Ռուսաստանը պատրաստ է կազմակերպել Պաղեստինի և Իսրայելի առաջնորդների հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ է Մոսկվայում կազմակերպել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասի և Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Վլադիմիր Սաֆրոնկովը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում:
Նրա խոսքով, Երուսաղեմի սուրբ տարածքների շուրջ լարվածության աճի պայմաններում անհրաժեշտ է ոչ միայն «կայունացնել առկա իրավիճակը», այլ նաև «բացել իրական քաղաքական հորիզոններ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման համար՝ կողմերի միջև ուղիղ բանակցությունների միջոցով, միջազգային իրավունքի հիման վրա»:
«Հաստատում ենք Մոսկվայում նախագահ Աբբասի և վարչապետ Նեթանյահուի հանդիպումը անցկացնելու մեր նախաձեռնությունը»,- ասել է նա:

Россия готова организовать встречу лидеров Израиля и Палестины
Россия готова организовать в Москве встречу президента Государства Палестина Махмуда Аббаса и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил во вторник заместитель постоянного представителя РФ при ООН Владимир Сафронков на заседании Совета Безопасности.
По его словам, в условиях роста напряженности вокруг святых мест Иерусалима необходимо "не только стабилизировать текущую ситуацию", но и "открыть реальные политические горизонты для палестино-израильского урегулирования через прямые переговоры сторон на общепризнанной международно-правовой основе".
"Подтверждаем нашу инициативу о проведении в Москве встречи между президентом Аббасом и премьер-министром Нетаньяху", - сказал дипломат.