Վրացի գործարարները միավորվում են՝ փրկելու Բորժոմի անտառը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացական երկու խոշոր բանկեր՝ «Վրաստանի բանկը» եւ TBC Bank-ը, ինչպես նաեւ «Բորժոմի» հանքային ջրի շշալցնող ընկերությունը պատրաստվում են վերականգնել Բորժոմ-Խարագուլի (Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջան) անտառի այրված մասը: Նախնական տվյալների համաձայն, այրվել Է մոտավորապես 12 հեկտար եզակի անտառ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բորժոմում անձնազոհ պայքար Է ընթանում տարերքի դեմ: Այրվում Է բացառիկ մի անտառ: Ելնելով ստեղծված իրադրությունից՝ TBC Group-ը՝ «Բորժոմի» ընկերության հետ միասին, որոշում են ընդունել ստանձնել տասը հեկտար այրված անտառի ամբողջական վերականգնման պարտավորությունը: Ես ցանկանում եմ հորդորել բոլոր գործարարներին, ընկերություններին, ովքեր ցանկություն ունեն, միանալ այս նախաձեռնությանը, որպեսզի բոլորս միասին վերականգնենք եզակի բնությունը, որն այսօր մեզնից խլում Է տարերքը»,-ասել Է TBC Bank-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Մամուկա Խազարաձեն՝ հանդես գալով Imedi հեռուստաընկերության եթերում:
«Վրաստանի բանկը» պատրաստ Է 1 մլն լարի (ավելի քան 418 հազար դոլար) հատկացնել այրված անտառի վերականգնման համար:
Հայտնի Է դարձել, որ այրված անտառի վերականգնման արշավին կմիանա նաեւ Coca-Cola Bottlers Georgia ընկերությունը, որի սեփականատերը վրացի հայտնի գործարար Թեմուր Չկոնիան Է, հաղորդել ղ Sputnik-ը:

Грузинские бизнесмены объединяются для спасения леса Боржоми
Два крупных грузинских банка — "Банк Грузии" и TBC Bank, а также компания по розливу минеральной воды "Боржоми" собираются восстановить сгоревшую часть Боржоми-Харагаульского леса (регион Самцхе-Джавахети).По предварительным данным, сгорело порядка 12 гектаров территории уникального леса, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"Идет самоотверженная борьба со стихией в Боржоми. Горит уникальный лес. Исходя из сложившейся ситуации, TBC Group вместе в компаний "Боржоми" приняли решение взять обязательство о полном восстановлении сгоревших десяти гектаров леса. Я хочу тут же призвать всех бизнесменов, компании, у кого есть желание — присоединяйтесь к этой инициативе для того, чтобы всем вместе восстановить уникальную природу, которую сегодня отнимает у нас стихия", — сказал председатель Попечительского совета TBC Bank Мамука Хазарадзе в эфире телекомпании Imedi.
"Банк Грузии" также готов выделить один миллион лари (более 418 тысяч долларов) на восстановление сгоревшего леса.
Также стало известно, что к кампании по восстановлению сгоревшего леса подключится и компания Coca-Cola Bottlers Georgia, владельцем которой является известный грузинский бизнесмен Темур Чкония.