Վարդան Արամյանը կարևորում է պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցության կայունացումն ու նվազումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը պետական պարտքի մեծացումն անվանական առումով խնդիր չի համարում։ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016թ.պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ, պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին, ՀՀ ֆինանսների նախարարն ընդգծեց, որ ակնհայտ է, որ եթե եկամուտները չեն հերիքում ծախսերը կատարելու համար, բնականաբար, պետք է պարտք վերցնել։
«Առանց դրա հնարավոր չէ: Ընդ որում, եթե նայենք, ընկերություններն էլ միայն կապիտալով չեն բավարարվում: Նրանք ներդրում են կապիտալը, հետո մտնում են փոխառու շուկաներ և այնտեղից միջոցներ են վերցնում, որպեսզի կարողանան զարգանալ: Բոլոր ընկերություններն էլ իրենց մոտ պարտքի ցուցանիշ ունեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Արամյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանը շարունակելու է պարտք վերցնել, սակայն կարևորը ոչ թե անվանական պարտք վերցնելն է, այլ կամաց-կամաց հարաբերական ցուցանիշների կարգավորումն է: «Մենք պետք է աստիճանաբար հասնենք նրան, որ ՀՆԱ-պետական պարտք հարաբերակցությունը կայունանա կամ որոշ չափով նաև նվազի, որովհետև վերջին տարիներին աճը մեզ մոտ շատ կտրուկ է: Որքան մենք կարողանանք նվազեցնել այդ հարաբերակցությունը, այնքան ավելի հանգիստ միջավայրում լինենք: Մյուս կողմից՝ մենք գիտենք, որ պետք է որոշակի պարտք վերցնենք, որ տնտեսական աճ լինի: Այսինքն, եթե կարողանում ենք հասնել նրան, որ մեր տնտեսությունն ավելի արագ է աճում, քան պարտքը, դա նշանակում է, որ նորմալ քաղաքականություն ենք իրականացնում: Սրան պետք է ուշադրություն դարձնենք»,- նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ պետական պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը պետք է կայունանա ի հաշիվ ՀՆԱ-ի աճի: «Մենք պետք է այստեղ շատ ուշադիր լինենք, որ չկրկնենք Հունաստանի ձախողումը: Երբ Հունաստանը փորձեց կարգավորել պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը, գնաց պարտքերի շատ ուժեղ կրճատումների՝ առանց հաշվի առնելու, որ իրենց տնտեսության գերակշիռ մասն առնչվում էր պետական հատվածին: Նրանք առանց ռեֆորմների գնացին պարտքի կտրուկ կրճատման, ինչն ավելի խորացրեց խնդիրըՏարիներ շարունակ Հունաստանը տնտեսական անկումներ է ունեցել»,- ընդգծեց Վարդան Արամյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ ճիշտ քաղաքականությունը պարտք վերցնելն է, և այդ պարտքը պետք է հիմնականում ծառայեցնել կապիտալ ծախսերին, ինչպես նաև ջանքեր գործադրել, որպեսզի ընթացիկ ծախսերն էլ որոշակի վերաիմաստավորվեն՝ տնտեսության արտադրողականության բարձրացման համար:

Finance Minister highlights importance of stabilization and decline of state debt-GDP ratio
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Finance Minister Vardan Aramyan doesn’t consider the increase of state debt as a problem from nominal perspective, reports Armenpress.
During the discussion of the 2016 state budget performance report at the joint session of parliamentary standing committees, the Minister said it is obvious that if revenues are not enough to carry out the expenses, there is a need to borrow a debt.
“It is impossible without that. Moreover, if we look, we will see that companies are not satisfied only with capital. They invest the capital, then enter borrowed markets and take resources from there in order to develop. All companies have a debt index”, he said in response to a question of ARF faction MP Armenuhi Kyureghyan.
The Minister added that Armenia will continue to borrow a debt, but the important thing is to gradually regulate the relative figures.
“We need to gradually reach the point that GDP-state debt ratio will stabilize or will decline to some extent since over the past years we face a very sharp increase. The more we can reduce the ratio, the calmer environment we will have. On the other hand, we know that we need to borrow a certain amount of debt to have an economic growth. In other words, if we are able to reach the point that our economy grows faster than debt, it means that we run normal policy. We must pay attention to this”, the Finance Minister stated.
According to him, state debt-GDP ratio must stabilize at the expense of GDP growth. He said the right policy is to borrow a debt and serve it for capital expenditures, as well as to make efforts to certainly revise the expenses to increase the productivity of the economy.