«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը տպավորիչ էր իր մասշտաբներով. Ալեքսեյ Շոր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը հասավ իր եզրագծին։ Այն ավելի քան մեծ շաբաթ իրական տոն պարգևեց դասական երաժշտության սիրահարներին, որոնք ի թիվս դասական երաժշտության գոհարների, այս օրերի ընթացքում ունկնդրեցին նաև ժամանակակից կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործությունները։ Նրա գործերն այսօր կատարվում են աշխարհի լավագույն նվագախմբերի և մենակատարների կողմից և ամենահեղինակավոր երաժշտական փառատոներում։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Ալեքսեյ Շորի հետ հարցազրույցը։
-Պարոն Շոր, Դուք «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն եք։ Ինչպե՞ս եք գնահատում երաժշտական այս տոնը, որ ավելի քան մեկ շաբաթ անցկացվեց Երևանում։
-Շատ ուրախ եմ լինել Հայաստանում և մասնակցել փառատոնին որպես ռեզիդենտ կոմպոզիտոր։ Փառատոնն իրոք տպավորիչ էր իր մասշտաբով՝ երեք նվագախումբ, չորս դիրիժոր, բազմաթիվ միջազգային աստղեր, նրանցից շատերը Հայաստանից են։ Հատկապես կցանկանայի նշել փառատոնի շրջանակներում անցկացվող դաշնակահարների մրցույթը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ ստեղծագործությունները նրանց համար պարտադիր կատարման ծրագրում են։ Ընդհանրապես պետք է ասեմ, որ հիանալի գաղափար է միավորել մրցույթն ու փառատոնը։ Ժյուրիի անդամները և մրցույթի մասնակիցները ներգրավված են փառատոնի համերգային կյանքում, այցելում են դասական երաժշտության երեկոներին, շփվում են արտիստների հետ և պարփակված չեն մրցույթի շրջանակներում, ինչպես հաճախ լինում է մրցույթների ընթացքում։ Չպետք է մոռանանք նաև, որ երևանյան մրցույթը 2018-ին Մալթայում անցկացվելիք խոշորամասշտաբ մրցույթի նախընտրական փուլն է։
-Այս օրերին՝ փառատոնային համերգների ընթացքում հնչել է Ձեր երաժշտությունը, և հանդիսատեսը շատ ջերմորեն է ընդունել այն։ Հետաքրքիր է Ձեր տպավորությունը հայ հանդիսատեսից։
-Հիանալի հանդիսատես ունեք՝ շատ ջերմ, զգացմունքային և անկեղծ։ Ինձ շատ հաճելի էր, որ շատ մարդիկ մոտենում և իրենց հույզերն ու ապրումներն էին փոխանցում անմիջապես ելույթից հետո՝ համերգասրահում։
-Մրցույթում մասնակիցները կատարում են հատվածներ Ձեր «Մանկության հիշողություններ» ալբոմից։ Փաստորեն, տարբեր երկրների 48 ներկայացուցիչներ սովորել են Ձեր ստեղծագործությունը և ներկայացրել իրենց ընկալումներն ու տեսլականը։ Դուք հավանաբար լսել եք դաշնակահարներին. ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները, ինչպե՞ս են նրանք ընկալել ու ներկայացրել Ձեր գործերը։
-Այո, իհարկե, շատ հետաքրքիր էր լսել դաշնակահարների ելույթները։ Նախ պետք է ասեմ, որ երաժիշտները շատ բարձր մակարդակ ունեին, ինչը հաճելի էր։ Երկրորդ՝ մրցույթում կար մասնակիցների բավականին լայն աշխարհագրություն. դաշնակահարները ներկայացնում էին Սիրիան, Ռուսաստանը, Իրանը, Վրաստանը, Չինաստանը, Կորեան, Ֆրանսիան, Ղրղզստանը և այլն։ Այս լայն աշխարհագրությունը մրցույթին նաև երաժշտական բազմազանություն է հաղորդում։ Եվ անկասկած, ինձ համար շատ հետաքրքիր էր ունկնդրել մրցույթի մասնակիցների կողմից իմ ստեղծագործությունների՝ բոլորովին տարբեր մեկնաբանություններ։
-Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, որ այս նախագծի համակազմակերպիչ է, կատարել է Ձեր գործերն ամբողջ փառատոնի ընթացքում, և եթե չեմ սխալվում, ներկայացնում է նաև իր համերգաշրջաններում։ Ես նրանց կատարմամբ լսել եմ Ձեր «Բյուրեղապակե պալատ» բալետի նախերգանքը, որն ունկնդիրն ընդունեց բուռն ծափահարություններով։ Ձեզ դո՞ւր է եկել նվագախմբի մեկնաբանությունը, և արդյոք նրանք կարողանո՞ւմ են կյանքի կոչել Ձեր երաժշտական մտահղացումները։
