Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Համահայկական 6-րդ համաժողովի անցկացումը Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ուժեղացման առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենիք-Սփյուռք սեպտեմբերին կայանալիք համահայկական 6-րդ համաժողովը լինելու է ամենագլխավոր հարթակը Հայրենիք-Սփյուռք կապերի սերտացման և ուժեղացման առումով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 27-ին Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Այս հարթակում հնարավորություն է տրվելու տարբեր մտքեր, գաղափարներ, ոչ ստանդարտ առաջարկություններ անելու, որոնք շատ հնարավոր է հետագայում իրականություն դառնան»,- ասաց Հակոբյանը:
Սփյուռքի նախարարի խոսքով` համաժողովին հրավիրված են աշխարհի տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ: «Ներկայումս արդեն իսկ 67 երկրի ներկայացուցիչ ընդգրկվել է համաժողովին և մինչև սեպտեմբերին այդ թիվը կավելանա»,- նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ համաժողովում քննարկվելու է չորս հիմնական հարց` Հայաստանի անվտանգության հիմնախնդիրները և տարածաշրջանային հարցերը, որի պատասխանատուն լինելու Պաշտպանության նախարարը, երկրորդը` արտաքին քաղաքական օրակարգային խնդիրները, որի պատասխանատուն լինելու է Արտաքին գործերի նախարարը, երրորդ հարցը վերաբերելու է Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և հայ առևտրական ցանցի գործունեությանը, որի պատասխանատուն լինելու է փոխվարչապետը, իսկ չորրորդը` հայապահպանությանը, որի պատասխանատուն է լինելու Սփյուռքի նախարարը:

6th Pan-Armenian forum to enhance ties with Diaspora, says minister
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The upcoming Fatherland-Diaspora 6th Pan-Armenian Forum, due in September, will be the main platform for deepening and enhancing the relations with Diaspora, minister of Diaspora of Armenia Hranush Hakobyan said during a July 27 meeting with the delegation of Homenetmen – the pan-Armenian Diaspora organization devoted to sport and Scouting.
“This platform will enable to exchange various ideas, thoughts and non-standard proposals, which are very likely to become reality in the future”, the minister said.
“At the moment representatives from 67 countries have been included in the forum and this number will increase by September”, she said.
4 main issues will be discussed in the forum – Armenian security issues and regional matters, foreign policy issues, economic development and activities of the Armenian commercial network, and preservation of Armenian identity. The discussions will be chaired by the defense minister, foreign minister, the Vice Prime Minister, and the Diaspora minister respectively.