ԵՄ-ն և Արևելյան գործընկերները մինչև 2020թ. նախանշել են 20 թիրախային արդյունք. Լյուքսեմբուրգի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ անդամ երկրների և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների՝ Լյուքսեմբուրգում կայացած նախարարական համաժողովը նախագահել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաժողովի քննարկման հիմնական օրակարգային հարցը 2017թ. նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման հարցն էր:
Նախարարները քննարկել են նախորդ՝ 2015թ. Ռիգայում կայացած գագաթնաժողովից հետո արձանագրված հիմնական ձեռքբերումները՝ շեշտադրելով այն հիմնական օգուտների վրա, որ ծրագիրն ունեցել է մասնակից վեց երկրների քաղաքացիների համար:
«Այսօր մենք վերահաստատեցինք ԵՄ-ի և Արևելյան գործընկերների ուժեղ հանձնառությունը՝ շարունակելու մեր համագործակցությունը: Նոյեմբերին կայանալիք մեր գագաթնաժողովը ցույց կտա մեր միությունը և կենտրոնացվածությունը կոնկրետ արդյունքների վրա»,- հայտարարել է Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Նախարարները հաստատել են, որ առաջիկա գագաթնաժողովը պետք է ապահովի համագործակցության ամրապնդման հետագա ուղիները Ռիգայի գագաթնաժողովում մատնանշված չորս հիմնական ուղղություններով՝ առավել ուժեղ կառավարում (ամրապնդել ինստիտուտներն ու լավ կառավարումը), առավել ուժեղ հասարակություն (ավելացնել շարժունակությունն ու մարդկանց միջև կապերը), առավել ուժեղ տնտեսություն (խթանել տնտեսական զարգացումն ու բարեկեցության ապահովման նպատակով օգուտ քաղել շուկայական տնտեսության հնարավորություններից), առավել ուժեղ կապ (ընդլայնել կապերը, մասնավորապես տրանսպորտային և էներգետիկ ոլորտներում):
Նշված նպատակներին հասնելու համար ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին և հանձնակատար Հանը նախարարներին ներկայացրել են Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ մշակած աշխատանքային փաստաթուղթը՝ «Արևելյան գործընկերություն՝ կենտրոնանալով հիմնական առաջնահերթությունների ու արդյունքների վրա»: Փաստաթղթում շեշտադրվում են այն 20 հիմնական արդյունքները, որոնց ԵՄ-ն և Արևելյան գործընկերները պետք է հասնեն մինչև 2020 թվականը:
Նախարարները նաև քննարկել են Արևելյան գործընկերության բազմակողմ կառուցվածքն առավել արդյունավետ դարձնելու հարցը, ինչի նպատակն է նշված ոլորտներում քաղաքականության համադրումն ու համապատասխանեցումը:

EU & Eastern Partnership states outline 20 targeted results by 2020 in Luxembourg conference
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Federica Mogherini chaired the EU member states and Eastern Partnership participant states’ ministerial conference in Luxembourg.
Foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, as well as European Neighbourhood Policy & Enlargement Negotiations Commissioner Johannes Hahn participated in the conference
The main issue of the conference was the preparation of the upcoming Eastern Partnership summit in Brussels in November of 2017.
The ministers discussed the main achievements which were reached after the latest – 2015 Riga summit – emphasizing the main benefits which the program had for the citizens of the six participant countries.
“Today we reaffirmed the strong commitment of the EY and Eastern partners on continuing our cooperation. The upcoming summit in November will show our union and focus on specific results”, Mogherini said.
The ministers confirmed that the upcoming summit must ensure the further ways of strengthening cooperation in the four main directions outlined in the Riga summit – enhanced administration (strengthen institutions and good administration), enhanced society (increase mobility and interactions), enhanced economy (boost economic development and benefit from market economic opportunities for ensuring prosperity), enhanced communication (expand communications, namely in transportation and energy branches).
Mrs. Mogherini and Commissioner Hahn briefed the ministers on the jointly designed working document – Eastern Partnership – focusing on main priorities and results. The 20 main results, which the EU and the Eastern partners must achieve by 2020 – are emphasized in the document.
The ministers also discussed the issue of making the Eastern Partnership’s multilateral structure more efficient.