Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմում է 4.3 միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական պարտքը 2016 թ. ճշգրտված տվյալներով կազմել է 5.9 միլիարդ դոլար: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ընթացքում այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Դրանից  5.4 միլիարդը կառավարության պարտն է, 505 միլիոն դոլարը՝ Կենտրոնական բանկի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Վարդան Արամյանը.
ՀՀ արտաքին պարտքը կազմում է 4.3 միլիարդ դոլար, ներքին պարտքը՝ 1 միլիարդ 137 միլիոն դոլար: «Երաշխիքներով տրված վարկերը, որոնք հիմնականում Կենտրոնական բանկի միջոցով տրված վարկերն են, կազմել են 146 միլիոն դոլար»,- ասաց նախարարը:
Նա հավելեց, որ 2014 թ., նախորդ տարվա նկատմամբ, Հայաստանի անվանական պարտքը չի ավելացել, սակայն քանի որ եղել է փոխարժեքի շուրջ 17 տոկոս արժեզրկում, այն հանգեցել է պարտքի աճի՝ նույնիսկ այն պայմաններում, երբ անվանական պարտքը նվազել է: «2015-2016 թթ. մեզ մոտ պարտքի զգալի աճ կա: Արտաքին պարտքը, որ մենք 2015-2016 թթ. վերցրել ենք, կազմել է 510 միլիոն դոլար: Դա գրեթե նույնքան գումար է, որքան մենք այդ ընթացքում տրանսֆերտների կորուստներ ունեցանք: Ուստի, եթե չվերցնեինք այս պարտքը, դա ոչ միայն կհանգեցներ տնտեսական ավելի ցածր ցուցանիշների ու անկման, այլ նաև ճնշումներ կլինեին արտարժույթի շուկայում»,- նշեց Վարդան Արամյանը:

During parliamentary discussions in the joint session of the standing committees regarding the 2016 state budget execution report, finance minister Vardan Aramyan said one billion of the amount is the government’s debt, while 505 million dollars the Central Bank’s.
Armenia’s foreign debt amount to 4,3 billion dollars, domestic debt – 1 billion 137 million dollars. “Loans with guarantees, which are mostly loans given by the Central Bank, amounted to 146 million dollars”, the minister said.
He added that compared to the previous year, Armenia’s nominal debt didn’t increase, however since a nearly 17% currency depreciation occurred, it led to an increase of the debt, even in conditions when the nominal debt has decreased.
“We have a significant increase of debt in 2015-2016. The foreign debt, which we took in 2015-2016, amounted 510 million dollars. It is almost the same amount which we had in transfer losses during that period. Therefore, had we not taken this debt, it would have led not only to lower economic indicators and drop, but also pressures in the currency marker”, he said.