ՀՀ և ՌԴ նախագահների հայտարարությունները լավատեսական տրամադրության առիթ են տալիս. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
ՀՀ և ՌԴ նախագահների հայտարարությունները լավատեսական տրամադրության առիթ
են տալիս. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից առաջ և հետո հնչած հայտարարությունները վկայում են, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Խոսքը վերաբերում է տնտեսական, ռազմական համագործակցությանը և ընդհանրապես տարածաշրջանում քաղաքականություն ձևավորելու հիմնախնդիրներին։ Կարծում եմ երեկվա հանդիպումը այդ հարաբերությունների, մտերմության լավագույն ապացույցներից է»,- նշեց նա, և ընդգծեց, որ երկու երկրների ղեկավարների հայտարարությունները լավատեսական տրամադրությունների առիթ են տալիս։
Նախագահների` ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ անդրադարձի վերաբերյալ քաղաքագետն համոզմունք հայտնեց, որ այդ հարցը չէր կարող շրջանցվել ՌԴ և ՀՀ նախագահների հանդիպման օրակարգից։ Նրա խոսքով` Հարավային Կովկասում սա հիմնական խնդիրն է։
«Այս հարցը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, այլ ընդհանրապես՝ տարածաշրջանային անվտանգությանը։  Ինչ-որ չափով սա ազդում է նաև հարակից տարածաշրջաններում ընթացող գործընթացների վրա։ Հարավային Կովկասում կայունությունը թույլ է տալիս Ռուսաստանին ավելի վստահ զգալ Մերձավոր Արևելքում իր գործողություններում և ավելի ապահով թիկունքով հանդես գալ այնտեղ»,- ասաց քաղաքագետ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նրա կարծիքով՝ քննարկումները չեն վերաբերել լուծումներին, այլ այս պահին հանգիստ իրավիճակ և կայունության կանխատեսելիություն ապահովելու խնդիր կա։
«Ամենայն հավանականությամբ, հենց այս ուղղությամբ են ընթացել քննարկումները, որպեսզի սահմանում իրավիճակը հանգիստ լինի և այս պայթյունավտանգ դրությունը որևէ կերպ հաղթահարվի»,- նկատեց քաղաքագետը։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային այցի շրջանակներում օգոստոսի 23-ին Սոչիում հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նախագահները հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են մի շարք հարցերի, այդ թվում նաև՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը։

Statements of Armenian and Russian Presidents give optimistic moods - political scientist
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. The statements made before and after the meeting of Armenian and Russian Presidents Serzh Sargsyan and Vladimir Putin show that the Armenian-Russian relations are at a rather high level, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan told Armenpress.
“The talk concerns the economic, military cooperation and issues of forming a policy in the region in general. I think yesterday’s meeting is one of the best proofs of that close relationship”, he said, adding that the statements of the heads of the two countries give optimistic moods.
Commenting on the Presidents’ discussion over the Nagorno Karabakh conflict settlement, the political scientist said that issue could not be missed from the meeting agenda. According to him, this is the major issue in South Caucasus.
“This issue concerns not only Armenia, Artsakh and Azerbaijan, but also the regional security in general. It somehow affects also the ongoing regional developments. The stability in South Caucasus enables Russia to feel more confident in its actions in the Middle East and act with a safer back there”, he said.
Melik-Shahnazaryan added that the discussions didn’t focus on solutions, rather, at the moment it’s necessary to ensure calm situation and predictability of stability.
“The discussions, most probably, were focused on this direction so that situation in the border will be calm and this dangerous situation will be somehow overcome”, he added.
Within the frames of the working visit to Russia, President of Armenia Serzh Sargsyan met with President Vladimir Putin in Sochi on August 23. The Presidents discussed a number of issues, including the Nagorno Karabakh conflict settlement.