Դավիթ Հարությունյանը ՀՀ Նախագահին զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը սեպտեմբերի 12-ին զեկուցել է սահմանադրական բարեփոխումներից բխող իրավական ակտերի, այդ թվում՝ սահմանադրական օրենքների նախագծերի մշակման աշխատանքների ընթացքն ու ՀՀ Ազգային ժողով դրանք ներկայացնելու ժամկետները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը սահմանադրական բարեփոխումներից բխող իրավական ակտերի մշակման գործընթացում առավելապես կարևորել է դրանց որակի ապահովումը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ համապատասխան նախագծերը կառավարություն կամ Ազգային ժողով անհրաժեշտ է ներկայացնել սահմանված վերջնաժամկետից այնքան առաջ, որպեսզի հնարավոր լինի պատշաճ կազմակերպել դրանց վերջնական ընդունումը:
Նախարարը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է նաև հակակոռուպցիոն և պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման ոլորտներում կատարված հիմնական աշխատանքների մասին: Նախագահ Սարգսյանն այս փուլում անհրաժեշտ է համարել հատուկ ուշադրություն դարձնել արդեն իսկ ընդունված օրենքների կիրառումն ապահովող կառուցակարգերի ներդրմանը:
Արդարադատության նախարարը Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպմանը ներկայացրել է նաև էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում գործարկվող էլեկտրոնային կառավարման համակարգերն ու դրանց արդիականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Սերժ Սարգսյանը պետական մարմինների գործունեության թափանցիկության, վարչարարության պարզեցման տեսանկյունից ընդգծել է էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման կարևորությունը և հանձնարարել այդ ուղղությամբ ակտիվացնել աշխատանքները:
Դավիթ Հարությունյանի զեկույցը ներառել է նաև քրեակատարողական, պրոբացիայի և նախարարության համակարգման ներքո գտնվող այլ ոլորտների հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծմամբ այդ ոլորտներում արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հարցերը:
Հանրապետության Նախագահը արդարադատության նախարարին հանձնարարել է նաև վերլուծել ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցում ներկայացված առաջարկությունները և ընտրական օրենսդրության հետագա բարելավման ու կատարելագործման նպատակով մշակել համապատասխան օրենսդրական փաթեթ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեմ գործուն իրավական մեխանիզմների ներդրմանը:

Justice minister briefs President Sargsyan on ongoing reforms in the field
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. During a working consultation with President of Armenia Serzh Sargsyan on September 12, justice minister Davit Harutyunyan reported on the process of works aimed at developing legal acts deriving from constitutional reforms, including, the constitutional draft laws, as well as the timetables for submitting them to the Parliament, press service of the President’s Office told Armenpress.
In the development process of legal acts deriving from constitutional reforms, the President, in particular, attached importance to ensuring their quality, adding that the respective drafts must be submitted to the government or the Parliament before the set deadlines so that it would be possible to properly organize their final adoption.
Minister Harutyunyan reported to the President also on the main works carried out in anti-corruption and public administration system reforms field. At this stage President Sargsyan said it is necessary to specifically focus on installing the mechanisms ensuring the use of already adopted laws.
The justice minister also presented the e-governance systems in electronic justice field and the ongoing works aimed at updating them. In terms of transparency of the activity of public officials, administration facilitation, the President highlighted the importance of installing e-governance systems and tasked to intensify the works on this path.
Davit Harutyunyan’s report included also the issues of penitentiary, probation and other fields that are under the coordination of the ministry, as well as issues aimed at increasing the effectiveness in these fields through solving the problems.
The President also tasked the minister to analyze the recommendations made in the OSCE/ ODIHR observer mission’s final report and develop respective legislative package for further improving the electoral legislation by specifically focusing on installing effective legal mechanisms against the abuse of administrative resource.