ԱՄՆ-ից Հայաստան ժամանած պաշտոնյաներն աջակցելու են հայ-ամերիկյան տնտեսական կապերի խթանմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ամերիկյան առեւտրային պալատը եւ Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը համախմբել են գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին՝ առավել մանրամասն ներկայացնելու արտոնյալ ռեժիմով հայաստանյան ապրանքների ԱՄՆ արտահանման հնարավորությունները «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ» (GSP) միջոցով:
Համաժողովին բացման խոսքով ելույթ ունեցավ Հայաստանում Ամերիկյան առեւտրային պալատի (AmCham)-ի նախագահ Արա Հովսեփյանը՝ ընդգծելով, որ Ամերիկյան առեւտրային պալատը մշտապես սատարել է հայաստանյան գործարար համայնքին այս համակարգից օգտվելու հարցում:
«Այս համակարգը նպաստում է տնտեսական աճին՝ ապահովելով արտոնյալ ռեժիմով ապրանքների մուտքը 129 երկրներից դեպի Միացյալ Նահանգներ: Հայաստանն այդ  երկրների շարքում է, 500-ից ավելի հայկական ապրանքատեսակ հենց այս ռեժիմով է կարող է մուտք գործել ԱՄՆ առանց  մաքսային վճարների: Հայկական ընկերություններն օգտվում են այս համակարգով, եւ թե ինչքանով է հաջողվել, չեմ կարող ասել, բայց որ դրական շարժեր կան, գործընթացը գնում դա ակնհայտ է: Միացյալ Նահանգները ցանկանում է ավելի լուրջ մակարդակի բարձրացնել համագործակցությունը եւ խթանել տնտեսական կապերը: Մեր կողմից կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ արվում  է հայ գործարարներին ներկայացնելու այդ բոլոր հնարավորությունները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը նշեց, որ Հայաստանի գործարարների եւ պաշտոնատար անձանց հետ քննարկումներ ունենալու, համակարգի հնարավորություններն ավելի ընդլայնված կերպով ներկայացնելու, Հայաստանից ԱՄՆ արտահանման ներուժի ընդլայնմանը նպաստելու համար հատուկ Հայաստան է ժամանել ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցչի առևտրային քաղաքականության ու տնտեսության գծով տեղակալ Էդ Գրիսերը:
«Որպես դեսպան ինձ համար թիվ մեկ գերակայությունը Հայաստանում հայ-ամերիկյան գործարար եւ առեւտրային կապերի խորացումն է, և, այդ իսկ պատճառով այսօրվա հանդիպումը շատ մեծ կարեւորություն ունի: Հայաստանում շատ առումներով առաջընթաց է եղել, սակայն այս ծրագիրն իսկապես կարեւոր է հայաստանյան գործարար համայնքի համար, կարող է էապես մեծացնել մեր երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալը:  Հայաստանի արտահանումների 60 տոկոսը մտնում է Միացյալ Նահանգներ GSP ծրագրի միջոցով: Այդ ապրանքներից են ոսկերչական իրերը, ջեմը և այլ արտադրատեսակներ»,-ասաց դեսպանը:
Սա երկրորդ համաժողովն է Հայաստանում, որն անդրադարձ է կատարում GSP արտոնյալ առևտրային ռեժիմի հետ կապված հարցերին՝ շարունակելով այն քննարկումները, որ 2016թ. թեմայի շուրջ սկսել էր GSP ծրագրի տնօրեն Այմի Լարսենը: Արտոնյալ առևտրային ռեժիմի GSP ծրագիրը սահմանվել է Առևտրի մասին 1974թ. օրենքով և նպատակ ունի խթանել տնտեսական աճը զարգացող երկրներում: Ծրագրի ներքո 3451 ապրանքատեսակ 129 շահառու երկրներից ու տարածքներից, այդ թվում՝ Հայաստանից կարող է ԱՄՆ ներմուծվել արտոնյալ պայմաններով՝ առանց մաքսային վճարների: Քանի որ Հայաստանը ծրագրի շահառու է, հայաստանյան ապրանքների գերակշիռ մասը 2012-2016թթ. ԱՄՆ մուտք են գործել GSP արտոնյալ ռեժիմով: Ներկայումս GSP-ի շրջանակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների ծավալը գնահատվում է 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում:

US trade delegation in Armenia to assist boosting Armenian-American economic ties
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The Armenian-American Chamber of Commerce and the US Embassy in Armenia have gathered the business community representatives to more thoroughly present the opportunities to export the Armenian products to US via the Generalized System of Preferences (GSP), reports Armenpress.
During the conference Ara Hovsepyan – Chairman of the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) delivered opening remarks stating that the organization has always assisted the Armenian business community to use this system.
“This system contributes to economic growth by ensuring the entry of goods from 129 countries to the United States through the privileged regime. Armenia is among these countries, more than 500 types of Armenian products can enter to the US via this regime without customs payments. The Armenian companies use this system, but on how it was successful I cannot say, however, there are positive trends. The US wants to increase the cooperation to a more serious level and boost the economic ties. On behalf of us I can state that everything is being done to present all these opportunities to the Armenian businessmen”, Hovsepyan said.
US Ambassador to Armenia Richard Mills said Ed Gresser, the Assistant United States Trade Representative for Trade Policy and Economics has arrived in Armenia to hold discussions with Armenian businessmen and officials, present the system’s opportunities in a more thorough way, as well as to contribute to expanding the export potential from Armenia to US.
“For me, as an Ambassador, number one priority is the deepening of Armenian-American business and trade ties in Armenia, and for that reason today’s meeting is very important. There has been progress in Armenia on many occasions, but this program is really important for the Armenian business community, it can contribute to increasing the trade turnover volume between our countries. 60% of Armenia’s exports enters to the US via GSP program. Among those goods are jewelry products, jam and others”, the Ambassador said.
This is the second conference in Armenia on GSP trade regime related issues. Established by the Trade Act of 1974, GSP is a U.S. trade program designed to promote economic growth in the developing world. GSP provides preferential duty-free entry for up to 3,451 products from 129 designated beneficiary countries and territories, including Armenia. As a beneficiary country, the majority of U.S. imports from Armenia entered the United States under the GSP program from 2012-2016. Current Armenian exports to the United States through GSP are valued at $25 million.