ԵՄ-ն և Արևելյան գործընկերները մինչև 2020թ. նախանշել են 20 թիրախային արդյունք. Լյուքսեմբուրգի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ անդամ երկրների և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների՝ Լյուքսեմբուրգում կայացած նախարարական համաժողովը նախագահել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաժողովի քննարկման հիմնական օրակարգային հարցը 2017թ. նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման հարցն էր:
Նախարարները քննարկել են նախորդ՝ 2015թ. Ռիգայում կայացած գագաթնաժողովից հետո արձանագրված հիմնական ձեռքբերումները՝ շեշտադրելով այն հիմնական օգուտների վրա, որ ծրագիրն ունեցել է մասնակից վեց երկրների քաղաքացիների համար:
«Այսօր մենք վերահաստատեցինք ԵՄ-ի և Արևելյան գործընկերների ուժեղ հանձնառությունը՝ շարունակելու մեր համագործակցությունը: Նոյեմբերին կայանալիք մեր գագաթնաժողովը ցույց կտա մեր միությունը և կենտրոնացվածությունը կոնկրետ արդյունքների վրա»,- հայտարարել է Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Նախարարները հաստատել են, որ առաջիկա գագաթնաժողովը պետք է ապահովի համագործակցության ամրապնդման հետագա ուղիները Ռիգայի գագաթնաժողովում մատնանշված չորս հիմնական ուղղություններով՝ առավել ուժեղ կառավարում (ամրապնդել ինստիտուտներն ու լավ կառավարումը), առավել ուժեղ հասարակություն (ավելացնել շարժունակությունն ու մարդկանց միջև կապերը), առավել ուժեղ տնտեսություն (խթանել տնտեսական զարգացումն ու բարեկեցության ապահովման նպատակով օգուտ քաղել շուկայական տնտեսության հնարավորություններից), առավել ուժեղ կապ (ընդլայնել կապերը, մասնավորապես տրանսպորտային և էներգետիկ ոլորտներում):
Նշված նպատակներին հասնելու համար ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին և հանձնակատար Հանը նախարարներին ներկայացրել են Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ մշակած աշխատանքային փաստաթուղթը՝ «Արևելյան գործընկերություն՝ կենտրոնանալով հիմնական առաջնահերթությունների ու արդյունքների վրա»: Փաստաթղթում շեշտադրվում են այն 20 հիմնական արդյունքները, որոնց ԵՄ-ն և Արևելյան գործընկերները պետք է հասնեն մինչև 2020 թվականը:
Նախարարները նաև քննարկել են Արևելյան գործընկերության բազմակողմ կառուցվածքն առավել արդյունավետ դարձնելու հարցը, ինչի նպատակն է նշված ոլորտներում քաղաքականության համադրումն ու համապատասխանեցումը:

ЕС и Восточное партнерство наметили до 2020 года 20 целевых результатов:Итоги Люксембурга
На министерском саммите стран ЕС и стран Восточного партнерства председательствовала комиссар ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини.  В саммите принимали участие представители Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Молдовы и Украины, а также комиссар ЕС по вопросам политики соседства и переговорам по расширению Йоханнес Хан.
Как передает «Арменпресс», основная повестка саммита состояла из обсуждения подготовки саммита стран Восточного партнерства, который состоится в ноябре 2017 года в Брюсселе.
Министры обсудили достижения, имевшие место после предыдущего саммита стран Восточного партнерства, который прошел в 2015 году в Риге, подчеркнув те выгоды, которые получили граждане 6 стран-участниц от осуществленных программ.
«Сегодня мы подтвердили обязательства стран ЕС и стран Восточного партнерства – продолжить наше сотрудничество. Саммит стран Восточного партнерства, который состоится в ноябре 2017 года в Брюсселе, покажет наше единение и сконцентрированность на практических результатах»,- сказала комиссар ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини.
Министры подтвердили обязательства стран ЕС и стран Восточного партнерства продолжить сотрудничество по пути его укрепления по направлениям, указанным на саммите стран Восточного партнерства, который прошел в 2015 году в Риге, а именно: более сильный менеджмент (укрепление институтов и хорошее управление);  более сильное общество (увеличение мобильности людей и укрепление связей между ними); более сильная экономика (стимулирование экономического развития и использование возможностей рыночной экономики для достижения благосостояния); более сильные связи (в частности, в сфере транспорта и энергетики).
Для достижения указанных целей комиссар ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини  и комиссар ЕС по вопросам политики соседства и переговорам по расширению Йоханнес Хан представили министрам совместно разработанный документ под названием «Восточное партнерство: концентриручсь на приоритетах и результатах». В этом документе акценты расставлены на достижении до 2020 года 20 целевых результатов.