Շառլ Ազնավուրի Հոլիվուդյան պատվո աստղը և հավակնոտ ծրագրերը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդի Փառքի ծառուղում  2618-րդ պատվո աստղը օգոստոսի 24-ին շնորհվեց լեգենդար երգահան և շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին։ Մեծանուն արտիստի պարգևը «Կենդանի կատարում» անվանակարգում է։ Աստղը գտնվում է պատմական Pantages թատրոնի հարևանությամբ։
«Ես և ֆրանսիացի եմ, և հայ: Դրանք տարանջատելը հնարավոր չէ, ինչպես կաթով սուրճի մեջ չես կարող բաժանել կաթը սուրճից: Իմ հայկական անունը Շառլ Ազնավուրյան է, իսկ ֆրանսիական անունը՝ Շառլ Ազնավուր: Ֆանտաստիկ է ունենալ հնարավորություն երկու մշակույթները ծառայեցնելու մեկ նպատակի: Ֆրանսերենն իմ աշխատանքային լեզուն է, իսկ հայերենն իմ ընտանեկան լեզուն է: Այս աստղը ստանալուց հետո ես նաև մի փոքր կալիֆորնիացի եմ»,-աստղի բացման հանդիսավոր արարողությանն ասաց Ազնավուրը՝ կատակելով, որ միշտ հրաժարվում է ելույթ ունենալուց, քանի որ իր անգլերենն այնքան էլ լավ չէ:
Համաշխարհային հռչակ ու անվերապահ սեր վայելող Ազնավուրը միլիոնավոր երկրպագուներ ունի ամբողջ աշխարհում, նրա զգայական կատարումները մշակութային, ազգային ու տարիքային սահմաններ չեն ճանաչում։ Ավելի քան 70 տարվա երաժշտական կարիերայի ընթացքում Ազնավուրը ձայնագրել է 1400 երգ (դրանցից 1300-ն անձամբ է հեղինակել) և թողարկել ավելի քան 390 ձայնասկավառակ, բոլորն էլ՝ բազմալեզու։ Նրա ձայնասկավառակներից շատերը ճանաչվել են «Ոսկե» և «Պլատինե»` գրանցելով միլիոնից ավելի օրինակների վաճառք: Ազնավուրը նկարահանվել է 90-ից ավելի ֆիլմերում։
Ստեղծագործական հսկայական ժառանգությունից բացի, Շառլ Ազնավուրը մեծ մարդասիրական գործունեություն է ծավալում։ Նրա ակտիվ բարեգործության վկայությունն է նաև «Pour Toi Armenie» հիթային երգից ստացված ողջ հասույթի ուղղումը Հայաստանում 1988-ի ավերիչ երկրաշարժից տուժածներին։ Մաեստրոյի բարեգործական գործունեությանը նոր լիցք հաղորդելու նպատակով 2017 թ. Շառլ Ազնավուրն ու որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը, հայտարարեցին «Ազնավուր» հիմնադրամի ստեղծման մասին, որի հիմնական առաքելությունն է կրթական, սոցիալական և մշակութային նախագծերի իրականացումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ազնավուր» հիմնադրամից, Ազնավուրի՝ ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակներում «Ազնավուր» հիմնադրամը կներկայացնի հիմնադրամի առաքելությունն ու առաջին նախագիծը՝ Ազնավուր ինտերակտիվ թանգարանի և մշակութային կենտրոնի հիմնումը: Ամեն ոք կարող է մասնակիցը դառնալ այս բացառիկ ու հավակնոտ նախագծի՝ ներդրում կատարելով «Ազնավուր» հիմնադրամի գործունեության մեջ:
Շառլ Ազնավուրի ինտերակտիվ թանգարանում կօգտագործվեն հատուկ համակարգչային տեխնոլոգիաներ, որոնց շնորհիվ թանգարանի այցելուներին հնարավորություն կընձեռվի արվեստագետի հետ քայլելու երազանքի իրականացման ճանապարհով: Կինեմատոգրաֆիայի դասընթացների, ձայնագրման ստուդիաների և միջմշակութային կրթական նախաձեռնությունների շնորհիվ Ազնավուրի թանգարանի այցելուներն անօրինակ զգացողություններ կապրեն, գիտելիք կստանան ու նոր փորձառություն ձեռք կբերեն: Շառլ Ազնավուրի կյանքի պատմությունը կներկայացվի հենց իր՝ շանսոնյեի կողմից ձայնագրված աուդիոգիդի միջոցով, մի ձևաչափ, որ աշխարհում առաջին անգամ է իրագործվելու:
«Հիմնադրամի նպատակն է լինելու աջակցել Հայաստանի բնակչության առավել խոցելի խավերին, ինչպես նաև թանգարան ստեղծել Շառլ Ազնավուրի երևանյան կեցավայրում: Այս թանգարանը կհյուրընկալի մշակութային ու կրթական միջոցառումներ և կդառնա Երևանի կարևորագույն տեսարժան վայրերից մեկը: Այս նախաձեռնությունը Հայաստանի ապագայի հանդեպ իմ նվիրվածության վկայությունն է, որը, հուսով եմ, կխրախուսի սփյուռքի ներգրավվածությունը և կհետաքրքրի այցելուների աշխարհի բոլոր կողմերից:
Բոլորս մեր համատեղ ջանքերը պետք է ուղղենք Հայաստանի զարգացմանը, որպեսզի հայ երիտասարդներին հնարավորություն ընձեռենք իրենց երազանքները կյանքի կոչելու հայրենի երկրում»:
Հիմնադրամի ծրագրերի մշակումը և իրագործումը կղեկավարի անձամբ Նիկոլա Ազնավուրը:
«Ինձ համար պատիվ է և հպարտություն, որ հայրս նման պատասխանատու գործը՝ Հայաստանում բարեգործական ծրագրերի իրականացումը, ինձ է վստահել: Անկախ մեր ժողովրդի ունեցած բոլոր մարտահրավերներից՝ մենք հազարամյակների ամուր ու խոր արմատներ ունենք, և մեր պարտքն է հոգ տանել դրանց մասին»:
Նիկոլա Ազնավուր
«Ազնավուր» հիմնադրամը կոչ է անում անհատներին և կազմակերպություններին՝ միանալու Երևանում Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի ստեղծման նախագծին՝ հիմնադրամին նվիրատվություն կատարելով և տարածելով սիրո ու միասնության ուղերձը։

