Եթե Հայաստանը չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին, 2015թ. ավելի ցածր տնտեսական աճ կունենար. Վարդան Արամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը տվել է դրական արդյունքներ: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը՝ պատասխանելով ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հրայր Թովմասյանի հարցին: «Օրինակ, 2016թ. Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը շուրջ 50 տոկոսով աճել է: Այսինքն, երբ Ռուսաստանի տնտեսությունը կարգավորվեց, իսկ մեր տնտեսավարողները հարմարվեցին խաղի նոր կանոններին, մենք այստեղ անմիջապես աճ ունեցանք: Այս տեսանկյունից կարող ենք ասել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց մենք դրական էֆեկտներ ունեցել ենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Արամյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց նաև Հայաստանի արտահանման կառուցվածքի վրա: Վարդան Արամյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը Եվրոպական Միություն արտահանում է հիմնականում հումքային ապրանքներ: «Եվրամիություն արտահանվող մեր ապրանքների 92 տոկոսը հումք է, մնացածը բաժին է ընկնում պատրաստի ապրանքներին: Մինչդեռ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ, մասնավորապես Ռուսաստան, մենք հիմնականում արտահանում ենք պատրաստի արտադրանք»,- նշեց Արամյանը:
Նախարարը նաև ընդգծեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց առաջ կառավարությունը հաշվարկներ է իրականացրել, թե ինչ օգուտներ է ունենալու այդ անդամակցությունից: Նրա խոսքով՝ վերլուծությունները ցույց են տվել, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության դեպքում տնտեսական լրացուցիչ էֆեկտը կլիներ 3.2 տոկոս: «Իհարկե, 2015թ. տնտեսական ճգնաժամը թույլ չտվեց, որպեսզի մենք ստանայինք այն էֆեկտը, որն ակնկալում էինք: Սակայն անգամ այս պարագայում, եթե մենք Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցած չլինեինք, 2015թ. կունենայինք շատ ավելի լուրջ խնդիրներ և կունենայինք շատ ավելի ցածր տնտեսական աճ»,- եզրափակեց Վարդան Արամյանը:

2015 economic growth would be lower if not for Armenia’s membership to EEU, says finance minister
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union gave positive results, finance minister Vardan Aramyan said during the joint session of parliamentary committees on the 2016 state budget execution.
“For instance, in 2016 exports from Armenia to Russia grew by nearly 50%. Meaning, when the Russian economy got regulated, and our businessmen adapted to the new rules, we had immediate growth. From this perspective I can say that we had positive effects from the membership to the Eurasian Economic Union”, Aramyan said.
The minister also drew attention on the structure of Armenian exports. Aramyan underscored that Armenia mostly exports raw materials to the EU. “92 % of our exports to the European Union comprise raw materials, the remaining are finished goods. Whereas to Eurasian Economic Union member states, namely Russia, we mostly export finished goods”, he said.
The minister mentioned that prior to Armenia’s membership to the EEU, the government had made calculations as to what benefits it would have from it. According to him, analysis showed that by joining the EEU the addition economic effect would be 3,2%.
“Of course, the 2015 economic crisis didn’t allow for us to achieve this effect which we expected. However, even in this case, if we didn’t have joined the EEU, we would have had much worse problems in 2015 and much slower economic growth”, he said.