Հայաստանն աշխարհին ներկայացրել է իր մոտեցումը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ճիշտ և տեղին է որակում ՄԱԿ-ի ամբիոնից Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ: Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով ՀՀ Նախագահի հայտարարությանը, թե հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացնելու առումով դրական տեղաշարժերի բացակայության պայմաններում Հայաստանը դրանք կհամարի առ ոչինչ, շեշտեց, որ ՀՀ Նախագահը ճիշտ է վարվել:
«Այո, Նախագահը շատ ճիշտ արեց, որովհետև մենք ունենք մեր արժանապատվությունը և մեր հստակ մոտեցումներն այդ հարցի շուրջ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Բաբլոյանը:
Հարցին, պատրաստ է արդյոք Թուրքիան մինչև 2018թ. ապրիլ լուծել այդ խնդիրը, ՀՀ ԱԺ նախագահը պատասխանեց. «Դա իրենց խնդիրն է: Մենք այդ հարցի վերաբերյալ աշխարհին ներկայացրել ենք մեր կարծիքն ու մոտեցումը»:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարել է, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել հայ-թուրքական արձանագրությունները և վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: «Արձանագրությունները բանակցվել են ներկայիս պայմաններում՝ առկա խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenia presented to the world its approach on Armenian-Turkish Protocols, says Parliament Speaker
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Speaker of the Armenian Parliament Ara Babloyan says President Serzh Sargsyan’s statement on the Armenian-Turkish Protocols at the UN General Assembly was right, reports Armenpress.
Commenting on the President’s statement according to which Armenia will declare the two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation, the Parliament Spaker said the President acted right.
“Yes, the President acted very right, since we have our dignity and our clear stance on this issue”, Babloyan said.
Asked whether Turkey is ready to solve that issue until April of 2018, Ara Babloyan said: “It is their problem. We have presented our opinion and approach over this issue to the world”.
President of Armenia Serzh Sargsyan said at the UN General Assembly that the leadership of Turkey are mistaken if they think that those documents can be held hostage forever and ratified only at the most opportune occasion from their very point of view. “The Protocols were negotiated in the existing circumstances in order to find solutions to the actually existing issues. Armenia will declare those two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation. We will enter the spring of 2018 without those, as our experience has demonstrated, futile Protocols”, he said.