«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը տպավորիչ էր իր մասշտաբներով. Ալեքսեյ Շոր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը հասավ իր եզրագծին։ Այն ավելի քան մեծ շաբաթ իրական տոն պարգևեց դասական երաժշտության սիրահարներին, որոնք ի թիվս դասական երաժշտության գոհարների, այս օրերի ընթացքում ունկնդրեցին նաև ժամանակակից կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործությունները։ Նրա գործերն այսօր կատարվում են աշխարհի լավագույն նվագախմբերի և մենակատարների կողմից և ամենահեղինակավոր երաժշտական փառատոներում։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Ալեքսեյ Շորի հետ հարցազրույցը։
-Պարոն Շոր, Դուք «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն եք։ Ինչպե՞ս եք գնահատում երաժշտական այս տոնը, որ ավելի քան մեկ շաբաթ անցկացվեց Երևանում։
-Շատ ուրախ եմ լինել Հայաստանում և մասնակցել փառատոնին որպես ռեզիդենտ կոմպոզիտոր։ Փառատոնն իրոք տպավորիչ էր իր մասշտաբով՝ երեք նվագախումբ, չորս դիրիժոր, բազմաթիվ միջազգային աստղեր, նրանցից շատերը Հայաստանից են։ Հատկապես կցանկանայի նշել փառատոնի շրջանակներում անցկացվող դաշնակահարների մրցույթը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ ստեղծագործությունները նրանց համար պարտադիր կատարման ծրագրում են։ Ընդհանրապես պետք է ասեմ, որ հիանալի գաղափար է միավորել մրցույթն ու փառատոնը։ Ժյուրիի անդամները և մրցույթի մասնակիցները ներգրավված են փառատոնի համերգային կյանքում, այցելում են դասական երաժշտության երեկոներին, շփվում են արտիստների հետ և պարփակված չեն մրցույթի շրջանակներում, ինչպես հաճախ լինում է մրցույթների ընթացքում։ Չպետք է մոռանանք նաև, որ երևանյան մրցույթը 2018-ին Մալթայում անցկացվելիք խոշորամասշտաբ մրցույթի նախընտրական փուլն է։
-Այս օրերին՝ փառատոնային համերգների ընթացքում հնչել է Ձեր երաժշտությունը, և հանդիսատեսը շատ ջերմորեն է ընդունել այն։ Հետաքրքիր է Ձեր տպավորությունը հայ հանդիսատեսից։
-Հիանալի հանդիսատես ունեք՝ շատ ջերմ, զգացմունքային և անկեղծ։ Ինձ շատ հաճելի էր, որ շատ մարդիկ մոտենում և իրենց հույզերն ու ապրումներն էին փոխանցում անմիջապես ելույթից հետո՝ համերգասրահում։
-Մրցույթում մասնակիցները կատարում են հատվածներ Ձեր «Մանկության հիշողություններ» ալբոմից։ Փաստորեն, տարբեր երկրների 48 ներկայացուցիչներ սովորել են Ձեր ստեղծագործությունը և ներկայացրել իրենց ընկալումներն ու տեսլականը։ Դուք հավանաբար լսել եք դաշնակահարներին. ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները, ինչպե՞ս են նրանք ընկալել ու ներկայացրել Ձեր գործերը։
-Այո, իհարկե, շատ հետաքրքիր էր լսել դաշնակահարների ելույթները։ Նախ պետք է ասեմ, որ երաժիշտները շատ բարձր մակարդակ ունեին, ինչը հաճելի էր։ Երկրորդ՝ մրցույթում կար մասնակիցների բավականին լայն աշխարհագրություն. դաշնակահարները ներկայացնում էին Սիրիան, Ռուսաստանը, Իրանը, Վրաստանը, Չինաստանը, Կորեան, Ֆրանսիան, Ղրղզստանը և այլն։ Այս լայն աշխարհագրությունը մրցույթին նաև երաժշտական բազմազանություն է հաղորդում։ Եվ անկասկած, ինձ համար շատ հետաքրքիր էր ունկնդրել մրցույթի մասնակիցների կողմից իմ ստեղծագործությունների՝ բոլորովին տարբեր մեկնաբանություններ։
-Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, որ այս նախագծի համակազմակերպիչ է, կատարել է Ձեր գործերն ամբողջ փառատոնի ընթացքում, և եթե չեմ սխալվում, ներկայացնում է նաև իր համերգաշրջաններում։ Ես նրանց կատարմամբ լսել եմ Ձեր «Բյուրեղապակե պալատ» բալետի նախերգանքը, որն ունկնդիրն ընդունեց բուռն ծափահարություններով։ Ձեզ դո՞ւր է եկել նվագախմբի մեկնաբանությունը, և արդյոք նրանք կարողանո՞ւմ են կյանքի կոչել Ձեր երաժշտական մտահղացումները։
