Լոնդոնը ԵՄ-ի հետ բանակցությունների երրորդ փուլն Է սկսում Brexit-ի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան Եվրամիության կազմից երկրի դուրս գալու պայմանների շուրջ հանրակցության հետ բանակցությունների երրորդ փուլն սկսում Է կառուցողական ոգով եւ հուսով Է, որ կողմերը կդրսեւորեն ճկունություն եւ հնարամտություն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Մեծ Բրիտանիայի՝ Brexit-ի հարցերի նախարար Դեւիդ Դեւիսի հայտարարության մեջ, որը տարածվել Է օգոստոսի 28-ին Բրյուսելում սկսվող հանդիպման նախաշեմին:
«Մենք ցանկանում ենք ամրագրել այն պահերը, որոնց շուրջ համաձայնության ենք հասել, քննարկումներ սկսել այն ոլորտներում, որոնցում մեր կարծիքները տարբերվում են, եւ առաջընթացի հասնել մի շարք հարցերի շուրջ: Բայց դա անելու համար երկուստեք կպահանջվի ճկունություն եւ հնարամտություն»,-ասել Է նախարարը:
Խոսելով բանակցությունների նպատակի մասին, որոնք այս անգամ տեխնիկական բնույթ են կրելու, Դեւիսը նշել Է, որ այն «մնում են անփոփոխ»: «Մենք ցանկանում ենք հասնել այնպիսի գործարքի, որը լիովին կպահամապատասխանի ինչպես ԵՄ-ի, այնպես Էլ Մեծ Բրիտանիայի, ինչպես հասարակ մարդկանց, այնպես Էլ ամբողջ Եվրոպայի ձեռնարկատերերի շահերին»,-ընդգծել Է բրիտանացի գլխավոր բանակցորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лондон надеется, что третий раунд переговоров по Brexit будет конструктивным
Великобритания начинает третий раунд переговоров с Евросоюзом по условиям выхода страны из состава сообщества в конструктивном ключе и надеется, что обе стороны проявят гибкость и находчивость. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в заявлении, распространенном британским министром по вопросам Brexit Дэвидом Дэвисом в преддверии начинающейся в понедельник в Брюсселе встречи.
"Мы хотим зафиксировать те моменты, по которым достигли согласия, начать обсуждение в тех областях, в которых наши мнения расходятся, и добиться прогресса по ряду вопросов. Но для того, чтобы сделать это, нам потребуется гибкость и находчивость обеих сторон", - приводятся слова министра в поступившем в ТАСС коммюнике.
Говоря о цели переговоров, которые на этот раз будут носить технический характер, Дэвис заметил, что она "остается неизменной". "Мы хотим добиться такой сделки, которая будет в высшей степени отвечать интересам как ЕС, так и Великобритании, как простых людей, так и предпринимателей во всей Европе, - подчеркнул главный британский переговорщик. - Мы готовы засучить рукава и снова приняться за работу".