Էմմա Ուոթսոնը եւ «Գրքային փերիները» Փարիզում թաքցրել են «Սպասուհու պատմածը»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի դերասանուհի Էմմա Ուոթսոնը Twitter-ում հայտնել Է, որ Փարիզում թաքցրել Է գրող Մարգարետ Էտվուդի «Սպասուհու պատմածը» վեպի մի քանի օրինակ: Դերասանուհին ակցիա Է անցկացրել «Գրքային փերիները» կազմակերպության օգնությամբ, որի մասնակիցները գրական ստեղծագործություններ են թողնում ամբողջ աշխարհում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Twitter-ի The Book Fairies‏ օգտահաշվում լուսանկարներ են հրապարակվել գրքերի օրինակների մոտավոր տեղադրությամբ: Օրինակներից մեկը թաքցրել են Լուվրի մերձակայքում: Գրառմանը կից մեկնաբանություններում Josh Martinez օգտատերը հայտարարել Է, որ «Սպասուհու պատմածը» գտել Է թանգարանի մերձակայքում: Սա առաջին անգամը չԷ, որ բրիտանացի դերասանուհին նման ակցիայի Է մասնակցում. 2016 թվականի նոյեմբերին նա Լոնդոնի մետրոյում թաքցրել Էր Մայա Էնջելոուի «Մայրիկը, ես եւ մայրիկը» գրքի օրինակները: Ուոթսոնն այդ մասին պատմել Է Facebook-ում:
Էմմա Ուոթսոնը հայտնի Է «Հարրի Փոթեր» կինոսագայում խաղացած Գերմիոնա Գրեյնջերի դերով: Նա նաեւ նկարահանվել Է այնպիսի ֆիլմերում, ինչպիսիք են՝«Գեղեցկուհին եւ հրդեշը», «Սուսիկ-փուսիկ լինելը լավ Է» եւ «Նոյ» ժապավենները: «Սպասուհու պատմածը» 1985 թվականի վեպ-հակաուտոպիա Է, որում պատմվում Է տոտալիտար կրոնական աստվածպետական հասարակության մեջ կանանց նկատմամբ դրսեւորվող խտրականության մասին: Ստեղծագործության մոտիվներով 2017 թվականին թողարկվել Է համանուն սերիալը, որտեղ գլխավոր դերում հանդես Է եկել Էլիզաբեթ Մոսը:

Эмма Уотсон и «Книжные феи» спрятали в Париже «Рассказ служанки»
Британская актриса Эмма Уотсон объявила в Twitter, что спрятала в Париже несколько копий романа «Рассказ служанки» писательницы Маргарет Этвуд. Артистка провела акцию при помощи организации «Книжные феи», участники которой оставляют литературные произведения по всему миру.
В аккаунте The Book Fairies‏ в Twitter были опубликованы фотографии с примерным местоположением книг. Одну из копий спрятали возле Лувра. В комментарии к посту пользователь Josh Martinez заявил, что нашел «Рассказ служанки» возле музея, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Это не первый раз, когда британская актриса участвует в подобной акции: в ноябре 2016-го она спрятала в метро Лондона копии книги «Мама, я и мама» Майи Энджелоу. Уотсон рассказала об этом в Facebook.
Эмма Уотсон известна по роли Гермионы Грейнджер в киносаге «Гарри Поттер». Она также снялась в таких фильмах, как «Красавица и чудовище», «Хорошо быть тихоней» и «Ной».
«Рассказ служанки» — роман-антиутопия 1985 года, в котором рассказывается о дискриминации женщин в тоталитарном религиозном теократическом обществе. По мотивам произведения в 2017-м вышел одноименный сериал с Элизабет Мосс в главной роли.