Disney-ը հայտարարել Է «Աստղային պատերազմների» իններորդ Էպիզոդի պրեմիերայի նոր ամսաթիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աստղային պատերազմներ» կինոսագայի իններորդ Էպիզոդի պրեմիերան ԱՄՆ-ում կկայանա 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին: Այդ մասին ասված Է այն հաղորդագրության մեջ, որը սեպտեմբերի 12-ին տարածել Է Disney ընկերությունը, որը ֆիլմերի այս խարքիի իրավունքների սեփականատերն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այսպիսով, Disney-ը կինոնկարի Էկրան բարձրանալը հետաձգել Է ավելի քան կես տարով: Ավելի վաղ տարածված տեղեկատվության համաձայն, կինոցիկլի՝ դեռեւս անվանում չստացած իններորդ մասը պետք Է թողարկվեր 2019 թվականի մայիսին: Ինչպես նշում Է «Հոլիվուդ ռեփորթեր» հանդեսը, հետաձգումը կարող Է կապված լինել ֆիլմի ռեժիսորի փոխվելու հետ: Սեպտեմբերի 12-ին ավելի վաղ Disney-ը հայտնել Է, որ իններորդ մասի բեմադրողը կդառնա ամերիկացի ռեժիսոր Ջեյ Ջեյ Աբրամսը, որը մինչ այդ արդեն նկարահանել Էր «Աստղային պատերազմներ. ուժի զարթոնքը» յոթերորդ՝ Էպիզոդը (2015 թ.):
Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ նախագծից ռեժիսոր եւ սցենարիստ Քոլին Թրեւորոուի հեռանալու մասին, որը պետք Է նկարահաներ իններորդ Էպիզոդը: «Հոլիվուդ ռեփորթեր»-ի տեղեկատվությամբ՝ Թրեւորոուի եւ Disney-ի միջեւ պարտավորագրի լուծարման պատճառ են դարձել սցենարի հարցում եղած տարաձայնությունները: Ռեժիսոր Ջորջ Լուկասի «Աստղային պատերազմներ» Էպիկական սագան դարձել Է համաշխարհային կինեմատոգրաֆի առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող երեւույթներից մեկը եւ իր շուրջը միլիոնավոր երկրպագուների հավաքել ամբողջ աշխարհում: Առաջին ֆիլմը, որն Էկրան Է բարձրացել 1977 թվականին, 11 մլն բյուջեի դեպքում համաշխարհային վարձույթում հավաքել Է 775,4 մլն դոլար՝ ապահովելով իր կուլտային կարգավիճակը:
Լուկասի օրիգինալ եռերգությունն ավարտվել Է 1983 թվականին, եւ միայն 1990-ական թվականների վերջին նա որոշեց վերագործարկել ֆրանշիզան՝ նկարահանելով երեք պրիկվելներ՝ այն իրադարձությունների մասին, որոնք նախորդել Էին առաջին երեք Էպիզոդների գործողությանը:
2012 թվականին Լուկասի Lucasfilm ընկերությունը ձեռք բերեց համաշխարհային խոշորագույն կինոստուդիաներից մեկը՝ Disney-ը, որն ապահովեց սագայի հերթական վերագործարկումը: Այսպես, 2015 թվականին Էկրան բարձրացավ «Աստղային պատերազմներ. ուժի զարթոնքը» ֆիլմը, որին հաջողվեց ավելի քան 2 մլրդ դոլար հավաքել ամբողջ աշխարհում: Կինոցիկլի ութերորդ Էպիզոդի պրեմիերան կկայանա այս տարվա դեկտեմբերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Disney объявил новую дату премьеры девятого эпизода "Звездных войн"
Премьера девятого эпизода киносаги "Звездные войны" (Star Wars) в США состоится 20 декабря 2019 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в сообщении, распространенном во вторник компанией Disney, которая владеет правами на данную серию фильмов.
Таким образом Disney перенесла выход картины на экраны более чем на полгода. Согласно распространенной ранее информации, пока не получившая названия девятая часть киноцикла должна была увидеть свет в мае 2019 года.
Как отмечает журнал "Голливуд репортер", перенос может быть связан со сменой режиссера фильма. Ранее во вторник Disney сообщила, что постановщиком девятой части станет американский режиссер Джей Джей Абрамс, который до этого уже снимал седьмой эпизод "Звездные войны: Пробуждение силы" (Star Wars: The Force Awakens, 2015).
На прошлой неделе стало известно об уходе из проекта режиссера и сценариста Колина Треворроу, который должен был снимать девятый эпизод. По сведениям "Голливуд репортер", причиной расторжения контракта между Треворроу и Disney стали разногласия по поводу сценария.
Эпическая сага режиссера Джорджа Лукаса "Звездные войны" стала одним из самых популярных явлений мирового кинематографа и собрала вокруг себя миллионы фанатов по всему миру. Первый фильм, вышедший на экраны в 1977 году, при бюджете в $11 млн собрал в мировом прокате $775,4 млн, обеспечив себе культовый статус.
Оригинальная трилогия Лукаса завершилась в 1983 году, и только в конце 1990-х он решился на перезапуск франшизы, сняв три приквела - фильма о событиях, предшествовавших действию первых трех эпизодов. В 2012 году компания Лукаса Lucasfilm была приобретена одной из крупнейших мировых киностудий Disney, что обеспечило очередной перезапуск саги. Так, в 2015 году на экраны вышел фильм "Звездные войны: Пробуждение силы", которому удалось собрать по всему миру более $2 млрд. Премьера восьмого эпизода киноцикла состоится в декабре этого года.