-Շնորհակալ եմ հարցի համար։ Հատուկ կուզենայի խոսել Սերգեյ Սմբատյանի և նրա ղեկավարած նվագախմբի մասին։ Ես փառատոնի ընթացքում հաճույքով եմ ներկա գտնվել նրանց համերգներին, որոնք անցել են մեծ հաջողությամբ։ Սերգեյը մանրամասնորեն, շատ ուշադիր և նրբորեն է աշխատում նվագախմբի հետ, ինչը ուրախալի է տեսնել։ Նվագախումբը նույն ուշադրությամբ և պատրաստակամությամբ արձագանքում է նրա դիտողություններին։ Ակնառու է, որ  դիրիժորի և նվագախմբի միջև կա մի իրական «քիմիա»։ Ուրախ եմ մեր համագործակցության համար։ Ի դեպ, Ձեր կողմից հիշատակված «Բյուրեղապակյա պալատ» բալետի նախերգանքը պրեմիերա էր։ Բալետն ամբողջությամբ առաջին անգամ կատարվելու է Մալթայում հուլիսի 21-ին՝ «Բոլշոյ» թատրոնի առաջատար արտիստների մասնակցությամբ։ Ինձ համար հաճելի է նշել, որ Սերգեյը լավ հայտնի է նաև Մալթայում։ Ընդամենը վերջերս նա մեծ հաջողությամբ ղեկավարել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։
-Գիտենք, որ Ձեր գործերը կատարվում են ամբողջ աշխարհում և լավագույն մենակատարների կողմից։ «Արմենիա» փառատոնի արտիստները՝ Մաքսիմ Վենգերով, Նարեկ Հախնազարյան, Նարե Արղամանյան, Ռոման Կիմ և այլք, փառատոնի ընթացքում ներկայացրել են Ձեր մեղեդիներն արդեն Երևանում։ Ի՞նչ զգացողություններ ունեիք կատարումների ընթացքում։
-Կարծում եմ՝ կոմպոզիտորի համար ամենակարևոր ապրումներից է, երբ լսում ես ստեղծագործություններդ իրենց գործի գիտակ վարպետների կատարմամբ։ Չէ՞ որ նրանք իմ երաժշտությանն ավելացնում են իրենց վառ անհատականությունը, և այդ համադրությունը ծնում է աննկարագրելի հույզեր։ Հպարտ եմ, որ նման երաժիշտներ են կատարում իմ ստեղծագործությունները։
-Դուք առաջին անգամ եք Հայաստանում։ Հասցրե՞լ եք ծանոթանալ մեր երկրի տեսարժան վայրերին։ Ի՞նչն է հատկապես Ձեզ մոտ տպավորվել, և հնարավո՞ր է արդյոք՝ Հայաստանը Ձեզ համար նոր ստեղծագործության ներշնչանք դառնա։
-Փառատոնի լավ կազմակերպման շնորհիվ ինձ շատ բան հաջողվեց տեսնել, և պետք է ասեմ՝ այն, ինչ տեսել եմ, ինձ պարուրել է հզոր զգացումներով և հույզերով։ Հուսով եմ՝ ժամանակի ընթացքում ինձ կհաջողվի այդ զգացումներն արտահայտել երաժշտության լեզվով։ Հայաստանը հիասքանչ երկիր է, շատ գեղեցիկ, որը քեզ լցնում է տպավորությունների հարուստ գունապնակով՝ սկսած վառ, հաճելի երանգներից մինչև ողբերգական։ Եվ այդ ամենը մնում է քո հոգու խորքում։ Պետք է խոստովանեմ, որ իմ այցելությունը Հայաստան ունի նաև անձնական հետք. հայրս իր մանկության 12 տարիներն անցկացրել է ձեր հիասքանչ երկրում։ Հիմա նա և մայրս ինձ հետ Հայաստանում են։ Սա շատ կարևոր այցելություն է իմ ընտանիքի համար։

‘Armenia International Music Festival and Competition was impressive with its scope’ - Alexey Shor
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS.Armenia International Music Festival and Competition came to its outline. More than a week it gave a festive mood to the fans of classical music who had an opportunity to enjoy not only the “pearls” of classical music, but the compositions of modern composer Alexey Shor. The composer’s compositions are performed by the best orchestras and soloists of the world within the framework of the most famous festivals.
