Հայաստանի թիմը Մոսկվայում մասնակցել Է Հրավառության երրորդ միջազգային փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Բրատեեւյան կասկադային զբոսայգում ավարտվել Է Հրավառության միջազգային փառատոնը: Այս տարի փառատոնի ծրագիրն ստացել Էր «Մոսկվան յոթ բլուրների վրա» անվանումը եւ նվիրված Էր ՌԴ մայրաքաղաքի 870-ամյակին: Օգոստոսի 19-ին ելույթ են ունեցել հրատեխնիկական թիմերը Ճապոնիայից, Հայաստանից, Ավստրիայից եւ Ռումինիայից: Օգոստոսի 20-ին հանդիսականները դիտել են Ռուսաստանի, Չինաստանի, Խորվաթիայի եւ Բրազիլիայի թիմերի շոուն:
Մրցույթի մասնակիցների ելույթները գնահատել Է միջազգային ժյուրին, որի կազմում Էին փորձագետներ Ռուսաստանից, Սլովենիայից, Ղազախստանից եւ Պորտուգալիայից: Ընդամենը երկու օրում մրցույթի մասնակիցները կատարել են շուրջ 60 հազար համազարկեր՝ օգտագործելով շուրջ 27 տոննա հրատեխնիկա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Москве прошел третий Международный фестиваль фейерверков
В Братеевском каскадном парке Москвы завершился Международный фестиваль фейерверков, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. В этом году программа фестиваля получила название "Москва на семи холмах" и была посвящена 870-летию столицы. 19 августа выступили пиротехнические команды из Японии, Армении, Австрии и Румынии. 20 августа зрители увидели шоу команд из России, Китая, Хорватии и Бразилии. Выступления конкурсантов оценивало международное жюри, в состав которого вошли эксперты из России, Словении, Казахстана и Португалии.
Всего за два дня участники конкурса произвели около 60 тыс. залпов, используя около 27 т пиротехники.