«Մանչեսթր Արենան» ահաբեկչությունից հետո կբացվի Նոյել Գալահերի խմբի համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանչեսթր Արենա» համալիրն ահաբեկչությունից հետո, որի հետեւանքով զոհվեց 22 մարդ սեպտեմբերի սկզբին կբացվի բրիտանական խմբերի բարեգործական համերգով, որոնց թվում կլինի Noel Gallagher՚s High Flying Birds-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մանչեսթր Արենա» համալիրում մայիսի 22-ին ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգի ժամանակ տեղի Է ունեցել ահաբեկչական գործողություն: Պայթյունն իրականացրել Է մահապարտ Սալման Աբեդին: Զոհվել Է 22 մարդ, այդ թվում՝ 12 երեխա: Ահաբեկչական գործողության պատասխանատվությունն ստաձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:
«Մանչեսթր Արենան» պաշտոնապես կբացվի սեպտեմբերի 9-ին We are Manchester («Մենք Մանչեսթրն ենք) հատուկ բարեգործական համերգով՝ հարգելու համար նրանց, ովքեր տուժեցին մայիսի վայրագություններից»,- ասված Է համալիրի պաշտոնական կայքում:
Համերգին ելույթ կունենան մի շարք խմբեր, մասնավորապես, Noel Gallagher՚s High Flying Birds-ը, որն ստեղծել Է Մանչեսթրի ծնունդ, Գալահեր եղբայրներից ավագը՝ Oasis լեգենդար բրիտ-փոփ կոլեկտիվից իր հեռանալուց հետո: Նաեւ մասնակիցների թվում են երկու այլ հայտնի խմբեր Մանչեսթրից՝ The Courteeners-ը եւ Blossoms-ը: Հանգանակված միջոցները կուղղորդվեն մայիսի 22-ի իրադարձություններին նվիրված հուշահամալիրի ստեղծմանը: Նշվում Է, որ կազմակերպիչները հնարավոր ամեն ինչ կանեն անվտանգության ապահովման համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

"Манчестер Арена" откроется после теракта концертом группы Ноэла Галлахера
Комплекс "Манчестер Арена" откроется в начале сентября после теракта, в котором погибли 22 человека, благотворительным концертом британских групп, в числе которых Noel Gallagher's High Flying Birds.
В комплексе "Манчестер Арена" 22 мая во время концерта американской певицы Арианы Гранде произошел теракт. Подрыв произвел смертник Салман Абеди. Погибли 22 человека, в том числе 12 детей. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая группировка "Исламское государство", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Манчестер Арена" официально откроется 9-го сентября специальным благотворительным концертом We are Manchester ("Мы – Манчестер") чтобы почтить тех, кого коснулись зверства мая", — говорится на официальном сайте комплекса.
На концерте выступят ряд групп, в частности Noel Gallagher's High Flying Birds, созданная уроженцем Манчестера, старшим из братьев Галлахеров, после его ухода из легендарного брит-поп коллектива Oasis. Также в числе участников две другие известные группы из Манчестера – The Courteeners и Blossoms.
Собранные средства будут направлены на создание мемориала в память о событиях 22-го мая. Отмечается, что организаторы сделают все возможное для обеспечения безопасности.