Armenpress presents the interview with the composer:
- Mr. Shor, you are the composer-in-residence of the “Armenia” International Competition and Festival. How do you assess the event that has been going on in Yerevan for more than a week?
-First of all, I would like to say that I am very happy to be in Armenia and the composer-in-residence of the festival. The festival really impressed me with its scope: three orchestras, four conductors, many international stars and majority of them are from Armenia. I would like to highlight the piano competition that was held within the framework of the festival. It was a pleasure to see that my compositions were included as mandatory program for the competition. In general, I must say that it was a great idea to unite the festival and the competition. The jury members and contestants were involved in the concert life of the festival, attended concerts, communicated with artists, and were not encompassed just within the framework of competitions, as it is often arranged so. On the other hand, we should remember that the competition in Yerevan was the stage of selection for the grandiose competition, which will be held in Malta in 2018.
- Throughout the concerts of the festival your music was presented and the audience warmly welcomed it. What are your impressions of the Armenian audience?
-Absolutely wonderful audience, very warm and sympathetic! And also very spontaneous! I was very pleased to see many people come up to express their emotions and feelings right after the performance, at the concert hall.
- Pieces from your suite "Childhood memories" were performed during the competition. In fact, forty-eight participants from different countries learned your compositions and presented their vision. You have already listened to the contestants. What's your impression?
-Yes, of course, it was very interesting for me to listen to the performances of the contestants. First, the participants were very high level musicians, which was very nice. Second, the very wide and diverse geography of countries was represented during the competition (Syria, Russia, Iran, Georgia, China, Korea, France, Kyrgyzstan ....). This added a musical diversity to the competition. And, of course, it was very exciting to hear completely different interpretations of my works.
- The State Youth Orchestra of Armenia, being the co-organizer of this project, performed your works during this festival. As far as we know, the Orchestra includes your compositions in their seasonal concerts. We have listened to their performance of the overture to your ballet "Crystal Palace", which amazed the audience of the festival. Do you like the interpretations of your compositions by the orchestra and do they embody your musical ideas?
-Thank you for this question. I would like to talk about the Orchestra and Sergey Smbatyan. I was happy to attend their concerts at the festival, which were really successful. I also attended their rehearsals with a great interest. Sergey worked with the Orchestra very carefully and delicately and, the musicians reacted to his remarks with the same attention and readiness which was very nice to notice. A real "chemistry" of the collective and the conductor was visible. I am very glad that we are cooperating with them. By the way, the overture to the "Crystal Palace" you mentioned was a premiere. The whole ballet will be performed in Malta, on July 21, for the first time, with the leading soloists of the Bolshoi Theater. By the way, I would like to note that Sergey Smbatyan is well known in Malta, most recently he conducted the Malta Philharmonic Orchestra with a great success.
- We know that your compositions are performed around the world by the best soloists. The artists of the festival Maxim Vengerov, Narek Hakhnazaryan, Nareh Agramanyan, Roman Kim and many others performed your works in Yerevan. What are your feelings during their performances?
-Perhaps the most significant experience for the composer is to hear his compositions performed by the outstanding artists. After all, they add their brightest individuality to the music and due to this combination inexpressible sensations are created. I am very proud that such musicians perform my compositions.
- You are in Armenia for the first time. Have you managed to visit the sights of our country? Which ones have been imprinted in your memory and do you think that Armenia will be a source of  inspiration for another piece?
-Thanks to the wonderful organization of the festival, I managed to see a lot and I must say that I am full of strong emotions. I hope I will be able to express them in the language of music in the course of time.
Armenia is an amazing, very beautiful country that fills you with a rich palette of impressions-from bright and pleasant to tragic, and all those impressions deeply remain in one’s soul. And I must confess, there was a personal purpose for my arrival in Armenia - my father spent twelve years in this wonderful country with me and my mother. That was a very important period for our family.