-Այս ամենը սպառնում Է Անդրկովկասի իրադրության լուրջ ապակայունացմամբ եւ սպառնում Է Ռուսաստանի Դաշնության, Աբխազիայի Հանրապետության եւ Հարավային Օսիայի Հանրապետության անվտանգությանը»:
Կարասինն ընդգծել Է, որ այս իրավիճակում «մեծանում Է, մի կողմից, Սուխումի եւ Ցխինվալի եւ, մյուս կողմից, Թբիլիսիի միջեւ իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրի կնքման կարեւորությունը»:
Հանդիպման մասնակիցները նաեւ քննարկել են Վրաստանի հետ Աբխազիայի եւ Հյուսիսային Օսիայի պետական սահմանների իրադրությունը եւ Անդրկովկասի շուրջ ժնեւյան քննարկումների նոր փուլի նախապատրաստման ընթացքը, որը պլանավորված Է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 10-11-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД РФ: в Москве считают опасным активизацию НАТО в Закавказье
Статс-секретарь, заместитель министра иностранных РФ Григорий Карасин указал на опасность активизации НАТО в Закавказье на встрече с сопредседателями Женевских дискуссий по ситуации в регионе. Как передает Арменпресс, об этом сообщили во вторник в МИД РФ.
Во встрече приняли участие спецпредставитель ООН Антти Турунен и спецпредставитель председателя ОБСЕ Гюнтер Бехлер.
"Российская сторона указала на опасность активизации в регионе блока НАТО. На грузинской территории разворачивается военная инфраструктура альянса, регулярно проходят военные учения, масштаб которых возрастает с каждым годом, внедряются натовские стандарты вооруженных сил и управления ими, - отметили в российском внешнеполитическом ведомстве. - Все это грозит серьезной дестабилизацией обстановки в Закавказье и угрожает безопасности Российской Федерации, Республики Абхазия и Республики Южная Осетия".
Карасин подчеркнул, что в этой ситуации "возрастает важность заключения юридически обязывающих соглашений о неприменении силы между Сухумом и Цхинвалом, с одной стороны, и Тбилиси, с другой".
Участники встречи также обсудили обстановку на государственных границах Абхазии и Южной Осетии с Грузией и ход подготовки нового раунда Женевских дискуссий по Закавказью, запланированного на 10-11 октября текущего года.