Դաշնային խորհուրդը խնդրել է Պուտինին Լեհաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դաշնային խորհուրդը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին խնդրել է հանձնարարել համապատասխան բաժանմունքներին մշակել պատժամիջոցներ՝ ի պատասխան Լեհաստանի՝ խորհրդային զինվորներին նվիրված հուշարձանները քանդելու որոշման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Interfax-ը:
«Խնդրում ենք գործադիր իշխանության համապատասխան դաշնային մարմիններին Լեհաստանի հետ երկկողմանի համագործակցության բնագավառներում սահմանափակող բնույթի միջոցների հնարավոր կիրառման հանձնարարական տալ»,- ասվում է սենատորների՝ նախագահին ուղղված դիմումի մեջ:
Լեհաստանի խորհրդարանն օրենսդրության մեջ փոփոխություններ էր ընդունել, որոնք նախատեսում են քանդել հուշարձաններն ու հուշանշանները, այդ թվում նաև նրանք, որոնք նվիրված են 1944-1945 թթ. գերմանական օկուպացիայից Լեհաստանն ազատագրած խորհրդային զինծառայողների հիշատակին:

Совет Федерации попросил Путина ввести санкции против Польши
Совет Федерации попросил президента поручить профильным ведомствам разработать санкционные меры в ответ на решение Польши о сносе памятников советским воинам.
Как сообщает Арменпресс, об этом пишет Interfax.
"Просим дать поручения профильным федеральным органам исполнительной власти представить комплексные предложения по возможному введению мер ограничительного характера в сферах двустороннего сотрудничества с Республикой Польша",- говорится в обращении сенаторов к президенту.
Парламент Польши принял поправки в законодательство, предусматривающие снос памятников и памятных знаков, в том числе советским военнослужащим, освобождавшим Польшу от немецкой оккупации в 1944-1945 годах.