2017-ի հունվար-օգոտոսին Հայաստանում կատարվել է 376 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր. կատարողականը կազմել է 45%
2017-ի հունվար-օգոտոսին Հայաստանում կատարվել է 376 մլն դոլարի
ներդրումային ծրագիր. կատարողականը կազմել է 45%
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ից 2017 թվականի օգոստոսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ընտրված ոլորտներում արձանագրված արդյունքների վերաբերյալ հակիրճ հաշվետվությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հաշվետվության՝ 2017 թվականի 8 ամիսների արդյունքներով պետական և համայնքային բյուջեյից, վարկային ծրագրերով և մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմամբ ներդրումային ծրագրերի կատարողականը կազմել է շուրջ 376 միլիոն դոլար: 2017-ի առաջին կիսամյակում տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների ստացումների (ներհոսքի) ծավալը կազմել է շուրջ 1.024 մլն դոլար, այդ թվում՝ ուղղակի ներդրումները՝ 328 մլն. դոլար (2016 թվականի նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ավելացում համապատասխանաբար 36.6 տոկոս և 26.3 տոկոս):
2017-ի համար գործադիրը կանխատեսել է 834 մլն դոլարի ներդրումային ծրագրեր, իսկ հաշվետու ժամանակահատվածում կատարողականը կազմել է 45 տոկոս: Հաշվետվության մեջ նշվում է, որ ստեղծվել է «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն, հիմնադրվել է «Հայաստանի ներդրողների ակումբ»-ը, որի միջոցներով մեկնարկել են 2 ծրագրեր՝ շուրջ 250 մլն դոլարի ներդրումով: Մասնավոր հատվածից ստացված ներդրումային ծրագրերից 28-ի համար սահմանվել են մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ, 19-ի համար՝ ԱԱՀ հետաձգման արտոնություններ։
Ներդրվել է ներդրումների խթանման և ներդրողների սպասարկման «մեկ պատուհան»-ի սկզբունքով գործող համակարգը: Ներդրումների պաշտպանության և վստահության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ էլ մշակվել է օտարերկրյա ներդրումների մասին նոր օրենքը, ներդրվել է ռեդոմիցիլացիայի (վերաբնակեցման) ինստիտուտը, որով կապահովվի օտարերկրյա նոր 5-10 ընկերությունների մուտք և գրանցում Հայաստանում:
ՀՀ-ՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ԿԱՏԱՐՈՂԱԿԱՆԸ ԸՍՏ ՈԼՈՐՏՆԵՐԻ
ՈԼՈՐՏ
2017թ-ի կատարողականի կանխատեսում
2017թ-ի 8 ամիսների կատարողական
%
Աշխատանք և սոցիալական ոլորտ
$4,665,318
$1,800,000
39%
Առողջապահություն
$41,792,371
$18,700,000
45%
Արդարադատություն
$4,729,252
$2,500,000
53%
Բնապահպանություն
$4,126,624
$1,400,000
34%
Գյուղատնտեսություն
$101,280,000
$22,614,000
22%
Էներգետիկա և բնական պաշարներ
$220,235,708
$155,388,141
71%
Պետական գույքի կառավարում
$21,523,370
$582,500
3%
Պետական եկամուտներ
$7,795,914
$3,200,000
41%
Քաղաքաշինություն
$111,502,646
$31,980,000
29%
Քաղաքացիական ավիացիա
$1,000,000
$349,720
35%
Կրթություն և գիտություն
$18,958,455
$6,650,000
$1,762,000
$75,300
4%
Սպորտ և երիտասարդություն
$7,135,016
$1,500,000
21%
Տարածքային կառավարում և զարգացում
$79,190,679
$45,070,000
57%
Տնտեսական զարգացում և ներդրումներ
$88,870,134
$42,069,000
47%
Տրանսպորտ, կապ և ՏՏ
$119,535,368
$42,040,000
ԸՆԴԱՄԵՆԸ
$834,102,855
$375,918,661
Աղյուսակը ներառում է տարբեր գերատեսչությունների կողմից իրականացվող պետական, այդ թվում՝ վարկային կամ դրամաշնորհային միջոցներով իրականացվող, պետություն – մասնավոր համագործակցության ներդրումային ծրագրերը, ինչպես նաև մասնավոր այն ներդրումային ծրագրերը, որոնք պետության կողմից ստացել են հարկային, մաքսային կամ այլ արտոնություններ։ Մասնավոր հատվածի կողմից ներկայումս իրականացվող մի շարք ներդրումային ծրագրեր ներառված չեն աղյուսակում։

376 mln USD investment programs implemented in Armenia in January-August 2017
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Armenia’s government presented a brief report on results recorded in selected fields in the period from September 1, 2016 to August 30, 2017, reports Armenpress.
According to the report, based on the results of 8 months of 2017, the performance of investment programs through the finance of state and community budget, loan programs and private sector comprised over 376 million USD. In the first half of 2017 the volume of foreign investments inflow in a real sector of economy amounted to over 1.024 million USD, including, the direct investments – 328 million USD (increase by 36.6% and 26.3% respectively compared to the same period of 2016).
The government has predicted 834 million USD investment programs for 2017, but for the reporting period the performance was 45%. The report says that Megrhi free economic zone CJSC has been established, Investors Club of Armenia has been formed by the resources of which 2 programs have launched with over 250 million USD investment. Customs duty exemption privileges have been set for 28 out of investment programs received from the private sector, and VAT delay privileges have been provided for 19 investment programs.
Investment promotion and investors service system through ‘one-window’ principle has been installed. A new law on foreign investments aimed at protecting investments and increasing trust level has been developed, the institute of re-deployment has been established which will ensure entry and registration of 5-10 new foreign companies in Armenia.
Performance of ongoing investment programs in Armenia according to sectors
Sector                                           2017 performance prediction     Performance of 8 months of 2017   %
Labor and social field
$4,665,318
$1,800,000
39%
Healthcare
$41,792,371
$18,700,000
45%
Justice
$4,729,252
$2,500,000
53%
Nature protection
$4,126,624
$1,400,000
34%
Agriculture
$101,280,000
$22,614,000
22%
Energy and natural resources
$220,235,708
$155,388,141
71%
Public procurement management
$21,523,370
$582,500
3%
State revenues
$7,795,914
$3,200,000
41%
Urban development
$111,502,646
$31,980,000
29%
Civil aviation
$1,000,000
$349,720
35%
Education and science
$18,958,455
$6,650,000
$1,762,000
$75,300
4%
Sports and youth affairs
$7,135,016
$1,500,000
21%
Territorial administration and development
$79,190,679
$45,070,000
57%
Economic development and investments
$88,870,134
$42,069,000
47%
Transport, communication and IT
$119,535,368
$42,040,000
$834,102,855
$375,918,661
The table includes the investment programs being carried out by various agencies through loans or grants, public-private sector cooperation, as well as those private investment programs that have received tax, customs and other privileges by the state. Several investment programs being carried out by the private sector at the moment are not included in the table.