Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԽ ներքին վերահսկողության տնօրինության գնահատողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 20-ին ընդունել է ԵԽ ներքին վերահսկողության տնօրինության գնահատողներ Քոլին Ուոլին եւ Մարիա Գոլդմանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հյուրերը նշել են, որ իրենց այցի նպատակն է գնահատել ԵԽ աշխատանքի արդյունավետությունն անդամ պետություններում. ուսումնասիրման առանցքում այս տարի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտն է:
Արփինե Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով եւ կարեւորել համատեղ իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափով: Հյուրերի խնդրանքով տիկին Հովհաննիսյանը մանրամասն ներկայացրել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, այդ թվում` խորհրդարանի կողմից ընդունված մի շարք օրենքներով նախատեսված կարգավորումները: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է միջազգային գործընկերների, հատկապես Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված օրենքներն ինստիտուցիոնալ տեսանկյունից արդյունավետորեն կյանքի կոչելու հարցում:
Արփինե Հովհաննիսյանը եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում անդրադարձել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին եւ համագործակցության ծրագրերին

Арпинэ Ованнисян приняла оценщиков дирекции внутреннего контроля СЕ
20 июня вице-спикер НС Армении, глава делегации НС РА в ПАСЕ Арпинэ Ованнисян приняла оценщиков дирекции внутреннего контроля Совета Европы (СЕ) К.Уолла и М.Голдман. На встрече присутствовала также руководитель офиса СЕ в РА Н.Вутова. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Гости отметили, что целью их визита является оценка эффективности работы в государствах-членах   СЕ: в исследовании в нынешнем году ключевая сфера – борьба   с коррупцией.
А.Оганнисян высоко оценила сотрудничество с СЕ в различных направлениях и подчеркнула важность реализации совместных программ также в парламентском формате. По просьбе гостей вице-спикер НС подробно представила проводимые в РА реформы в борьбе с коррупцией, в том числе упорядочения, предусмотренные рядом принятых парламентом законов. В этом контексте она подчеркнула важность содействия международных партнеров, особенно СЕ, в эффективном с институциональной   точки зрения применении законов по предупреждению коррупции.
Вице-спикер НС обсудила с европейскими партнерами также множество других представляющих обоюдный интерес вопросов, в том числе реформы в судебно-правовой сфере и программы сотрудничества.