Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակը կուղղվի եզդի ուսանողի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան ամենամյա կրթաթոշակը, նվիրված Լամիյայի մղած պայքարին, շնորհվելու է եզդի մի ուսանողի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն հայտնում է եզդի աշակերտների համար ամենամյա նոր կրթաթոշակի հաստատման մասին, որը ստեղծվել է մարդու իրավունքների աշխարհահռչակ ակտիվիստ, ազգությամբ եզդի Լամիյա Հաջի Բաշարի հետ համագործակցությամբ։ Սա 7 միլիոն դոլար բյուջե ունեցող Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագրի հավելումն է, որը հիմնվել է՝ ի երախտագիտության այն երկրների ժողովուրդներին, որոնք ավելի քան մեկ դար առաջ սնունդ եւ ապաստան են տրամադրել Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով տեղահանվածներին։
Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան առաջին կրթաթոշակառուն 18-ամյա Այիդո Խիրո Օմարն է Իրաքի Մոսուլ քաղաքից՝ մի քաղաք, որը 2014 թվականից ի վեր խոշտանգվում է չդադարող բռնությունից։ Այիդոն ընտրվել է ոչ միայն իր ցուցաբերած բացառիկ առաջադիմության, այլեւ Իրաքում կրթության հնարավորությունից զրկված որբերի համար կրթական հնարավորություններ ստեղծելու համարձակ նախաձեռնության համար։
Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակն ամեն տարի տրվելու է ի նշան Իսլամական պետության սանձազերծած սեռական ստրկության դեմ Լամիյայի 2014 թվականի մղած պայքարի։ Բազմաթիվ անհաջող փորձերից հետո Լամիյային 2016 թվականին վերջապես հաջողվեց փախչել ստրկությունից, սակայն դեմ առնելով ականի՝ դաժան պայթյունից ստացել է բազմաթիվ վնասվածքներ։ Ներկայումս Լամիյան շարունակում է նվիրումով ծառայել իր գործին եւ աշխատում է Գերմանիայում իբրեւ հանրային իրավապաշտպան՝ բարձրացնելով եզդիների կրած տառապանքների մասին իրազեկությունն աշխարհում։
«Լամիյան բոլորիս համար է օրինակելի գործիչ, հատկապես երիտասարդների, որոնք աշխարհի տարբեր կողմերում պայքարում են հանուն սոցիալական արդարության։ Նա փայլուն օրինակն է այն ազնվության ու նվիրումի, որոնք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ջանք չի խնայում ճանաչման արժանացնելու եւ դրանցով երիտասարդ առաջնորդներին ոգեշնչելու համար»,– ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC Dilijan միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։ «Եւ երբ UWC Dilijan դպրոցը ձգտում է ամբողջ աշխարհից մեկտեղ հավաքել նպատակասլաց երիտասարդ առաջնորդների, Լամիյա Հաջի Բաշարի անվան կրթաթոշակը հիշեցնում է մեր աշակերտներին, որ կրթությունը կարող է խաղաղության ուժ ունենալ»,– նշել է Վարդանյանը։
«Մեր համայնքի երիտասարդների համար այս կրթաթոշակը անկրկնելի հնարավորություն է, եւ ես երախտապարտ եմ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը տառապած եւ ծանրագույն խոչընդոտներ հաղթահարած աշակերտների առջեւ վերափոխիչ նշանակություն ունեցող համաշխարհային կրթության դուռը բաց անելու համար»,– ասել է Լամիյա Հաջի Բաշարը։
Հայաստանի UWC Dilijan միջազգային դպրոցում, որն աշակերտներ ունի 82 երկրից, Այիդոն կուսանի Միջազգային բակալավրիատի երկամյա ծրագրով՝ ստանալով լիարժեք կրթաթոշակ, որը ներառում է կրթության, կեցության եւ մնացյալ ծախսերը։ «Եռանդ ու իդեալիզմ պահանջող փորձառական կրթական ծրագրի շնորհիվ Այիդոյին ձեռք կբերի այնպիսի մի հարթակ, որով կկարողանա ինչպես իրազեկել իր դասընկերներին եզդիական մշակույթի մասին, հավատացած լինելով, որ երկրի հարուստ պատմությունը չի մոռացվի, այնպես էլ երախտագիտությունն ի գործ դնել, որպեսզի իր երազանքները վերածվեն իրաքցի որբերի համար իրականության»,– ասել է UWC Dilijan դպրոցի տնօրեն Դենիս Դեյվիդսոնը։
Այիդոն կմիանա 2017 թվականի Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագրի մյուս 10 կրթաթոշակառուներին, որոնցից յուրաքանչյուրն ընտրվել է իր մտավոր ներուժի եւ հանրային ընդգրկվածության համար։ Այս 11 աշակերտները Սիրիայից են, Լիբանանից, Լիբանանի պաղեստինյան ճամբարներից, Պաղեստինից, Իսրայելից, Հորդանանից, Հունաստանից, Եգիպտոսից, Եթովպիայից եւ Իրաքից։ Նրանցից ամեն մեկն առանձին կա՛մ փախստականն է, կա՛մ տեղահանված անձ, ապրելիս է եղել կա՛մ ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, կա՛մ առանց ծնողի ու խնամակալի։ Աշակերտներն իրենց դասերը կսկսեն սեպտեմբերին՝ աշխարհի 17 UWC քոլեջներից որեւէ մեկում։
Երախտագիտության կրթաթոշակների ծրագիրը Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համատեղ ձեռնարկումն է։ Ծրագրի գործողության ընթացքում հակամարտություններից, տեղահանություններից եւ աղքատությունից տուժած երկրներից 100 պատանիների հատկացվելու է կրթաթոշակ, որի օժանդակությամբ նրանք հնարավորություն կստանան ուսանելու «Միավորված աշխարհի քոլեջներ» (UWC) միջազգային ցանցի՝ չորս մայրցամաքներով տարաբաշխված 17 քոլեջներից մեկում։ Մինչ օրս, Երախտագիտության կրթաթոշակային ծրագրի աջակցությամբ UWC քոլեջների ցանցում իրենց ուսումնառությունն են սկսել 21 ուսանողներ։

