Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել Բաքվում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը սեպտեմբերի 22-ին ելույթ է ունեցել Բաքվում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի համաժողովին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովից:
Կոնֆերանսի ընդմիջմանը հայկական պատվիրակությունը նաև հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, որի տեսագրությունը ներկայումս տեխնիկական պատճառով հնարավոր չէ տրամադրել: Այս մասին հավելյալ տեղեկատվություն կտրամադրենք մի փոքր ուշ:
Մամուլի ասուլիսից հետո լրագրող, տխրահռչակ «Խաղաղության պլատֆորմի» ներկայացուցիչ Սյուզան Ջաղինյանը փորձել է սադրանքների դիմել, ինչին համարժեք արձագանքել է հայկական կողմը: Մեր պատվիրակությունը դիմել է նաև համաժողովի կազմակերպիչներին՝ միջոցներ ձեռնարկելու հետագայում նմանատիպ սադրանքները բացառելու համար:
Բաքու մեկնած ՀՀ պատվիրակության անդամ Մանե Թանդիլյանը, պատասխանելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության հարցին, հայտնել է, որ սեպտեմբերի 23-ին իրենք պատրաստվում են շրջել Բաքվում: «Մենք կշրջենք Բաքվի տարբեր շրջաններում, կտեսնենք, թե ինչպես է պահպանվել հայկական ժառանգությունը»,- հայտնել է Թանդիլյանը:
Աշոտյանը, խոսելով Եվրանեսթ ԽՎ-ի համաժողովին մասնակցելու որոշման մասին, ընդգծել է, որ Եվրանեսթ ԽՎ-ն (ԵՄ Արևելյան գործընկերության բաղկացուցիչ մասն է կազմում, ներխորհրդարանական ֆորում է, որում Եվրախորհրդարանի և Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Բելառուսի, Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Վրաստանի ազգային խորհրդարանների ներկայացուցիչներն են) Հայաստանի համար կարևոր հարթակ է: «Հայաստանը պատրաստվում է Եվրամիության հետ նոր համաձայնագիր կնքել: Բացի այդ, մենք ժամանել ենք այստեղ՝ թույլ չտալու քարոզչություն և հակահայկական հռետորաբանություն մի միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցում են նաև եվրոպացի պատգամավորները: Ցավոք, որոշ ելույթների ժամանակ թույլ է տրվել նման հռետորաբանություն: Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ մենք այստեղ չենք ժամանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը քննարկելու համար»,- ասել է ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Աշոտյանն ընդգծել է, որ խնդրի կարգավորման միակ օրինական ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է: «Քննարկումներն անցկացվում են այս ձևաչափում: Ցավոք, նախորդ տարվա ապրիլին Ադրբեջանը վերսկսեց ռազմական գործողությունները, ինչը խախտեց այս գործընթացը: Այսօր Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է կողմերի միջև վստահության վերականգնմանը: Բանակցությունների հաջորդ փուլին հնարավոր կլինի անցնել միայն վստահության վերականգնումից հետո: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի միայն խաղաղ ճանապարհով՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության և միջազգային հանրության կողմից անվտանգության երաշխիքների շրջանակում: Այս սկզբունքները պետք է լինեն բանակցային սեղանին: Կարևոր է, որ հիմա բոլոր կողմերը համաձայնվեն ընդունել քայլեր այս գործընթացում»,- Աշոտյանի խոսքերը մեջբերել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:

Armenian MP Armen Ashotyan delivers speech at Euronest PA conference in Baku, Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Chairman of the foreign relations committee of the Armenian Parliament Armen Ashotyan, who also serves as the leader of the country’s delegation to Euronest Parliamentary Assembly, delivered a speech September 22 during the assembly’s ongoing conference in Baku, Azerbaijan.
The Armenian delegation also held a press conference during a break. The video of the press conference is currently unavailable due to technical reasons, additional information will be provided a bit later.
After the press conference, a representative of the infamous so-called Peace Platform Syuzan Jaghinyan attempted to make provocations, which was adequately responded by the Armenian delegation. The Armenian delegation also requested the organizers of the conference to take measures in order to rule out similar provocations in the future.
Armenia’s delegate Mane Tandilyan, in response to the Azerbaijani APA news agency, said that they are planning to tour Baku on September 23. “We will tour different districts of Baku, we’ll see how the Armenian heritage has been preserved”, she said.
Speaking about the decision to participate in the Euronest PA conference, Armen Ashotyan stressed that the Euronest Parliamentary Assembly is an important platform for Armenia.
“Armenia is preparing to sign a new agreement with the European Union. In addition, we’ve arrived here to not allow propaganda and anti-Armenian rhetoric during an event in which European lawmakers are also participating. Unfortunately, such rhetoric was allowed in certain speeches. However, it must be taken into consideration that we didn’t come here to discuss the Nagorno Karabakh conflict”, he said.
Commenting on the Nagorno Karabakh conflict settlement, Ashotyan emphasized that the only legitimate format for the solution is the OSCE Minsk Group. “Discussions are held in this format. Unfortunately, Azerbaijan re-launched military operations in April of the last year, which broke this process. Today, the activities of the Minsk Group are aimed at restoring trust between the sides. It will be possible to pass to the next phase of talks only after restoring trust. The Nagorno Karabakh conflict should be settled only peacefully, within the framework of the peoples’ self-determination right, territorial integrity and security guarantees from the international community. These principles must be on the negotiations table. It is important that now all sides agree to take steps in this process”, Azerbaijani media quoted Ashotyan as saying.