Ֆլորիդայում երկգլխանի ծովային կրիա են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական Ֆլորիդայի համալսարանի մասնագետները լուսանկարել են մեծագլուխ ծովային կրիայի, որը ծնվել Է երկու գլխով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 17-ին այս մասին հաղորդել Է UPI-ն: Համալսարանին կից Կրիաների հետազոտության կենտրոնի աշխատակցուհի Քեյթ Մենֆիլդը Twitter-ում հրապարակել Է արտասովոր սողունի լուսանկարները: «Երեկ մեր ստաժորները հայտնաբերել են հազվագյուտ, հենց նոր ձվից դուրս եկած կրիայի՝ երկու գլխով,- գրել Է նա:- Նա ողջ Էր եւ ուժով լի»:
Մեծագլուխ ծովային կրիաները կամ լոգերհեդները տարածված են Հնդկական, Խաղաղ եւ Ատլանտյան օվկիանոսներում: Ֆլորիդայի ափերին, որտեղ գտել են երկգլխանի լոգերհեդին, բույն Է դնում վեցից մինչեւ 15 հազար առանձնյակ: Դրանց երկարությունը հասնում Է մինչեւ 95 սանտիմետրի եւ կշռում են մինչեւ 200 կիլոգրամ:

Во Флориде нашли двухголовую морскую черепаху
Cпециалисты из университета Центральной Флориды сфотографировали головастую морскую черепаху, которая родилась двумя головами. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом в четверг, 17 августа, сообщает UPI.
Сотрудница центра исследования черепах при университете Кейт Мэнфилд (Kate Mansfield) опубликовала в Twitter снимки необычной рептилии. «Вчера наши стажеры обнаружили редкую, только что вылупившуюся черепаху с двумя головами, — написала она. — Она была жива и полна сил. Так круто!»
Головастые морские черепахи, или логгерхеды, распространены в Индийском, Тихом и Атлантическом океанах. На побережье Флориды, где нашли двухголового логгерхеда, гнездится от шести до 15 тысяч особей. Они вырастают до 95 сантиметров в длину и весят до 200 килограммов.