Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակը կուղղվի եզդի ուսանողի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան ամենամյա կրթաթոշակը, նվիրված Լամիյայի մղած պայքարին, շնորհվելու է եզդի մի ուսանողի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն հայտնում է եզդի աշակերտների համար ամենամյա նոր կրթաթոշակի հաստատման մասին, որը ստեղծվել է մարդու իրավունքների աշխարհահռչակ ակտիվիստ, ազգությամբ եզդի Լամիյա Հաջի Բաշարի հետ համագործակցությամբ։ Սա 7 միլիոն դոլար բյուջե ունեցող Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագրի հավելումն է, որը հիմնվել է՝ ի երախտագիտության այն երկրների ժողովուրդներին, որոնք ավելի քան մեկ դար առաջ սնունդ եւ ապաստան են տրամադրել Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով տեղահանվածներին։
Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան առաջին կրթաթոշակառուն 18-ամյա Այիդո Խիրո Օմարն է Իրաքի Մոսուլ քաղաքից՝ մի քաղաք, որը 2014 թվականից ի վեր խոշտանգվում է չդադարող բռնությունից։ Այիդոն ընտրվել է ոչ միայն իր ցուցաբերած բացառիկ առաջադիմության, այլեւ Իրաքում կրթության հնարավորությունից զրկված որբերի համար կրթական հնարավորություններ ստեղծելու համարձակ նախաձեռնության համար։
Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակն ամեն տարի տրվելու է ի նշան Իսլամական պետության սանձազերծած սեռական ստրկության դեմ Լամիյայի 2014 թվականի մղած պայքարի։ Բազմաթիվ անհաջող փորձերից հետո Լամիյային 2016 թվականին վերջապես հաջողվեց փախչել ստրկությունից, սակայն դեմ առնելով ականի՝ դաժան պայթյունից ստացել է բազմաթիվ վնասվածքներ։ Ներկայումս Լամիյան շարունակում է նվիրումով ծառայել իր գործին եւ աշխատում է Գերմանիայում իբրեւ հանրային իրավապաշտպան՝ բարձրացնելով եզդիների կրած տառապանքների մասին իրազեկությունն աշխարհում։
«Լամիյան բոլորիս համար է օրինակելի գործիչ, հատկապես երիտասարդների, որոնք աշխարհի տարբեր կողմերում պայքարում են հանուն սոցիալական արդարության։ Նա փայլուն օրինակն է այն ազնվության ու նվիրումի, որոնք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ջանք չի խնայում ճանաչման արժանացնելու եւ դրանցով երիտասարդ առաջնորդներին ոգեշնչելու համար»,– ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC Dilijan միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։ «Եւ երբ UWC Dilijan դպրոցը ձգտում է ամբողջ աշխարհից մեկտեղ հավաքել նպատակասլաց երիտասարդ առաջնորդների, Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակը հիշեցնում է մեր աշակերտներին, որ կրթությունը կարող է խաղաղության ուժ ունենալ»,– նշել է Վարդանյանը։
«Մեր համայնքի երիտասարդների համար այս կրթաթոշակը անկրկնելի հնարավորություն է, եւ ես երախտապարտ եմ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը տառապած եւ ծանրագույն խոչընդոտներ հաղթահարած աշակերտների առջեւ վերափոխիչ նշանակություն ունեցող համաշխարհային կրթության դուռը բաց անելու համար»,– ասել է Լամիյա Հաջի Բաշարը։
Հայաստանի UWC Dilijan միջազգային դպրոցում, որն աշակերտներ ունի 82 երկրից, Այիդոն կուսանի Միջազգային բակալավրիատի երկամյա ծրագրով՝ ստանալով լիարժեք կրթաթոշակ, որը ներառում է կրթության, կեցության եւ մնացյալ ծախսերը։ «Եռանդ ու իդեալիզմ պահանջող փորձառական կրթական ծրագրի շնորհիվ Այիդոյին ձեռք կբերի այնպիսի մի հարթակ, որով կկարողանա ինչպես իրազեկել իր դասընկերներին եզդիական մշակույթի մասին, հավատացած լինելով, որ երկրի հարուստ պատմությունը չի մոռացվի, այնպես էլ երախտագիտությունն ի գործ դնել, որպեսզի իր երազանքները վերածվեն իրաքցի որբերի համար իրականության»,– ասել է UWC Dilijan դպրոցի տնօրեն Դենիս Դեյվիդսոնը։
Այիդոն կմիանա 2017 թվականի Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագրի մյուս 10 կրթաթոշակառուներին, որոնցից յուրաքանչյուրն ընտրվել է իր մտավոր ներուժի եւ հանրային ընդգրկվածության համար։ Այս 11 աշակերտները Սիրիայից են, Լիբանանից, Լիբանանի պաղեստինյան ճամբարներից, Պաղեստինից, Իսրայելից, Հորդանանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Եթովպիայից եւ Իրաքից։ Նրանցից ամեն մեկն առանձին կա՛մ փախստականն է, կա՛մ տեղահանված անձ, ապրելիս է եղել կա՛մ ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, կա՛մ առանց ծնողի ու խնամակալի։ Աշակերտներն իրենց դասերը կսկսեն սեպտեմբերին՝ աշխարհի 17 UWC քոլեջներից որեւէ մեկում։
Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագիրը Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համատեղ ձեռնարկումն է։ Ծրագրի գործողության ընթացքում հակամարտություններից, տեղահանություններից եւ աղքատությունից տուժած երկրներից 100 պատանիների հատկացվելու է կրթաթոշակ, որի օժանդակությամբ նրանք հնարավորություն կստանան ուսանելու «Միավորված աշխարհի քոլեջներ» (UWC) միջազգային ցանցի՝ չորս մայրցամաքներով տարաբաշխված 17 քոլեջներից մեկում։ Մինչ օրս, Երախտագիտության կրթաթոշակային ծրագրի աջակցությամբ UWC քոլեջների ցանցում իրենց ուսումնառությունն են սկսել 21 ուսանողներ։

Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о создании стипендии имени Ламии Аджи Башар
Стипендия имени Ламии Аджи Башар будет ежегодно присуждаться бесстрашному студенту езидского происхождения в знак признания борьбы Башар за выживание. 31 августа 2017 года – Ереван, Армения – Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о создании новой стипендии для студентов езидского происхождения, учрежденной совместно с известной езидской правозащитницей Ламией Аджи Башар. Об этом «Арменпресс»  сообщили в пресс-службе инициативы «Аврора».