Charles Aznavour honored with star on Hollywood Walk of Fame
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Legendary singer-song-writer Charles Aznavour has been honored with the 2,618th star on the Hollywood Walk of Fame on August 24, Aznavour Foundation told Armenpress.
The star was dedicated in the category of Live Performance at 6225 Hollywood Boulevard next to the historic Pantages Theatre.
“I am both French and Armenian. It’s impossible to separate them just like milk and coffee. My Armenian name is Charles Aznavourian, and the French name is Charles Aznavour. It’s fantastic to have a chance to serve the two cultures for one purpose. French is my working language, but my family language is Armenian. By receiving this star I am also a little bit Californian”, Charles Aznavour said in his remarks, joking that he always refuses to speak since his English is not so good.
With millions of fans worldwide, world beloved artist and singing sensation Charles Aznavour has attracted legions of international and multicultural fans. His popularity transcends many generations. During his career spanning more than 70 years, Aznavour has recorded 1,400 songs (1,300 of which he wrote personally) and has produced over 390 albums, all in multiple languages. Many of his records have gone Platinum and Gold. In addition to music, Aznavour is credited in over 90 films.
Apart from cultural legacy, Aznavour has dedicated his efforts towards making a difference in the lives of other people. Among his charitable activities, he used the proceeds from the hit song “Pour Toi Armenie” to aid victims of the 1988 earthquake in Armenia and continues his humanitarian projects through the Aznavour Foundation founded with his son Nicolas Aznavour in 2017. The goals of the Aznavour Foundation are to continue the implementation and completion of different projects in the following areas: social welfare, education and culture, and international integration.
In the frames of Charles Aznavour U.S. trip, the Aznavour Foundation will present its mission and the first project – the establishment of Charles Aznavour Interactive Museum and Cultural Center in Yerevan. Everyone can become a part of this unique and ambitious project by making a contribution to the Foundation.
The Charles Aznavour Interactive Museum will use multi-media technologies such as computer animations and augmented reality to walk the visitor through the realization of a dream. Through cinematography classes, recording studios, and internationally connected cultural experiences, the Aznavour Museum will transform visitors to a higher sense of being – of thinking, of ideating, of doing. The life story of Charles Aznavour will be told by the hero himself with the recorded audioguide, a vision never realized in the world until now.
“The Aznavour Foundation’s mission will be to continue to support vulnerable populations in Armenia and to create a museum in the “Charles Aznavour House” in Yerevan. This museum will host cultural and educational events and become a major attraction in Yerevan. This initiative is a testament to my commitment for the future of Armenia, which I hope will encourage the involvement of the diaspora and attract many visitors from all over the world. We must all join forces for the development of our homeland and ensure that our youth is given the opportunity to accomplish their dreams at home surrounded by their loved ones.”
Charles Aznavour
Nicolas Aznavour will head personally the development and implementation of the foundation’s projects.
“I am proud and honored that my father has bestowed upon me this great responsibility and that I will help to implement his projects in Armenia. Regardless of the obstacles our ancestors have faced, our roots have run strong and deep for millennials and it is our responsibility to tend them.”
Nicolas Aznavour
Aznavour Foundation calls on all interested individuals and organizations to become a part of the future by making a contribution to the Foundation and by sharing the message of love, unity, and dreams.