Հնդկաստանում մուսուլմաններին արգելել են «ակնթարթային ապահարզանը»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Գերագույն դատարանը մուսուլման տղամարդկանց արգելել Է «ակնթարթային ապահարզանը» «թալաք» բառի եռակի արտասանության միջոցով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BBC News-ը:
«Հնդկաստանի մուսուլմանուհիները 70 տարի տուժել են: Այս օրը մեզ համար կմտնի պատմության մեջ, բայց դա սոսկ սկիզբն Է: Ես չեմ կարող նկարագրել, թե ինչ ուժեղ են մեզ աջակցել Հնդկաստանի բոլոր կանայք, անկախ իրենց կրոնական համոզմունքներից»,- մեկնաբանել Է այս վճիրռը Զաքիա Սոմանը՝ այն հասարակական կազմակերհություններից մեկի ներկայացուցիչը, որոնք սկզբում դիմել Էին դատարան: Ինչպես ճշտել Է հրատարակությունը, վերջին տարիներին Հնդկաստանում մուսուլման տղամարդիկ ավելի ու ավելի հաճախ են սկսել դիմել «եռակի թալաքի» մեթոդին, ընդ որում այս բառով հաղորդագրություններ հաճախ ուղարկվել են SMS-ով կամ ինտերնետ-մեսենջերների միջոցով:
«Թալաք» բառի եռակի արտասանությամբ ապահարզան նախատեսված չԷ ո՛չ Ղուրանով, ո՛չ Էլ շարիաթով: Այն արգելված Է Պակիստանում եւ Բանգլադեշում, սակայն Հնդկաստանում միասնական քաղաքացիական օրենսգիրք չկա, ընտանեկան օրենսդրության հարցերը լուծվում են կրոնական սովորույթներին համապատասխան:

Мусульманам в Индии запретили «мгновенный развод»
Верховный суд Индии запретил мужчинам-мусульманам «мгновенный развод» с помощью троекратного произнесения слова «талак». Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC News.
«Мусульманки Индии страдали на протяжении 70 лет. Сегодняшний день для нас войдет в историю, но это только начало. Я не могу описать, как сильно нас поддерживали все женщины Индии, вне зависимости от их религиозных убеждений», — прокомментировала это решение Закиа Соман, представитель одной из общественных организаций, изначально обратившихся в суд.
Как уточняет издание, в последние годы мусульмане-мужчины в Индии все чаще стали прибегать к методу «тройного талака», причем сообщения с этим словом нередко присылались в СМС или через интернет-мессенджеры.
Развод методом троекратного произнесения слова «талак» не предусмотрен ни Кораном, ни шариатом. Он запрещен в Пакистане и Бангладеш, однако в Индии нет единого гражданского кодекса, вопросы семейного законодательства решаются в соответствии с религиозными обычаями.