Это очередное пополнение в ряду Стипендиальных программ благодарности, инициативы с общим бюджетом в 7 млн долларов, созданной в знак благодарности жителям стран, которые более ста лет назад разделили с пострадавшими от Геноцида армян кров и еду.
Первым получателем стипендии имени Ламии Аджи Башар стал Айдо Хиро Омар, 18-летний студент из иракского Мосула, где столкновения не прекращаются с 2014 года. Айдо был выбран в качестве стипендиата благодаря своей академической успеваемости и желанию предоставить иракским сиротам жизненно важную возможность получить образование, которой их лишила война.
Стипендия имени  Ламии Аджи Башар будет присуждаться ежегодно в знак признания борьбы Башар за выживание: в 2014 году бойцы ИГИЛ продали ее в сексуальное рабство. В 2016 году, после нескольких неудачных попыток, Ламии удалось бежать, но во время побега она подорвалась на мине и получила тяжелые травмы. Сейчас она живет в Германии, где продолжает свою деятельность по защите прав человека, рассказывая всему миру о страданиях езидского сообщества.
«Ламия – ролевая модель для каждого из нас, особенно для молодежи всего мира, которая сражается за социальную справедливость. История Башар представляет собой блестящий пример непоколебимой преданности идеалам, которой стремится воздать должное Гуманитарная инициатива «Аврора». Именно на такие поступки мы хотим вдохновить молодых лидеров», – заявил Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и колледжа UWC Dilijan в армянском Дилижане. – «UWC Dilijan стремится собрать выдающихся молодых лидеров во всего мира, и стипендия имени Ламии Аджи Башар будет напоминать нашим студентам, что образование может быть инструментом достижения мира», – добавил Варданян.
«Эта стипендия – замечательная, уникальная возможность для молодых езидов. Я благодарна Гуманитарной инициативе «Аврора» за то, что она проложила студентам, которые много страдали и были вынуждены преодолеть немало препятствий, путь к образованию мирового уровня. Это полностью изменит их жизнь», – отметила Ламия Аджи Башар.
Айдо будет обучаться по двухгодичной программе Международного бакалавриата и получит полную стипендию, которая покроет все расходы на образование, проживание и другие нужды в UWC Dilijan в Армении, международной школе-пансионе, где учатся студенты более чем из 82 стран. «Наша программа предполагает обучение через опыт и направлена на поощрение идеализма и энтузиазма, так что Айдо сможет рассказать своим одноклассникам о культуре родной страны, внося свой вклад в сохранение ее богатейшей истории, и воплотить свою благодарность в действии, превратив свою мечту о лучшем будущем в реальность для иракских сирот», – сказала Дениз Дэвидсон, директор колледжа UWC Dilijan.
Айдо присоединится к 10 другим юным участникам Стипендиальных программ благодарности 2017 года, каждый из которых был выбран за свой академический потенциал и социальный активизм. Это студенты из Сирии, Ливана, Палестины, Израиля, Иордании, Греции, Египта, Эфиопии и Ирака, а также лагерей палестинских беженцев в Ливане. Каждый из стипендиатов был вынужден бежать из родной страны или покинуть свой дом, пострадал от нищеты или потерял родителя или опекуна. Занятия для студентов начнутся в сентябре в одном из 17 школ и колледжей сети UWC по всему миру.
Стипендиальная программа благодарности – совместное начинание Гуманитарной инициативы «Аврора» и фонда Near East Foundation. Цель программы – дать образование 100 талантливым студентам из стран Ближнего Востока, где многие люди лишились родного дома из-за вооруженных конфликтов или нищеты. Благодаря стипендии учащиеся смогут пройти обучение в одной из 17 международных школ и колледжей UWC, расположенных на четырех континентах. На сегодняшний день стипендиатом Стипендиальных программ благодарности и студентом UWC стал уже 21 человек.