Իսրայելի ՊՆ-ն Aeronautics ընկերությանն արգելել է 20 միլիոն դոլարի ԱԹՍ-ների մատակարարումն Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը Aeronautics ընկերությանը ժամանակավոր արգելք է դրել ընկերության համար կարևոր հաճախորդներից մեկին 20 միլիոն դոլարի Orbitier K1 անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարման վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է իսրայելական Bizportal-ը` հղում կատարելով ընկերության բորսային կոմյունիկեում ընկերության տվյալներին:
Նշվում է, որ մատակարարումը պետք է իրականացվի 2017-2018թթ, իսկ 2016թ. այդ հաճախորդի գնումները կազմել են ընկերության եկամտի 20 տոկոսը, իսկ 2015թ.` 18 տոկոսը: Ընկերությունը չի հրապարակել, թե որ հաճախորդի մատակարարումն է արգելվել, սակայն նշվում է, որ խոսքը մի երկրի մասին է, որը Moody's-ի տվյալներով ունի Ba կրեդիտային վարկանիշ և որի հետ Իսրայելը սերտ տնտեսական կապեր ունի: Նշված է նաև, որ այդ երկրում առկա է Aeronautics-ի անօդաչուների պահեստամասերի գործարան:
Հոդվածագիրն ընդգծում է, որ Aeronautics-ի հաճախորդներից միայն Սերբիան և Ադրբեջանը ունեն Ba վարկանիշ, իսկ այդ երկրներից միայն Ադրբեջանում ընկերության գործարան կա:
Իսրայելական NEWSru.co.il կայքի խմբագրությունը մեկնաբանության համար դիմել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարություն, սակայն պատասխան դեռ չի ստացել:
Մի քանի շաբաթ առաջ իսրայելական «Մաարիվ» թերթը գրել էր, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը ստուգում է տեղեկատվությունը, թե իսրայելական Aeronautics Defense Systems օպերատորները հրաժարվել են Ադրբեջանին մատակարարվող   նոր անօդաչու թռչող սարքերի հնարավորությունները ցուցադրել հայկական դիրքերի վրա: Հրապարկման հեղինակը պնդում էր, որ համապատասխան բողոք է ներկայացվել Իսրայելի պաշտպանության նախարարություն: Aeronautics Defense Systems ընկերությունը հերքել էր բոլոր մեղադրանքները: Նշվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ անօդաչու թռչող սարքերի  նոր մատակարարման պայմանները քննարկելու համար ընկերության պատվիրակությունը ժամանել է Բաքու: Հրապարակման մեջ նշվում էր, որ ադրբեջանցի զինվորականները ցանկացել են, որպեսզի անօդաչու թռչող սարքերի հնարավորությունները ցուցադրվեն իրական մարտական գործողությունների ժամանակ հայկական բանակի դեմ, սակայն մերժվել են:

Israeli defense ministry bans Aeronautics Defense Systems from supplying $20 mln UAVs to Azerbaijan
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. The Israeli defense ministry has enforced a temporary ban on Aeronautics Defense Systems for the supply of 20 million dollars worth of Orbitier K1 unmanned aerial vehicles to one of its important customers, the Israeli Bizportal reports, citing the company’s data in the stock exchange.
The supply had to be carried out in 2017-2018, and in 2016 the acquisitions of this “customer” comprised 20% of the Israeli company’s income, while in 2015 – 18%.
Although the company has not disclosed on which “customer” this ban has been imposed, the information says it is a country which has a Ba rating according to Moody’s and has close commercial relations with Israel. It also said a factory of Aeronautics Defense Systems spare parts operates in this country.
The article emphasizes that only two countries from Aeronautics Defense Systems customers have Ba ratings – Serbia and Azerbaijan, while it is only in Azerbaijan that the Israeli company has a plant for spare parts of the UAVs.
The Israeli Newsru.co.il website’s editorial board contacted the Israeli defense ministry for comment, but did not yet receive a response.
A few weeks earlier Israeli media reported that the defense ministry is validating information alleging Aeronautics Defense Systems had declined to display the capabilities of their new UAVs, which are being supplied to Azerbaijan, on Armenian positions. The media report said a complaint had been filed to the Israeli defense ministry on the matter. Aeronautics Defense Systems denied the accusation. The incident is said to have occurred when the company’s delegation had arrived in Baku to re-negotiate supply conditions. Azerbaijani military officials requested the Israeli defense manufacturers to display their products during live combat operations, on the Armenian military. The Israelis denied this “request”.