Վախճանվել Է օպերային երգիչ Զուրաբ Սոտկիլավան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում կյանքի 81-րդ տարում վախճանվել Է օպերային երգիչ Զուրաբ Սոտկիլավան:
«Մահացել Է Զուրաբ Լավրենտիի Սոտկիլավան, Մեծ թատրոնի հիանալի արտիստը: Նա ծանր հիվանդություն ուներ, որի դեմ պայքարեց մինչեւ վերջ»,-ՏԱՍՍ-ին ասել Է Մեծ թատրոնի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Ուրինը:
«Զուրաբ Սոտկիլավան գիշերը մահացել Է կլինիկայում: Երգչին հրաժեշտը եւ նրա հուղարկավորությունը տեղի կունենան Վրաստանում»,-«Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է Սոտկիլավայի կինը:
2015 թվականին բժիշկները ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի մոտ հայտնաբրել Էին ենթաստամոքսային գեղձի չարորակ ուռուցք: Ռուսաստանում ու Գերմանիայում բուժընթացից հետո արտիստը շարունակում Էր ելույթները: «Վիրահատությունից հետո Զուրաբ Սոտկիլավան իրեն վատ չԷր զգում եւ հույս կար, որ ամեն ինչ լավ կլինի: Բայց, ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Եվ այսօր առավոտյան դեմ նա մահացավ»,-ՌԻԱ Նովոստիին պատմել Է արտիստի ազգականներից մեկը:
Սոտկիլավան ծնվել Է 1937 թվականի մարտի 12-ին Սուխումում: Նա Մեծ թատրոնի մենակատար Էր 1974 թվականից: Սոտկիլավան նաեւ դասավանդում Էր Մոսկվայի կոնսերվատորիայում: Նա ինքը Թբիլիսիի կոնսերվատորիայի շրջանավարտ Էր: Պատանի հասակում Մեծ թատրոնի ապագա մենակատարը պրոֆեսիոնալ կերպով զբաղվում Էր ֆուտբոլով, 1956 թվականին գլխավորել Է Թբիլիսիի երիտասարդական հավաքականը, խաղացել Է Թբիլիսիի «Դինամո»-ի կազմում:

Умер оперный певец Зураб Соткилава
В Москве на 81-м году жизни умер оперный певец Зураб Соткилава, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
"Умер Зураб Лаврентьевич Соткилава, замечательный артист Большого театра. У него была тяжелая болезнь, с которой он боролся до конца", - сказал ТАСС Владимир Урин, генеральный директор Большого театра, солистом которого был Соткилава.
"Зураб Лаврентьевич скончался ночью в клинике. Прощание и погребение пройдут в Грузии", - сказала Интерфаксу супруга певца.
В 2015 году врачи обнаружили у народного артиста СССР злокачественную опухоль в поджелудочной железе. После курса лечения в России и Германии артист продолжил выступать.
"После операции Зураб Лаврентьевич чувствовал себя неплохо, и была надежда, что все будет хорошо. Но, к сожалению, этого не произошло, и сегодня под утро он скончался", - рассказал РИА Новости один из родственников артиста.
Последние три недели певец находился в реанимации, пишет Интерфакс, ссылаясь на источник в медицинских кругах.
Соткилава родился 12 марта 1937 года в Сухуми. Он был солистом Большого театра с 1974 года. Соткилава также преподавал в Московской консерватории. Сам он был выпускником Тбилисской консерватории.
В юности будущий солист Большого театра профессионально занимался футболом, в 1956 году возглавил молодежную сборную Грузии, играл за тбилисское "Динамо".