‘Lamya Haji Bashar Scholarship’ to be awarded to a courageous Yazidi student
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Annual Lamya Haji Bashar Scholarship, in recognition of Lamya’s fight for survival, will be awarded to a courageous Yazidi student.
The Aurora Humanitarian Initiative has announced a new annual scholarship for Yazidi students, established in partnership with renowned Yazidi human rights activist Lamya Haji Bashar. It is the latest addition to the Gratitude Scholarship Program, a $7 million initiative established in gratitude to the people from countries who offered shelter and food to those displaced by the Armenian Genocide more than a century ago, IDeA Foundation told Armenpress.
The first beneficiary of the ‘Lamya Haji Bashar Scholarship’ is Aido Khiro Omar, a 18-year-old student from Mosul, Iraq, a city ravaged by violence since 2014. Aido was selected for his academic excellence and ambition to create education opportunities for orphans in Iraq, for whom access to life-enriching learning has been disrupted.
The ‘Lamya Haji Bashar Scholarship’ will be awarded annually in recognition of Lamya’s fight for survival from sexual enslavement by the Islamic State in 2014. Following many failed attempts, Lamya eventually escaped enslavement in 2016 only to be caught in a landmine explosion that left her with extensive injuries. Today, Lamya remains dedicated to her work as a public advocate in Germany, raising awareness for the plight of the Yazidi community around the globe.
“Lamya is a role model for all of us, especially for young people fighting for social justice around the world. She is a shining example of the integrity and dedication that the Aurora Humanitarian Initiative strives to recognize and inspire in young leaders”, said Ruben Vardanyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative and the United World College (UWC) in Dilijan. “As UWC Dilijan strives to bring together aspiring young leaders from around the world, the ‘Lamya Haji Bashar Scholarship’ reminds our students that education can be a force for peace,” Vardanyan added.
“This scholarship is the opportunity of a lifetime for young people from my community. I am grateful to the Aurora Humanitarian Initiative for opening the door to a global education that will be transformative for these students who have suffered and overcome profound obstacles,” said Lamya Haji Bashar.
Aido will study in the two-year International Baccalaureate program on a full scholarship that includes tuition, accommodation and expenses at UWC Dilijan in Armenia, an international boarding school that hosts students from 82 countries. “Through an experiential learning curriculum that taps energy and idealism, Aido will be provided a platform both to educate his peers on Yazidi culture, ensuring its rich history is not forgotten, and to put gratitude into action so that he may make his dreams a reality for the orphans of Iraq,” said Denise Davidson, Head of UWC Dilijan.
Aido will join 10 other young beneficiaries of the 2017 Gratitude Scholarship Program, each of whom has been chosen for their academic potential and social engagement. Together, the 11 students come from Syria, Lebanon, Palestinian Camps in Lebanon, Palestine, Israel, Jordan, Greece, Egypt, Ethiopia, and Iraq. Each is either a refugee or displaced, living in extreme poverty, or living with the loss of a parent or guardian. The scholars will begin their studies in September at one of the 17 UWC schools and colleges around the world.
The Gratitude Scholarship Program is a joint undertaking of the Aurora Humanitarian Initiative and the Near East Foundation. Over the course of the program, 100 promising students from countries affected by conflict, displacement and poverty will benefit from the opportunity to study at one of the 17 UWC schools and colleges based on four different continents. To-date, 21 young scholars have begun their studies in the UWC College network with support from the Gratitude Scholarship Program.