ՀՀ թիմերը մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում բարձր արդյունքներ են արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքում հուլիսի 31-ից օգոստոսի 6-ը տեղի է ունեցել 24-րդ մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադան (IMC), որին մասնակցել են աշխարհի 71 համալսարանի թիմեր (331 մասնակից): Մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել են Երևանի պետական,  Հայաստանի Ամերիկյան և Սլավոնական համալսարանների թիմերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից, ՀՀ թիմերը բարձր արդյունքներ են արձանագրել՝ նվաճելով երկու ոսկե, երկու արծաթե և երկու բրոնզե մեդալ: Երևանի պետական համալսարանը ներկայացված էր 4 մասնակցով, որոնցից երկուսը՝ Ալբերտ Գևորգյանը և Վազգեն Միքայելյանը, արժանացել են ոսկե, իսկ Ավետիք Կարագուլյանը և Գևորգ Մնացականյանը՝ արծաթե մեդալների: Օլիմպիադան անց է կացվել և՛ անհատական, և՛ թիմային հաշվարկներով: Ալբերտ Գևորգյանն անհատական հաշվարկում զբաղեցրել է պատվավոր 15-րդ տեղը: Թիմային առաջնությունում Երևանի պետական համալսարանի թիմը գրավել է 7-րդ տեղը: Սա աննախադեպ արդյունք է ԵՊՀ-ի թիմի համար: Մինչ այս լավագույն արդյունքը թիմային հաշվարկում եղել է 15-րդ տեղը: Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանող Արտյոմ Քոսյանը և Սլավոնական համալսարանի սան Հրաչյա Քոչարյանն արժանացել են բրոնզե մեդալների:
Ուսանողական միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմերը ղեկավարել և մարզել է ԵՊՀ և ՀԱՀ դասախոս Կարեն Քեռյանը, ով թիմի ղեկավարներից արդյունավետությամբ 4-րդն էր:
Մաթեմատիկայի միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում առաջին տեղը զբաղեցրել է Իսրայելի ազգային թիմը, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավել են Պետերբուրգի պետական համալսարանի և Մոսկվայի ֆիզիկատեխնոլոգիական ինստիտուտի թիմերը:

На Международной олимпиаде по математике студенты из Армении показали высокие результаты
В болгарском городе Благоевград с 31 июля по 6 августа проходила 24-ая международная студенческая олимпиада по математике (IMC), в которой участвовали команды более 70 мировых вузов (331 участник).
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Министерства образования и науки Армении, нашу страну на данной олимпиаде представили студенты из Ереванского государственного университета (ЕГУ), Американского университета Армении и Российско-армянского университета (РАУ).
Отмечается, что команды из Армении показали высокие результаты, завоевав две золотые, две серебряные и две бронзовые медали.
ЕГУ на олимпиаде представляли 4 участника, 2 из которых – Альберт Геворкян и Вазген Микаелян  – завоевали золотые медали, а Аветик Карагезян и Геворк Мнацаканян – серебряные медали.
Олимпиада проходила как в индивидуальном, так и в командном зачетах.
Альберт Геворкян в индивидуальном зачете занял 15 место. А в командном соревновании команда ЕГУ заняла 7 место. Это беспрецедентный результат для команды ЕГУ. До этого результата самым высоким было 15 место.
Студент Американского университета Армении Артем Косян и студент РАУ Грачья Кочарян завоевали бронзовые медали.