-Շնորհակալ եմ հարցի համար։ Հատուկ կուզենայի խոսել Սերգեյ Սմբատյանի և նրա ղեկավարած նվագախմբի մասին։ Ես փառատոնի ընթացքում հաճույքով եմ ներկա գտնվել նրանց համերգներին, որոնք անցել են մեծ հաջողությամբ։ Սերգեյը մանրամասնորեն, շատ ուշադիր և նրբորեն է աշխատում նվագախմբի հետ, ինչը ուրախալի է տեսնել։ Նվագախումբը նույն ուշադրությամբ և պատրաստակամությամբ արձագանքում է նրա դիտողություններին։ Ակնառու է, որ  դիրիժորի և նվագախմբի միջև կա մի իրական «քիմիա»։ Ուրախ եմ մեր համագործակցության համար։ Ի դեպ, Ձեր կողմից հիշատակված «Բյուրեղապակյա պալատ» բալետի նախերգանքը պրեմիերա էր։ Բալետն ամբողջությամբ առաջին անգամ կատարվելու է Մալթայում հուլիսի 21-ին՝ «Բոլշոյ» թատրոնի առաջատար արտիստների մասնակցությամբ։ Ինձ համար հաճելի է նշել, որ Սերգեյը լավ հայտնի է նաև Մալթայում։ Ընդամենը վերջերս նա մեծ հաջողությամբ ղեկավարել է Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։
-Գիտենք, որ Ձեր գործերը կատարվում են ամբողջ աշխարհում և լավագույն մենակատարների կողմից։ «Արմենիա» փառատոնի արտիստները՝ Մաքսիմ Վենգերով, Նարեկ Հախնազարյան, Նարե Արղամանյան, Ռոման Կիմ և այլք, փառատոնի ընթացքում ներկայացրել են Ձեր մեղեդիներն արդեն Երևանում։ Ի՞նչ զգացողություններ ունեիք կատարումների ընթացքում։
-Կարծում եմ՝ կոմպոզիտորի համար ամենակարևոր ապրումներից է, երբ լսում ես ստեղծագործություններդ իրենց գործի գիտակ վարպետների կատարմամբ։ Չէ՞ որ նրանք իմ երաժշտությանն ավելացնում են իրենց վառ անհատականությունը, և այդ համադրությունը ծնում է աննկարագրելի հույզեր։ Հպարտ եմ, որ նման երաժիշտներ են կատարում իմ ստեղծագործությունները։
-Դուք առաջին անգամ եք Հայաստանում։ Հասցրե՞լ եք ծանոթանալ մեր երկրի տեսարժան վայրերին։ Ի՞նչն է հատկապես Ձեզ մոտ տպավորվել, և հնարավո՞ր է արդյոք՝ Հայաստանը Ձեզ համար նոր ստեղծագործության ներշնչանք դառնա։
-Փառատոնի լավ կազմակերպման շնորհիվ ինձ շատ բան հաջողվեց տեսնել, և պետք է ասեմ՝ այն, ինչ տեսել եմ, ինձ պարուրել է հզոր զգացումներով և հույզերով։ Հուսով եմ՝ ժամանակի ընթացքում ինձ կհաջողվի այդ զգացումներն արտահայտել երաժշտության լեզվով։ Հայաստանը հիասքանչ երկիր է, շատ գեղեցիկ, որը քեզ լցնում է տպավորությունների հարուստ գունապնակով՝ սկսած վառ, հաճելի երանգներից մինչև ողբերգական։ Եվ այդ ամենը մնում է քո հոգու խորքում։ Պետք է խոստովանեմ, որ իմ այցելությունը Հայաստան ունի նաև անձնական հետք. հայրս իր մանկության 12 տարիներն անցկացրել է ձեր հիասքանչ երկրում։ Հիմա նա և մայրս ինձ հետ Հայաստանում են։ Սա շատ կարևոր այցելություն է իմ ընտանիքի համար։

«Международный фестиваль и конкурс «Армения» впечатляет своей масштабностью»: Алексей Шор
Международный фестиваль и конкурс “Армения” подвел итоги. Фестиваль и конкурс стал настоящим праздником для любителей классической музыки, которые имели возможность наслаждаться не только шедеврами классической музыки, но еще и произведениями современного композитора Алексея Шора. Его произведения сегодня звучат в исполнении лучших оркестров и солистов в рамках самых престижных  музыкальных фестивалей мира.
Представляем вам интервью «Арменпресс» с Алексеем Шором.
- Господин Шор, Вы являетесь композитором-резидентом Международного конкурса и фестиваля Армения. Как Вы можете в целом оценить это действо, которое продолжается в Ереване уже больше недели?
