Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ դատարանների գերծանրաբեռնվածության ռիսկերին և տվեց հանձնարարական
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ դատարանների գերծանրաբեռնվածության խնդրին և տվեց համապատասխան հանձնարարական: «Դատարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք բողոքներ վերաբերում են դատական գործերի տևողությանը: Պետք է արձանագրել, որ դատական գործերի քննության երկար տևողությունը պայմանավորված է նաև օբյեկտիվ պատճառներով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ 2016 թվականի ընթացքում դատարաններում առկա են եղել 133 հազար քաղաքացիական գործեր:
«Դատարանների նման գերծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում արդարադատության արդյունավետության և մատչելիության տեսակետից»,-նշեց Կարապետյանը:
Ելնելով վերոնշյալից և դատարանների բեռնաթափման անհրաժեշտությունից՝ կառավարության ղեկավարը ՀՀ արդարադատության նախարարին հանձնարարեց վերհանել առկա քաղաքացիական գործերի այն տեսակները, որոնք կազմում են գերակշիռ մասը և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ և անհրաժեշտության դեպքում հարցը քննարկել շահագրգիռ մարմինների հետ:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян высказался о перезагруженности судов
Премьер-министр Армении  Карен Карапетян высказался о рисковости перезагруженности судов и дал соответствующие поручения. Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении  Карен Карапетян сказал на заседании правительства Армении 29-го июня.
«Часть жалоб на суды относится к чрезмерно долгим судебным разбирательствам. Однако это имеет и объективные причины»,- сказал премьер-министр Армении  Карен Карапетян.
По его словам, только в 2016 году в судах было заслушано 133 тысячи гражданских дел. «Перезагруженность судов содержит в себе риски по поводу эффективности и доступности правосудия»,- сказал премьер-министр Армении  Карен Карапетян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил министру юстиции поднять те дела, которые составляют большинство по гражданsким судам, и представить предложения, обсудив их, при необходимости, с заинтересованными сторонами.