Գերմանացի քաղաքական գործիչներն սպիտակ փոշիով ծրարներ են ստացել ընտրությունների նախօրեին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի մի քանի քաղաքական գործիչներ փոստով ստացել են ծրարներ, որոնք անհայտ սպիտակ փոշի են պարունակել: Սեպիտեմբերի 21-ին այս մասին հաղորդել Է n-tv հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվում Է, նրանց թվում են Բավարիայի վարչապետ եւ Քրիստոնեասոցիալական միության ղեկավար Հորստ Զեեհոֆերը, «Կանանչներ» խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ Կատրին Գյորինգ Էկարդտը, նույն այդ կուսակցությունից Բունդեսթագի պատգամավոր Հանս Քրիստիան Շտրեբելեն եւ մի քանի այլ քաղաքական գործիչներ: Բացի դրանից, համանման նամակ Է ստացել նաեւ Գերմանայի կանցլեր Անգելա Մերկելի ամուսինը՝ Յոահիմ Զաուերը:
Կատարված ստուգումից հետո ոստիկանությունը հայտարարել Է, որ փոշին վտանգ չի ներկայացնում: Twitter-ում Հանս Քրիստան Շտրեբելի հրապարակած լուսանկարում երեւում Է, որ դրան կցված են արաբերենով նամակ եւ սայր: Թղթի թերթի վրա գրությունը թարգմանվում Է որպես «մահացու վտանգավոր Է, ձեռք չտա՛լ, սիբիրյան խոց եւ Աստված մեծ Է»:

Немецкие политики накануне выборов получили конверты с белым порошком
Несколько немецких политических деятелей получили по почте конверты с неизвестным белым порошком. Об этом в четверг, 21 сентября, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Как отмечается, среди них оказались премьер-министр Баварии и глава Христианско-социального союза Хорст Зеехофер, лидер парламентской фракции «Зеленые» Катрин Геринг-Эккардт, депутат бундестага от этой же партии Ханс-Кристиан Штребеле и некоторые другие политики. Помимо этого, аналогичное письмо также получил муж канцлера ФРГ Ангелы Меркель Иоахим Зауэр.
После проведенной проверки полиция заявила, что порошок не представляет опасности. На фото, опубликованном Хансом-Кристианом Штребеле в Twitterвидно, что к нему прилагаются письмо на арабском языке и лезвие. Надпись на листке бумаги переводится как «смертельно опасно, не трогать, сибирская язва и Бог велик».