-Прежде всего я хотел сказать, что я очень рад быть в Армении и участвовать в фестивале в этом качестве. Фестиваль действительно впечатляет своим размахом: три оркестра, четыре дирижёра, множество международных звёзд, многие из них из Армении. Обязательно хотел бы отметить фортепианный конкурс, который проходит в рамках фестиваля.  Для меня очень приятно, что мои произведения являются обязательными к исполнению участниками. Надо отметить, что это отличная идея - объединить фестиваль и конкурс вместе. Члены жюри и участники вовлечены в концертную жизнь фестиваля, посещают концерты, общаются с артистами, а не закрыты исключительно в рамках соревнований, как это часто бывает на конкурсах. Ну и нельзя забывать, что конкурс в Ереване это ступень отбора к грандиозному конкурсу, который состоится на Мальте в 2018 году.
- На протяжение всех фестивальных концертов звучит Ваша музыка и публика очень тепло принимает её. Какие у Вас впечатления от армянской аудитории?
-Совершенно замечательная аудитория, очень тёплая и отзывчивая. А также очень непосредственная. Мне было очень приятно, когда многие люди подходили выразить мне свои эмоции и переживания прямо после выступления, в концертном зале.
-На конкурсе исполняются пьесы из Вашего альбома "Детские воспоминания". Фактически сорок восемь участников из разных стран выучили Ваши произведения и представят свое видение. Вы успели уже прослушать пианистов, которые приехали на конкурс и какое у Вас впечатление?
-Да, конечно, мне было очень интересно послушать выступления участников. Во-первых, очень высокий уровень музыкантов, что очень приятно. Во-вторых, очень широкая и разнообразная география: есть участники с таких стран, как Сирия, Россия, Иран, Грузия, Китай, Корея, Франция, Кыргызстан.... Это добавляет и музыкального разнообразия. И, безусловно, для меня было очень увлекательно услышать совершенно разные трактовки моих произведений в исполнении конкурсантов.
-Молодежный оркестр Армении, являясь со-организатором данного проекта, исполняет ваши произведения и в течении данного фестиваля и, насколько нам известно, включает их в свои сезонные концерты. Мы слушали в их исполнении увертюру к Вашему балету "Хрустальный дворец", которую слушатели фестиваля приняли "на ура!". Вам нравятся интерпретации оркестра и воплощают ли они Ваши музыкальные идеи?
-Спасибо за этот вопрос, хотел бы особо говорить об оркестре и Сергее Смбатяне. Я с удовольствием присутствую на их концертах на фестивале, которые проходят с настоящим успехом, но с не меньшим интересом я хожу на их репетиции. Сергей по настоящему детально, очень внимательно и деликатно работает с оркестром и, что очень радостно видеть, оркестр с таким же вниманием и готовностью реагирует на его замечания. Видна настоящая "химия" коллектива и дирижёра. Я очень рад, что мы с ними сотрудничаем. Кстати, упомянутая Вами увертюра к "Хрустальному дворцу" стала премьерой. Балет целиком будет впервые исполнен на Мальте, уже скоро, 21-го июля, с ведущими солистами Большого театра. А также, мне приятно отметить, что Сергей Смбатян хорошо известен на Мальте, совсем недавно он с огромным успехом дирижировал Мальтийским филармоническим оркестром.
-Мы знаем, что Ваши произведения исполняются по всему миру лучшими солистами. Артисты фестиваля, такие как Максим Венгеров, Нарек Ахназарян, Наре Аграманян, Роман Ким и многие другие в рамках фестиваля представляют Ваши произведения уже в Ереване. Какие ощущения во время исполнений?
-Пожалуй это одно из самых значительных переживаний для композитора, когда ты слышишь своё произведение в исполнении выдающихся мастеров своего дела. Ведь они добавляют к моей музыке свою ярчайшую индивидуальность и это сочетание рождает непередаваемые ощущения. Я очень горд тем, что такие музыканты исполняют мои произведения.
-Вы впервые в Армении. Успели ли Вы познакомиться с достопримечательностями нашей страны? Какие особенно запечатлелись в Вашей памяти и может ли в дальнейшем родиться новое произведение под впечатлением от Армении?
-Благодаря замечательной организации фестиваля мне удалось посмотреть многое и должен сказать, что я полон множеством очень сильных эмоций и переживаний. Надеюсь, что мне удастся со временем выразить это языком музыки. Армения - прекрасная, очень красивая страна, которая наполняет тебя богатой палитрой впечатлений, от ярких, приятных до трагических и остающихся глубоко в душе. А также, должен признаться, в моём приезде в Армению есть и личный след - мой отец провёл в детстве двенадцать лет в вашей замечательной стране и сейчас он и моя мама находятся здесь со мной и это очень важный момент для нашей семьи.