Հնդկաստանում տասնամյա աղջիկը երեխա է լույս աշխարհ բերել աբորտի դատական արգելքից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի տասնամյա բնակչուհին երեխա Է ունեցել այն բանից հետո, երբ դատարանն արգելել Է նրան աբորտ անել հղիության ուշ շրջանի եւ դրա հետ կապված վտանգի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BBC News-ը:
Կեսարյան հատման օգնությամբ ծննդաբերությունը հաջող Է անցել. նորածին աղջիկը կշռում Է 2,5 կիլոգրամ: Բժիշկները վախենում Էին ծննդկանի կյանքի համար, սակայն ո՛չ նրան, ո՛չ մանկիկին վտանգ չի սպառնում:
Աղջկա հղիության մասին հայտնի Է դարձել հուլիսին. նա ծնողներին գանգատվում Էր որովայնի ցավերից, ինչից հետո նրանք աղջկան տարել են բժշկի: Ընդսմին մայրը եւ հայրը աղջկան բացատրել են, որ նրա ներսում մեծ քար կա:
Պատանի հնդկուհին պատմել Է, որ իրեն մի քանի անգամ բռնաբարել Է մերձավոր ազգականը: Տղամարդուն ձերբակալել են:
Օգոստոսի 9-ին հայտնի Է դարձել, որ դատարանն աղջկան արգելել Է աբորտ անել:
Դատավճիռն ընդունվել Է ութ մասնագետներից բաղկացած բժշկական հանձնաժողովի հետ անցկացված կոնսուլտացիաներից հետո: Նրանք որոշել են, որ պտուղն առողջ Է, իսկ հղիության հարկադրական ընդհատումը կարող Է մահացու վտանգավոր լինել աղջկա համար: Նրա ծնողները դժգոհ են մնացել որոշումից. նրանք հայտարարել են, թե իրենց հարկավոր չԷր եւս մեկ երեխա ունենալ ընտանիքում:
Հնդկաստանի օրենքների համաձայն, արգելված Է աբորտ անել 20 շաբաթական հղիությունից հետո: Բացառություն կարող Է անել դատարանը, եթե կա պտղի մահանալու հավանականություն կամ հղիությունն սպառնում Է մոր կյանքին:

Десятилетняя девочка из Индии родила после судебного запрета на аборт
Десятилетняя жительница Индии родила ребенка после того, как суд запретил делать ей аборт из-за позднего срока и связанного с этим риска. Об этом сообщает BBC News.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, роды с помощью кесарева сечения прошли успешно — новорожденная девочка весит 2,5 килограмма. Врачи опасались за жизнь роженицы, однако ни ей, ни младенцу ничего не угрожает.
О беременности девочки стало известно в июле: она пожаловалась родителям на боли в животе, после чего те отвезли ее к врачу. При этом мать и отец объяснили дочери, что внутри у нее большой камень.
Юная индианка рассказала, что ее несколько раз насиловал собственный дядя. Мужчину арестовали.
9 августа стало известно, что суд запретил делать девочке аборт. Решение было принято после консультации с врачебной комиссией из восьми специалистов. Они постановили, что плод здоров, а принудительное прерывание беременности может быть смертельно опасным для девочки. Ее родители остались недовольны решением: по их собственным словам, им не нужен был еще один ребенок в семье.
По индийским законам делать аборт после 20-й недели беременности запрещено. Исключение может сделать суд, если есть вероятность гибели плода, или беременность угрожает матери.