Չի կարելի մարդկանց ստիպել սովորել լեզու, որը նրանց մայրենին չէ. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անթույլատրելի է մարդկանց ստիպել լեզու սովորել, որը նրանց մայրենին չէ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մարդուն ստիպել լեզու սովորել, որը նրա մայրենի լեզուն չէ, նույնքան անթույլատրելի է, որքան մակարդակն իջեցնելը նաև ռուսերենի դասավանդման ժամանակ: Սրա վրա եմ հրավիրում Ռուսաստանի Դաշնության շրջանների ղեկավարների հատուկ ուշադրությունը»,- ասել է Պուտինը ՌԴ նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների խորհրդի նիստի ժամանակ:
ՌԴ նախագահը նշել է, որ ռուսերենը պետական, ազգամիջյան շփման լեզուն է
«Այն (ռուսերենը) չի կարելի ոչ մի բանով փոխարինել: Այն մեր բազմազգ երկրի բնական, հոգևոր կաղապարն է, այն պետք է իմանա յուրաքանչյուրը: Ռուսաստանի ժողովուրդների լեզուները Ռուսաստանի ժողովուրդների ինքնատիպ մշակույթի անքակտելի մասն են, այս լեզուները սովորելը Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունք է, կամավոր իրավունք»,- ասել է Պուտինը:

Нельзя заставлять людей учить язык, не являющийся для них родным: Путин
Недопустимо заставлять людей учить язык, который не является для них родным. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
"Заставлять человека учить язык, который для него родным не является, так же недопустимо, как и снижать уровень и время преподавания русского. Обращаю на это особое внимание глав регионов Российской Федерации", — сказал Путин на заседании Совета при президенте РФ по межнациональным отношениям.
Президент отметил, что русский язык — язык государственный, межнационального общения.
"Его (русский язык) ничем заменить нельзя. Он естественный, духовный каркас всей нашей многонациональной страны, его знать должен каждый. Языки народов России — это неотъемлемая часть самобытной культуры народов России, изучать эти языки — гарантированное Конституцией право, право добровольное", — добавил Путин.