Ռուսաստանը պատրաստ է կազմակերպել Պաղեստինի և Իսրայելի առաջնորդների հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ է Մոսկվայում կազմակերպել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասի և Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Վլադիմիր Սաֆրոնկովը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում:
Նրա խոսքով, Երուսաղեմի սուրբ տարածքների շուրջ լարվածության աճի պայմաններում անհրաժեշտ է ոչ միայն «կայունացնել առկա իրավիճակը», այլ նաև «բացել իրական քաղաքական հորիզոններ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման համար՝ կողմերի միջև ուղիղ բանակցությունների միջոցով, միջազգային իրավունքի հիման վրա»:
«Հաստատում ենք Մոսկվայում նախագահ Աբբասի և վարչապետ Նեթանյահուի հանդիպումը անցկացնելու մեր նախաձեռնությունը»,- ասել է նա:

Russia ready to organize meeting between leaders of Palestine and Israel
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Russia is ready to organize a meeting between Palestinian President Mahmoud Abbas and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu in Moscow, Russia’s Deputy Permanent Representative to the UN Vladimir Safronkov said at a meeting of the UN Security Council, TASS reports.
Vladimir Safronkov said in conditions of growing tensions around Jerusalem’s holy sites, it is necessary “not only to stabilize the current situation”, but also to “open up real political horizons for the Palestinian-Israeli settlement via direct talks between the parties on a generally recognized basis of international law”.
“We affirm our initiative to hold a meeting between President Abbas and Prime Minister Netanyahu in Moscow”, Safronkov said.